Нещодавно я дізналася з урядових документів, як має виглядати жінка-українка очима Кабміну. Це не просто цікаво, це неймовірно. Подумайте тільки: нам виділяють дві сукні на 7 років. Дві! Це при тому, що за всіма нормами етикету здорового глузду й елементарного гуманізму – одяг потрібно змінювати ледь не щодня. Іще. Два шампуні на рік! Я хочу нагадати, що голову рекомендовано мити щотижня. Кабмін хоче бачити нас у вицвілій сукні з брудною головою! А чоловікам – одні штани на 4 роки. Мені страшно навіть уявити собі їх зовнішній вигляд. Хотіла б поцікавитися у міністрів, коли ж їх прати, якщо він щодня їх носить? Дивиш телевізор, з якого розказують, як черговий міністр задекларував мільйон доларів, власну церкву, святі мощі, і мимоволі приходиш до думки, що за гроші можна купити все: ліжко, але не сон; ліки, але не здоров’я; книгу, але не розум; зв’язки, але не друзів; дім, але не затишок; ікону, але не віру; місце на цвинтарі, але не на небі.
Це така собі прелюдія до того, про що хочу поговорити з своїми ровесниками, і не тільки з ними. Днями стало відомо, наскільки в перспективі в Україні зростатимуть комунальні послуги – про це йдеться в консенсус-прогнозі Міністерства економіки та 2018-2029 роки. Не знаю, хто з нас доживе до того часу, але знати «подарунок» пенсіонерам на перспективу не завадить. Та й не лише пенсіонерам – працездатному населенню теж доведеться жити з цими нововведеннями. Так от. Газ за планом уряду буде дорожчати на 20%. Сьогодні ми платимо 6,9 грн. за кубометр, у 2021 році будемо платити на 73% дорожче, тобто 11,9 грн. за 1 кубометр. Світло подорожчає в 2019 році на 22,5 процента, на 15 процентів – у 2020-му, і ще на 12,5% – в 2021 році. Це означає, що через три роки кіловат коштуватиме на 58% дорожче, а мінімальний тариф перевалить за 1,4 гривні (сьогодні – 90 копійок). Опалення і гаряча вода за три роки стануть дорожчі на 47 процентів. Ті, хто сьогодні платить по 35 гривень за кожен метр, через три роки будуть платити по 51 гривню. Втім, збільшення тарифів не буде однаковим по всій Україні, отже, може статися й виняткове чудо, скажімо, для закарпатців чи конкретно для жителів Виноградівського району. За прогнозами економістів, у 2021 році середня зарплата сягне 11,7 тисячі гривень. Отже, є надія, зо заробітчани повернуться із заробітків, знайдуть хорошу роботу вдома. А як буде з пенсіями? А це ще невідомо, бо урядовці вважають, що так далеко заглядати наперед не варто. До речі, а ви знаєте, що зараз на Україні є понад 13 мільйонів пенсіонерів. А у Пенсійному фонді працює (увага!) понад 110 тисяч чоловік! В основному робота ведеться тільки з тими, хто виходить на пенсію. То чи не завелика армія пенсійників-держслужбовців? Втім, не шкодуймо від них, хай заробляють. Наприклад, глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв нещодавно придбав собі броньований «Кадилак Ексклюзив» за чотири мільйони бюджетних грошей. Мене зацікавила навіть не ціна, а той факт, що він броньований. Ба чого б то?
Знаєте, я згадала: у нас вже були руки, які нічого не крали. Були вуха, які почують кожного. Є президент, який стільки обіцяв, що не лише він, а й ми вже пригадати всього не можемо. Так уже хочеться мати керманичем держави того, хто любив би рідну державу більше, ніж гроші! Натомість у нас явно відчувається боротьба за владну вертикаль. Згортаються всі здобутки Революції Гідності. Ми помаленьку наступаємо на ті ж граблі, що і в 2014-му: відчутне обмеження свободи слова, спроба закривати сайти і телеканали без рішень суду. Це може дуже погано закінчитися…
Мальвіна САВИНЕЦЬ