Іменні дерева шкільного дендропарку садили учні з представниками влади

У день весняного рівнодення, 22 квітня, у багатьох країнах світу відзначають цікаве свято під назвою День Землі. Вважається, що саме в цей період починається весна і заходи, які проводять, мають на меті спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля нашої планети. Майже у всіх навчальних закладах нашого району цього дня учні прибирали територію школи, садили квіти та дерева. Та наймаштабніше відзначили день землі у Шаланківській одинадцятирічці Вилоцької територіальної громади. Бажання озеленити територію альма-матері перетворилося у справжню феєрію за участі влади.

Серед почесних гостей були присутні народний депутат України Владіслав Поляк, голова Берегівської РДА Ігор Вантюх, голова Вилоцької селищної ради Степан Ковач та його заступник Едуард Албок, керуюча справами селищної ради Наталія Високої, депутати Закарпатської обласної ради Іван Матрунич та Йосип Фізеші, Берегівської районної ради Віталій Любка, Виноградівської міської ради Михайло Роман. Організатором екологічної акції виступило ДП «Виноградівське лісове господарство» на чолі з директором Василем Агієм. Проте, лише посадкою дерев вони не обмежилися. Завітали лісівники до школи із корисними для збереження Матінки-Землі подарунками.
На початку заходу всім присутнім роздали повчальні «Екологічні пам’ятки» із закликами бути мудрими споживачами, не купувати сміття, сортувати побутові відходи, берегти воду та електроенергію, створювати домашній затишок з натуральних предметів інтер’єру і обов’язково садити дерева.
– Відрадно бути запрошеним на такий чудовий захід. Адже всім нам відомо, що 22 квітня всесвітня спільнота відзначає День Землі. Основна мета його полягає в тому, щоб об’єднати зусилля суспільства задля захисту і збереження природного навколишнього середовища. Сьогодні кожен із нас має не тільки задуматися, а і вжити дієвих заходів, щоб побороти екологічну кризу. Мені особливо приємно бути серед вас. Впевнений, що робимо корисну справу і покажемо хороший приклад іншим навчальним закладам нашого великого Берегівського району. Озеленимо, покращимо нашу планету – Земля, – зазначив у вітальній промові голова Берегівської РДА Ігор Вантюх.

