Нещодавно офіційно стартувала передвиборча кампанія кандидатів на пост Президента України. Тож начасі актуальною стає тема реєстру виборців. У Виноградівському відділі ведення Державного реєстру виборців повідомляють: якщо у зв’язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями людина не може проголосувати на виборах Президента України, народних депутатів України або всеукраїнському референдумі за зареєстрованим місцем проживання, він може тимчасово (на період їх проведення) змінити місце голосування. Проте, ми вирішили більш детально зупинитися на цій темі і попросили керівника апарату Виноградівської РДА Ігоря ВАНТЮХА відповісти на ряд питань, котрі цікавлять наших читачів
– Ігорю Віталійовичу, розкажіть, найперше, про порядок тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси.
– За мотивованим зверненням виборця орган ведення Державного реєстру виборців може тимчасово змінити йому місце голосування (виборчу дільницю) без зміни виборчої адреси. Для цього необхідно до органу ведення Реєстру виборцю подати заяву про тимчасову зміну місця голосування із зазначенням адреси, де виборець перебуватиме в день виборів або номера виборчої дільниці, яку він просить визначити місцем свого голосування. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. У разі, якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
– А як бути переселенцям?
– Виборці, виборча адреса (зареєстроване місце проживання) яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також на тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, межі та перелік яких визначено Президентом України у порядку, передбаченому Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.
– Виноградівщина – прикордонний регіон, тож левова частка наших мешканців їздить на заробітки. Яким чином можуть проголосувати ті люди, які в день виборів перебуватимуть за кордоном?
– Якщо виборець, зареєстрований в Україні в день виборів перебуватиме за її межами, він може звернутися із заявою про тимчасову зміну місця голосування до органу ведення Реєстру за своєю виборчою адресою або до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
Виборці, які стали на тимчасовий консульський облік у закордонній дипломатичній установі України та які тимчасово змінили місце голосування на закордонну виборчу дільницю, можуть проголосувати в день виборів на відповідній закордонній виборчій дільниці. Перелік та адреси всіх закордонних виборчих дільниць, утворених на постійній основі, наведені в Постанові ЦВК від 12.04.2012 №67 «Про утворення закордонних виборчих дільниць на постійній основі».
– Які документи є достатніми для мотивування заяви про тимчасову зміну місця голосування?
– Законом України «Про Державний реєстр виборців» передбачено, що звернення виборця про тимчасову зміну місця голосування повинно бути мотивованим та підтверджуватися відповідними документами (копіями документів).
Такими документами, наприклад, можуть бути: документ про відрядження, довідка з місця навчання, договір найму (оренди) житла, документ, що підтверджує право власності на житло, проїзні документи, путівка в санаторій тощо.
– Чи можливо подати заяву про тимчасову зміну місця голосування шляхом надсилання її поштою?
– Однозначно – ні. Заява виборця про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто.
При поданні заяви громадянин пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України).
– У разі призначення повторного голосування чи потрібно знову змінювати місце голосування?
– Так, необхідно. Тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси забезпечує включення виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці одноразово – на день голосування (на конкретну дату).
Тобто у разі призначення повторного голосування виборцям, які перебуватимуть не за своєю виборчою адресою та бажатимуть проголосувати, потрібно повторно звернутися до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців щодо тимчасової зміни місця голосування вже на дату проведення повторного голосування.
– Чи існують обмеження щодо термінів подання заяви для тимчасової зміни місця голосування?
– Так. Заява про тимчасову зміну місця голосування розглядається органом ведення Реєстру не раніше від дня початку відповідного виборчого процесу та не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування.
Тобто для того, щоб тимчасово змінити місце голосування на виборах Президента України, виборці можуть звернутись до відповідного органу ведення Реєстру не пізніше 25 березня поточного року.
– Куди саме можуть звернутись жителі Виноградівського району для тимчасової зміни місця голосування?
– Заява про тимчасову зміну місця голосування приймається органом ведення Реєстру за вказаним у заяві місцем перебування виборця в день виборів або за виборчою адресою заявника. Жителі Виноградівського району можуть звернутись з відповідною заявою до відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Виноградівської районної державної адміністрації, який знаходиться за адресою: м. Виноградів, вул. Миру, 43 (приміщення будинку Побуту, ІІІ поверх, 303 каб.). Телефони для довідок: 2-34-98 та 2-62-18. Адреси органів ведення Реєстру в інших районах виборці можуть знайти на веб-сайті «Державний реєстр виборців» в розділі «Органи Реєстру».
Ромовляла Наталія Кобаль