ДІАГНОСТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕРИФЕРИЧНИХ АРТЕРІЙ ТА ВЕН

Судини, як і нерви, пронизують увесь наш організм, доходять до кожної клітини. Від їхнього стану залежить наше здоров’я і якість життя. А ми щодня, не підозрюючи про це, наражаємо їх на небезпеку. Як наслідок, судини дуже швидко зношуються, виникають хвороби.
Від хронічних облітеруючих захворювань нижніх кінцівок страждає 5 відсотків осіб літнього віку (після 50 років). Це пов’язано здебільшого з атеросклеротичним ураженням артерій та діабетичною ангіопатією. Близько 10 процентів населення Землі має це захворювання, що вражає судини найрізноманітніших локалізацій, причому приблизно 2 відсотки припадає да атеросклероз та 3 проценти на діабетичну ангіопатію нижніх кінцівок.
За статистичними даними захворюваність на хронічні обструктивні захворювання нижніх кінцівок становила 310 випадків на 100000, у тому числі з вперше встановленим діагнозом – 64 випадки захворювання на 100000 населення. Вираз «облітеруючі захворювання периферичних артерій» – це загальне визначення для звуження або закриття просвіту артерій нижніх кінцівок. Головна причина в більшості випадків – атеросклероз, на другому місці цукровий діабет. Атеросклероз – захворювання, за якого в просвіті артерій утворюються потовщення – бляшки. Цей процес прогресує і з часом просвіт судини поступово зменшується, аж поки не настане повне закупорка судини. Після появи перших ознак хвороби, якщо її не лікувати, у 20-30 відсотків хворих протягом 5 років розвивається гангрена і виникає необхідність ампутації кінцівки! Тривалість життя при цьому зменшується в середньому на 10 років.
Варто пам’ятати, що вчасна діагностика – виявлення ознак даної патології попереджує її прогресування та допомагає уникнути гіршого – розвитку гангрени кінцівки. Крім клінічної діагностики на даному етапі існує інструментальна діагностика патології артерій – реовазографія. Вона використовується для обстеження периферичного кровообігу. Даний метод діагностики допомагає не тільки встановити діагноз, а вказати на стадію захворювання, що є важливим моментом у виборі подальшого лікування, а саме – консервативного чи оперативного. Реовазографічне обстеження проводиться на базі кабінету функціональної діагностики поліклініки на сучасній апаратурі з занесенням та розшифровкою даних через комп’ютерну систему. Метод базується на регістрації коливань електричного опору живих тканин організму при проходженні через них електричного струму. При реовазограмі через ділянку, яка підлягає обстеженню проходить не шкідливий та невідчутний для організму змінний струм високої частоти. Обстеження проводиться в горизонтальному положенні хворого, натщесерце або через 2 години після їди та 10 хвилинного відпочинку.
Завдяки появі нової діагностичної апаратури — сучасного реовазографа, ми можемо вчасно та якісно діагностувати захворювання периферичних артерій та покращити прогноз перебігу хвороби, поліпшити якість життя хворого.
Ганна Бесага,
лікар кабінету функціональної діагностики