Міжнародний день ромів святкують 8 квітня кожного року. Минулого тижня за ініціативи громадської організації «Романо-дром» під керівництвом Ласло Дюрі роми з села Великі Ком’яти біля річки Боржава традиційно відсвяткували цю важливу дату. З нагоди його відзначення на наші запитання відповів організатор святкування Ласло Дюрі:
– Ласло Ласловичу, розкажіть про це свято?
– Ми маємо свій прапор, гімн, мову, літературу, навіть свято, але історичної Батьківщини не маємо (наша Батьківщина та, де ми народилися і живемо). Міжнародне свято ромського народу було встановлено на четвертому Всесвітньому конгресі ромів, який проходив у Польші 1990 року. Мета цього свята – підкреслити єдність усіх ромів, які живуть у різних країнах світу, привернути увагу до ромської самобутньої культури.
– Поясніть, будь ласка, що Ви розумієте під словом об’єднання?
– Роми належать до різних етнічних груп, наприклад, виважені словацькі роми, темпераментні угорські, традиційно налаштовані румунські. Це свято всіх нас об’єднує. Адже «розкидані» ми по цілому світу.
– Як проходило святкування Міжнародного дня ромів?
– Святковою ходою ми пішли до річки Боржава, традиційно кинули в річку квіти, вшанували хвилиною мовчання пам’ять ромів, які загинули від фашистських переслідувань і геноциду. Потім накрили стіл просто неба, слухали ромські пісні, танцювали і веселилися.
– Усім відомо, що роми – дуже талановиті музики. А чи була жива музика на цьогорічному святі?
– Раніше кожен малий хлопчик вчився грати на музичному інструменті в батька, а кожна дівчинка мала навчитися в матері танцювати і співати. Без живої музики роми не святкували весілля, сватання, хрестини, навіть похорон супроводили музиканти. Але зараз хлопці не цікавляться музичними інструментами, дівчата не захоплюються танцювальним мистецтвом і співом. Ми ввімкнули музику в ґаджетах. Оскільки святкування відбувалося під час карантину, ми тримали дистанцію і були в масках.
Микола Бурмек-Дюрі, с. Великі Ком’яти
Від редакції: У середу до нас завітав Ласло Дюрі, аби поділитися приємною новиною. Громадська організація «Виноградівське районне ромське культурно-просвітницьке товариство «Романо-дром» виграло державний німецький грант і підписало договір про співпрацю з фондом «Пам’ять, відповідальність і майбутнє». «Завдяки грантовим коштам, роми Виноградівщини, котрі пережили голокост, отримуватимуть допомогу. Їх у селах Великі Ком’яти, Шаланки, Чорнотисів, Велика Паладь, Пийтерфолво, Хижа та ін. проживає 30 чоловік. Діє гранд з 2 квітня цього року по 2 квітня 2022 року. За грантові кошти ми маємо змогу виділити хворим, що за станом здоров’я потрапили у лікарню, по 1 тис. грн. на лікування, закупити дрова для обігріву житла, раз у 3 місяці закупити продукти на 400-500 грн. та виділити кошти на ряд інших побутових потреб. Для їх отримання роми мають звернутися до нашого офісу і написати відповідну заяву. Прийомні дні у мене у вівторок та четвер з 9 до 13 години по вул. Миру, 64. Тепер плануємо закупити великодні кошики усім 30 ромам, що пережили голокост», – каже Ласло Дюрі.