Нова небезпека – вірус Зіка

Хвороба швидко поширюється в Західній півкулі, й експерти не відкидають, що вірус може потрапити й до нас.
Так, у світі нова загроза. Вірус Зіка, колись характерний лише для Африки, швидко поширюється, тож перебрався й на інші континенти. Хвороба викликає появу висипу на тілі, кон’юктивіт, біль голови, проявляється також болем у суглобах та незначним підвищенням температури. Та найгірше – його вважають причетним до народження тисяч немовлят із недорозвиненим мозком. Причому жодного лікування або вакцини проти нього ще немає. Експерти ВООЗ кажуть, що вірус Зіка виявлено вже у 22 країнах Карибського басейну, Північної та Південної Америки і він поширюється далі. Тож що це за вірус?
Це арбовірус, який був виявлений в 1948 році як інфекційна хвороба мавп. Уперше він був виділений у макак, що живуть у лісі Зіка (звідси й назва), а вже за 20 років – і в людини.
Для дорослих вірус не є загрозливим. Але він дуже небезпечний для вагітних жінок, адже спричиняє вроджені патології плоду. Скажімо, близько чотирьох тисяч випадків народження дітей з мікроцефалією (недорозвиненням мозку та маленькою головою) в Бразилії пов’язують саме з поширенням вірусу Зіка. Передається він лише одним шляхом – через укуси москітів і комарів роду Aedes, які поширені в тропічних і субтропічних зонах. Проте, якщо раніше ці комахи були лише в країнах Африки та Азії, то не так давно їх почали виявляти і в Європі. В Україні також зареєстровані комарі, які можуть поширювати вірус Зіка. А тому побоювання, що він може потрапити й на наш континент, небезпідставні. Ці комарі не виживуть лише в Антарктиді, на всіх інших континентах – запросто. Тож вірус досягне всіх територій, де вони з’являються. Характерною ознакою цих комах є білі смужечки на тілі та лапках.
До речі, до Бразилії, де зараз лютує хвороба Зіка, вірус був завезений під час чемпіонату світу з футболу у 2014 році. А оскільки в країні багато комарів і москітів, то ситуація швидко вийшла з-під контролю.
В Україні нема відповідних праймерів для проведення відповідних досліджень даного захворювання. Вакцини проти вірусу також немає, адже досі його вважали локальною проблемою. Специфічних ліків проти вірусу Зіка також немає. Проте це ще раз доводить: не можна ігнорувати вірус, навіть якщо він здається несерйозним.
Тож усім, особливо вагітним жінкам, варто утримуватися від поїздок до країн Карибського басейну, Північної та Південної Америки, Африки, а тим, хто не може відмовитись від поїздки, раджу всіма методами захищатися від укусів комарів.
Особам, які подорожують до ендемічних районів, необхідно використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває якомога більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар’єри (такі як сітки, закриті двері й вікна). Крім цього, важливо позбуватися можливого розмноження комарів, а в разі їх наявності проводити дезінсекційні заходи. При появі перших симптомів захворювання (лихоманка, головний біль, кон’юктивіт тощо) невідкладно звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою.
Магдалина РОМАЧЕВСЬКА,
завідувачка інфекційним відділенням райлікарні