Як виростити волоський горіх?

Цим питанням задаються багато садівників, і не дивно: волоський горіх – дерево цінне від листя до кореня, не кажучи вже про смачні плоди і дорогу деревину. Довговічне, – буде годувати, лікувати і радувати не одне покоління людей. Крім того, якщо є лишки плодів горіха, його завжди можна вигідно продати як у шкаралупі, так і полущені, як в роздріб так і оптом. Що ж важливо знати, щоб виростити волоський горіх?
Розмножується він вегетативно і насінням. Вегетативно (щепленням) розмножувати в домашніх умовах горіх доволі складно, – рідко кому із досвідчених садівників вдається щеплення. А якщо і вдається, то дуже часто прищепа ні з того ні з сього може просто засохнути: «фундамент», тобто підщепа, не приймає «надстройки» – прищепу. Тому можна з успіхом виростити горіхове дерево з насіння.
У першу чергу необхідно правильно підібрати сорт. Бо, якщо ви посадите непристосоване до ваших кліматичних умов дерево, то результат може виявитися не таким, як хотілося б. Тому не варто брати насіння кримських горіхів, або імпортних. Крім того, потрібно звернути увагу і на таке: в природі є скороплідні, середньо- і пізньоплідні сорти і форми. Тому потрібно знати спадковість материнського дерева, з якого берете насіння. Взагалі-то, дерева, вирощені з насіння, пізніше вступають в пору плодоношення, часто з 7-8, іноді з 9-13, а то і з 14-17 віку. Тому, щоб мати швидше віддачу, перевагу надавайте скороплідним сортам і формам. Вони вже в дворічному віці можуть зацвісти, а в три-чотирирічному віці можуть порадувати першими плодами. Правда, першу зав’язь треба обірвати, щоб не виснажити молоде деревце, і почати формувати крону і штамб. І лише після того, як сформована крона, можна дати дереву заплодоносити.
Також важливо, щоб насіння (плоди) було свіжим – цьогорічним. Для посіву вам знадобляться великі, доспілі плоди горіха, з світлим ядром і досить тонкою шкаралупою, без тріщин. Не варто купувати на насіння горіха в магазинах. Навряд чи ви знайдете там свіже насіння та ще й зібране у вашому регіоні. Оптимальний варіант – походити по ринку і пошукати горіхи, які продаються місцевими жителями.
Якщо ви хочете посадити волоський горіх восени, то сушити насіння не потрібно. Якщо ж хочете зайнятися цим навесні, то плоди потрібно спочатку просушити на сонці, а потім помістити в сухе, віддалене від батарей та інших штучних джерел тепла місце.
Рекомендується висаджувати волоський горіх відразу на постійне місце. При виборі місця під посадку важливо пам’ятати, що дерево швидко набирає силу, а тому розміщувати його поруч з плодовими деревами не варто. Поруч з волоським горіхом найкраще садити ягідні чагарники або інші культури, які при необхідності можна легко пересадити або просто прибрати. Але можна посадити і вдома, в горщик. Головне – не пошкодити при подальшій пересадці центральний корінь – він йде глибоко в землю. А це – запорука посухостійкості і морозостійкості.
При посадці на постійне місце викопайте яму глибиною до 1 м. Вибрану з ями землю змішайте з перепрілим перегноєм (компостом) і деревним попелом. Насіння ж закладаються на глибину 9-10 см. Плід потрібно класти швом вгору, а не вістрям. Якщо неправильно покласти насіння, плодоносити дерево почне на декілька років пізніше. Щоб посадка волоського горіха була вдалою, краще висадити не один горішок, а декілька. З підростаючих сіянців потім можна буде відібрати і залишити найбільший і найсильніший.
Якщо ж ви вирішили спочатку виростити сіянець в шкілці, а потім висадити його на постійне місце, то пересадку краще проводити в однорічному віці. При висадці важливо бути дуже акуратними з кореневою системою волоського горіха – не можна пошкодити її бічні корені. Тому краще, якщо є змога, пересаджувати з великою грудкою землі. Сіянець волоського горіха потрібно садити в ямку по кореневу шийку, коріння треба гарно розправити.
Посаджений волоський горіх поливають, акуратно ущільнюють грунт, після чого мульчують пристовбурний круг. Якщо пересаджуєте дво- трирічні сіянці, то центральний стрижневий довгий корінь потрібно вкоротити після редькоподібного потовщення до 40 см. Утворену після зрізу рану на корені необхідно замазати глиною. А ще краще занурити корінці в глиняну бовтушку, в яку добавлений коров’як. Також у висадженої рослини необхідно видалити зайві гілки.
Придбати і посадити вже готовий сіянець волоського горіха – ще один варіант.
І на закінчення хочу додати, що при гарному догляді навіть невеликий горіховий сад легко прогодує 3-4 покоління і може стати успішним сімейним бізнесом. А головне – це валютна культура, яка дозволяє отримувати стабільний урожай і прибуток. Так що успіхів вам в такій важливій справі.
Лариса Марущак, м. Виноградів вул. Рощахівського, 61 (e-mail: marushchak_lora@ukr.net)