Директор держлісництва Василь Агій, провівши інструктаж, висловив подяку всім учасникам екологічної акції. «Шановні учні, пройдуть роки, ви закінчите школи. Та, повернувшись сюди дорослими людьми, присівши під своє іменне дерево, посаджене сьогодні, з особливою ностальгією згадаєте безтурботне дитинство. Шановні гості, спасибі вам за те, що відгукнулися на наше запрошення і підняли захід на найвищий рівень. Дякую особисто депутату Верховної Ради Владіславу Миколайовичу», – сказав Василь Омелянович.
Відтак, знаменну для села подію благословив місцевий священник греко-католицької церкви святого Арх. Михаїла о. Йосип Чірпак і освятив саджанці.
Садили гості цінні породи дерев разом із учнями, закладаючи майбутній дендропарк з сакур, берізок та туї західної.
– Дуже символічно, що до Всесвітнього дня Землі на рідній Виноградівщині побільшало дерев. Закарпаття – унікальний край, і наш обов’язок – дбати про його природу, щоб наші діти та онуки могли насолоджуватись краєвидами і мати можливість вдихати чисте гірське повітря. І найголовніше тут – власний приклад. Він – найкращий учитель. Був радий підтримати акцію, організовану ДП «Виноградівське лісове господарство», під час якої дорослі і діти садили дерева для майбутнього дендропарку. Ми посадили сьогодні, а наші діти зроблять це завтра, – сказав, посадивши дерево, народний депутат України Владіслав Поляк. Завітав він у школу не з пустими руками, а подарував фотоапарат, для того, аби учні та вчителі мали змогу увіковічнювати у світлинах шкільні свята та будні.
Директорка школи Діана Ізай провела для гостей екскурсію. Довгі коридори, просторі, охайні класи…Та найбільше всіх вразила їдальня, стіни якої розмальовані пейзажами та епізодами з мультфільмів. Це – творіння рук гостей з Угорщини та місцевих митців, котрі раніше під час літніх канікул розгортали тут для місцевих хлопців та дівчат історично-пізнавальні та мистецькі табори відпочинку. Були серед них і скульптори, творіння котрих – вирізьблені з дерева різні статуї, красуються не тільки на подвір’ї одинадцятирічки, а й у центрі села Шаланки. Також гості мали змогу оглянути виставку робіт школярів на тематику екологічної безпеки Землі, яку розгорнули у коридорі другого поверху школи. Розповіла Діана Михайлівна і про потреби навчального закладу. Владіслав Поляк пообіцяв посприяти у вирішенні земельного питання прилеглої до шкільного подвір’я території та в будівництві спортивного майданчику зі штучним покриттям. Також народний депутат звернув увагу на деякі побутові потреби, які, за його словами, будуть вирішені у найближчий час.
– У школі захотіли відмітити належним чином День Землі і попросили деякий посадковий матеріал для благоустрою своєї території. Ми відгукнулися і, як завжди, розширили масштаби, аби було веселіше і яскравіше. Приємно, що підтримали нас і представники влади усіх рівнів. Такого представництва на наших заходах ще не було. Слід зазначити, що День Землі не є нашим фаховим святом,– сказав, підсумовуюючи екологічну подію, Василь Агій. – Те, що ми презентували для школи, не зовсім правильно називати подарунками, адже все це від нас і для нас. Оскільки всі живемо у одному середовищі. Якщо будемо дбати про екологію природи, то і своє довкілля, настрій та здоров’я покращимо. 51 рік тому його започаткували громадські організації і їх підтримав один сенатор у США, щоби привернути увагу оточуючих до проблем екології. Цю тематику настільки підхопила громадськість, що той сенатор сам був у шоці від такого ефекту. За ці півстоліття для багатьох стало традиційним відзначення Дня Землі. Для нас це свято – новинка. Оскільки земля – замкнуте середовище і комплексне питання, а ми – лісівники, садимо ліс, вирішили не зациклюватися на цій тематиці, а розширити: звернути увагу суспільства на те, що ліс – це не лише дерева, а й пташки, тварини, безхребетні… Є сміття, що дошкуляє не тільки лісові, а й середовищу… Тому ми намагалися акцентувати на це комплексне питання увагу, адже ми маємо дбати про землю предметно, сконцентровано. Подарували для школи по 15 саджанців сакур та беріз, 10 туй. А також лісові меблі – лавки, сміттєві урни для селективного збору побутових відходів. Оскільки наше підприємство має договір про утилізацію шкідливих речовин з фірмою «ВторСир» у Хусті, яке від нас приймає та утилізовує батарейки, неонові лампи тощо. Тому школі подарували коробки для збору батарейок. А також для наших пернатих друзів – годівнички (шпаківні, синичники). Квіти, адже вони теж покращують середовище, і не тільки в естетичному плані, а й екологічно.

– Дирекція Шаланківської ЗОШ І-ІІІ ступенів висловлює подяку ДП «Виноградівське лісове господарство» за надані саджанці дерев, годівнички для птихів, лавки, смітники. Ваша допомога – це неоціненний внесок у формуванні екологічної свідомості всіх учасників освітнього процесу, вихованні бережливого ставлення до навколишнього середовища, – після завершення екологічного заходу директор школи Діана Ізай висловила подяку його організаторам та меценатам.
Гості розійшлися, а школярі ще висаджували на клумби квіти і поливали дерева. Вони пообіцяли доглядати свої саджанці і ретельно слідкувати за тим, аби у годівничках була їжа для пернатих друзів.
Дітям, котрим з шкільних років прививають любов до природи, вчать турботливого ставлення да Матінки-Землі, її флори і фауни, ніколи не зламають гілку дерева, не нашкодять пташці чи лісовому звірку, не викинуть сміття у річку, ліс чи просто на узбіччя дороги… Екологічна культура – це виховання. Тож захід до Дня Землі у Шаланківській ЗОШ носив саме виховний і пізнавальний характер для кожного з нас.

Наталія Кобаль