Єврейські дні на Закарпатті

З 8 до 11 червня 2017 року в Берегові та у Виноградові відбудеться унікальний єврейський культурний фестиваль під назвою Єврейські дні на Закарпатті. Захід проводиться частково за підтримки Міністерства закордонних справ і зовнішньої економіки Угорщини, у якості співорганізатора Консульство Угорщини в м. Берегово бере участь у підготовці та реалізації програми. Серед місць проведення заходу є й такі, які ще жодного разу не були відкриті для широкої публіки: концерт всесвітньо відомого Камерного оркестру імені Мендельсона відбудеться у Виноградівській Синагозі.
Закарпаття живе в згадках угорських євреїв, як зниклий-зруйнований дім автентичного іудаїзму. Закарпаття є місцем народження та цвинтарем багатьох онімілих єврейських історій, затонулий острів повсякденної угорської культури. Під час Єврейських днів на Закарпатті можемо спільно згадувати та почувати себе добре, євреї та неєвреї, згадуючи про свою багату та різноманітну культуру та історію, бо пам’ять є безмежною – може зберегтись назавжди. Згадування ніщо інше, як прийняття назад тих, хто пішов, згадування – насправді майбутнє.
ПРОГРАМА
(за київським часом)
Четвер, 8 червня
18:00 — На крилах мелодій — церемонія відкриття
Концерт Камерного оркестру імені Мендельсона у Виноградівській Синагозі.
Вступне слово: Д-р Іштван Ґрежа, уповноважений угорського уряду з питань урядового координування співпраці між Саболч-Сатмар-Березькою областю Угорщини та Закарпатською областю; місце проведення: Виноградівська синагога.
П’ятниця, 9 червня
17:00 — Від душі-душі — вічнозелені мелодії в синагозі
Концерт між стінами берегівської синагоги головного кантора Ґерґея Ноґраді у фортепіанному супроводі Неллі Тестер. Місце проведення: Берегівська синагога — вулиця Зріні 20.00 — Фільм і згадування / Показ оскароносного фільму «Син Саула». Самотня людина на великому екрані в Освенцімі (Аушвіці) повертається до Бога і спробує навіть там дотримуватися закону, поховати, мертвого хлопчика, якого він приймає за власного сина. Саул Ауслендер, як випливає з його прізвища, чужий, стане свідком іншого світу у фільмі, який у 2016 році був удостоєний Оскара.
Місце показу: Берегово, зал імені Арнольда Ґросса Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II.
Субота, 10 червня
16:00 — література та гастрономія. Естер Рубін письменниця, гастроблогер, читатиме уривки зі свого нового роману під назвою Байґель (Рогалик). Після презентації єврейський кавалькади смаків дегустація власних випічок автора та місцевих кошерних вин.  Місце проведення: Берегово, Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II.
21:00 — Прийшов із Мункача (Мукачева) /пригоди у світі клезмера.
Фортепіанний концерт нагородженого премією Кошута Ференца Яворі (Феді) (Будапешт Клезмер Бенд) з багатьма розмовами, спогадами. Велике повернення закарпатського хлопчика туди, звідки родом і він, і пісні в його виконанні.
За участю: Бенце Газди — скрипка.
Місце проведення: аула Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II. / Берегово.
Неділя, 11 червня
18:00 — Ще не зовсім учора /єврейська народна творчість Трансільванії та Марамурешу.
Місце проведення: Берегівська синагога — вулиця Зріні.
21:00 — Коли перша зірка засяє.
Концерт у виконанні оркестру Jazzrael і Андреї Малек.
Місце проведення: аула Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II. / Берегово.
Участь у заходах є безкоштовна і запрошуємо всіх охочих!
Організатори: Федерація єврейських громад Угорщини, Програма безмежної культури, Благодійний фонд «Шалом», Берегово, Консульство Угорщини в місті Берегово, місто Берегово, Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II, Pro Cultura Subcarpathica. Основні спонсори: Міністерство закордонних справ і зовнішньої економіки Угорщини, Канцелярія Прем’єр-міністра Угорщини, Фонд імені Габора Бетлена. Спонсори: Виноробний комплекс «Чизай», ТОВ «Глобал Проект Інвест Лампертсас», «Термал Максимус».