Сакура – одне із найгарніших декоративних багаторічних дерев, відомий символ Японії і японської культури – рослина, що з давніх пір оспівується і шанується японцями. За багато років культивування цієї неперевершеної по красоті рослини, селекціонери створили широку гаму кольорів квітів і навіть листя (бувають червонолисті і навіть строкаті), а також урізноманітнили форми крони, – сакури бувають деревом і кущем, плакучі і колоновидні…
Вирощується вона тільки заради гарного цвітіння, її махрові форми плодів не утворюють, а немахрові плодоносять невеличкими вишеньками, плоди яких у нас в державі харчового значення не мають.
Щорічний період цвітіння сакури триває до двох тижнів. Тому квіти сакури виступають символом скороминущості юності і всього життя.
У тих, хто хоч один раз бачив квітучу сакуру, виникає цілком нормальне бажання мати її у себе. Звичайно, її можна придбати у спеціалізованих магазинах, але коштує вона не дешево. Набагато цікавіше виростити її самому. То як же можна самому виростити цю заморську красуню в рожевому кімоно? Виявляється, це не так уже і складно. Вирощують її щепленням на підщепах вишні звичайної або черешні. Є ще і спеціальні вегетативні підщепи, які, в основному, використовують професійні пітомніководи, це колти і ВСЛ – ки. Тобто, для цього потрібно своєчасно подбати про підщепу. Якщо підщепа у вас уже є, то ви напівшляху до успіху. Залишилося тільки роздобути живці прищепи і приступити до щеплення.
Щепити можна літом, ранньої осені і весною. Між іншим, досвідчені садоводи щеплення роблять майже круглорічно.
Літню окуліровку можна проводити з кінця червня по 20 вересня, вранці, коли висока вологість повітря. В цей період за живцями треба особливо добре слідкувати – не підсушувати їх. А якщо везете їх здалека, то зрізавши живець, зразу ж видаліть листові пластинки, залишивши черешки довжиною 10-15 мм, помістіть його в поліетиленовий пакетик, загорніть вологою зжужвареною газетою складеною в декілька раз і все це помістіть в зовнішній поліетиленовий пакет. В спрощеному варіанті: нарізані живці швидко завертають в чотири шари плівки, але між другим і третім шаром закладають вологу тканину або зжужварену газету. Свіжозрізані живці сакури приживаються дуже добре.
Через два тижні треба перевірити, чи прижилося вічко. У того, що прижилося, брунька блискуча, випукла, черешок листової пластинки відпав. Тоді ж ослабити пов’язку. Якщо брунька не прижилась – окулірувати знову.
Якщо затягнути час окуліровки до кінця вересня, коли кора ось-ось не стане відставати, то бруньки можуть прижитися, але зимою вони скоріш за все загинуть.
Якщо літньо-осіння окуліровка не вдалася, можна повторити спробу щеплення наступної весни одним із добре освоєних вами способів: брунькою в приклад, копулюванням, поліпшеним копулюванням або врозщіп. Сама ж процедура щеплення сакур нічим не відрізняється від щеплення, наприклад, черешні чи вишні.
Висаджують її в захищеному місці. Сакура, яка прищеплена на дикій черешні, формує могутню кореневу систему, тому для її посадки потрібний добре підготовлений грунт. Ніякого гною в яму не вносять, щоб не «нагружати» травмоване пересадкою коріння. Приштамбові круги мульчують компостом або добре перепрілим гноєм. Рослини дуже добре цвітуть на відкритих сонячних місцях, але при дуже сухому повітрі пелюстки швидко опадають. Тому в південних районах для сакур краще відводити притінені ділянки.
Дерева сакури довговічні, можуть жити 100 і більше років, морозостійкі, витримують морози до -25…30 °С. В суворі зими можуть підмерзати однорічні пагони. Але на протязі вегетаційного періоду крона дерев майже повністю відновлюється за рахунок великої кількості пагонів, які утворюються із сплячих бруньок.
Кажуть, що сакура – чарівна рослина, хто посадить у себе хоча б одну рослину, стає її шанувальником і вже ніколи з нею не розстанеться, а буде шукати все нові сорти і форми. Так от, тепер – найкраща пора, щоб «прописати» цю заморську красуню у себе.
Лариса Марущак, м. Виноградів
Оголошення
Продаються: сакура (4 різновиди), скороплідний грецький горіх, ківі, гліцинія, гранат, інжир, фундук, гінкго, магнолія, гортензія, шовковиця, хурма і інші декоративні та плодові саджанці.
Марущак Лариса Василівна
вул. Рощахівського, 61,
м. Виноградів, Закарпатська область.
Індекс: 90300.
Телефони:
095 68 53 759; 096 78 41 142.
e-mail: marushchak_lora@ukr.net