Юридичні аспекти децентралізації влади

Під такою назвою у читальному залі районної бібліотеки відбувся другий інформаційний захід, який був присвячений більш детальному роз’ясненню особливостей децентралізації.
Учасниками інформаційного марафону стали депутати міської ради, підприємці, члени громадських організацій, журналісти, бібліотекарі, а також пересічні містяни.
До слова, Виноградівська центральна районна бібліотека в партнерстві з БФ «Центр громадських ініціатив» розпочала цикл просвітницько-інформаційних заходів «Децентралізація. Поінформованість. Бібліотека». На початку жовтня для бібліотечних працівників  та громадських активістів району  вже була проведена інформаційна сесія «Децентралізація реформа на добробут». Серед ряду  піднятих питань були: адміністративно-територіальна реформа, як основа децентралізації влади; що таке децентралізація влади та адміністративно-територіальна реформа; у чому суть реформи; як втілюється реформа децентралізації в регіонах; яким чином реформа децентралізації торкається бібліотек та інших державних закладів.
Децентралізація влади – це той процес у нашій державі, який є незворотнім. Від розуміння реформи та правильного її впровадження залежать житейські будні українців: освіта дітей, медичне обслуговування, надання адміністративних послуг, працевлаштування, платоспроможність…. устрій держави.
У вступному слові модератор, провідний бібліотекар ЦРБ Світлана Кедик зауважила, що для реальної децентралізації публічної влади необхідні комплексне конституційне, законодавче, політико-правове забезпечення, підтримка, а також контроль за її здійсненням з боку громадянського суспільства.
Відомо, що в Україні процес децентралізації розвивається впродовж багатьох років, і лише в 2014 році вдалося вивести його на рівень відповідного законодавчого забезпечення. Тому, якщо говорити про децентралізацію у правовому полі, то її впровадження забезпечує низка законопроектів Верховної ради; розпоряджень, постанов, наказів Кабінету Міністрів України; проектів та методичних рекомендацій Мінрегіону.
Проте, пересічному українцю, не маючи юридичних навичок, вміння читати, розуміти і трактувати закони вони ні про що не говорять. Саме тому до участі у заході був запрошений  фаховий юрист.
Юридичні аспекти децентралізації присутнім окреслив молодий юрист Мілан Чейпеш, котрий у формі презентації доступно та розлого представив низку законів щодо проведення реформи децентралізації. Він акцентував увагу на тому, що прийняті закони вирішать чимало проблемних питань, сприятимуть діяльності  як громад загалом, так і посадових осіб. «Та разом з тим,  будь-які закони потребують вдосконалення,  – зауважив  фахівець, – і тому ми, юристи, не можемо дати чіткої відповіді на питання, які закономірно виникають у процесі впровадження реформи. Певно час, проблеми та їх рішення зорієнтують як правників, чиновників, так і законотворців», – підсумував фахівець.
Понад годину тривала жвава дискусія, під час якої обговорювалися різні варіації реформи, та однозначно всі зійшлися спільної думки, що, так чи інакше, але країні потрібні зміни.
Влучно зауважив  директор міського будинку культури, депутат міської ради Святослав Гал: «Через децентралізацію держава дає можливість бідним населеним пунктам до саморозвитку, бо, об’єднавшись,  спроможність ОТГ залежатиме від кожного окремо і водночас від усіх загалом. Тобто, це шанс бути самим собі господарями».
У невимушеній обстановці за кавою і солодощами директор Виноградівської РЦБС, Катерина Вашкеба поділилася враженнями від відвідин Вільховецької ОТГ, що на Тячівщині, наголосивши, що результати об’єднання 6-ти сіл, у яких мала нагоду сама переконатись, мають місце бути і заслуговують, щоб їх позитивний досвід перейняли й ми. Адже на території громади будуються дороги, не тільки збереглись державні заклади, а й підлягли ремонту та функціонують: 6 шкіл, 3 дитячі садочки, 3 парки-сквери воїнам визволителям, 3  АЗПСМ, 5  ФАПів,  1 станція швидкої допомоги, 3 стадіони, 2 будинки  культури, 1 школа мистецтв.
Насамкінець, підприємець, громадський активіст і учасник заходу Євген Ухач подарував читачам бібліотеки книги видавництва «Український пріоритет» на суму понад 1000 гривень.
Окрім цікавих тематичних заходів, відвідувачі районної бібліотеки мають можливість ознайомитись з інформаційною виставкою «Децентралізація – зміни заради майбутнього».
Наступні два заходи відбудуться 2 та 16 листопада.
Любов ТОКАЧ