ЩОДЕННО МОЛИТЬСЯ ЗА УКРАЇНУ

У народі вважається, що прожиті довгі роки, то є Божий дар людині за її чесність та хороші справи на нашій землі. У цьому ми мали можливість переконатися, коли із головою ветеранської організації села Новоселиця Мартою Богаш відвідали оселю найстарішої жительки села – 94- річної Ганни Олексі­ївни Рацин. Її будинок знаходиться досить віддалено від центру села та оточений не­повторною красою місцевих висот і гори Фрасин, на які вона любить задивлятися і пригадувати своє минуле. А воно у неї було всяке: і бідність, і достаток, і радість, і щасливі години мо­лодості та сімейного життя.

– Жити в такій природній красі, якою є Новоселиця, то є Божа благодать, – на­голошує громадська активістка Богаш М.І., – подивіться на ці ошатні будинки, які побудовано за останні роки у селі. Вони нічим не відрізняються від європейських стандартів. То наші жи­телі своєю працею заробили по Європі. А місцева природа цього краю – туристична мекка Закарпаття, та через надзвичайно поганий стан наших доріг село не може стати в цій іпостасі тим, чим йому при­значено Всевишнім.

Необхідно наголосити, що з Ново­селиці більше половина молоді виїжджає на заробітки за кордон, бо робочих місць тут практично немає. Про тенденцію за­робітчанства пригадала і наша старенька. Але то було до Другої світової війни. У пошуках кращої долі молоді люди теж виїжджали до Європи, але мало хто по­вертався додому із грошима. Не то що тепер – в кожному будинку машина, мікро­автобус, комп’ютер.

Найстаріша жінка Новоселиці живе сьогодні звичайним сільським життям. У її будинку завжди багато людей. При­ходять родичі, знайомі. Основну опіку за нею проводить дочка Ірина. Але у повсяк­денному побуті старенька обходиться без сторонньої допомоги. Майже у всьому проявляє самостійність. Така звичка у неї була постійно, бо чоловік після війни по­вернувся інвалідом, тож на її плечі лягали іноді і не жіночі справи. Але вона витри­мувала всі випробування нелегкого в той час життя. Як і в молодості, так і тепер, щоденно молиться. Прокидається дуже рано. На її столі основна книга – «Псал­тир». Хоч і знає усі псалми напам’ять, але постійно читає їх. Це допомагає їй сконцентруватися над текстом і не відхо­дити думками від Святого письма. Наше здивування від старенької було незвичним, бо вона реально дивиться на світ і по своїй народній філософії оцінює односельчан та оточуюче середовище. Такий своєрідний світогляд дає їй добре розбиратися не лише в сільському житті, але і в тепе­рішній політиці та релігії. Тому молиться щоденно за Україну та керівників дер­жави, щоб Бог надав їм доброго розуму у складних питаннях державотворення. Із її уст ми не почули жодного поганого слова на адресу керівників держави. За її переконанням, кожна людина одержує у житті те, що заслужила. Але, на жаль, наголошує бабуся, переважна більшість людей критикують всіх, а за собою не бачать нічого поганого. Всі такі розумні і всезнаючі. Тож вона молиться і за таких.

Старожилку дуже здивувало те, що не вся сільська інтелігенція їхньої гро­мади виписала районну газету «Новини Виноградівщини». Така пасивність до інформаційного рупору району поясню­ється байдужістю та холодністю деяких членів цього культурного середовища. При цьому старенька наголосила, що роз­почне читати спеціальні Псалми, щоб на­вернути цих інтелігентів до місцевих цінностей, бо що можна тоді гово­рити про простих людей, якщо «сільські пани» впали в таку пасивність. Хочу зазначити, що Ганна Олексіївна читає нашу районну газету від початку і до останньої сторінки, Колись у неї був навіть такий період в житті, що вона мусіла користуватися окуляра­ми. А тепер обходиться без них. Щоденно їсть волоські горіхи і зранку може випити столову ложку слив’янки, якщо є відповідна страва до цього та це не заборо­нено приписами церковного календаря. Таким напоєм місцевого виробництва рекомендувала і нам користатися, бо він небагато корисніший від магазинної го­рілки. Затисянщина завжди славилася на­родною палинкою не лише на фестивалях, а й на місцевих весіллях та гуляннях. На сьогодні стан здоров’я нашої іменинниці задовільний. У їжі не вибирає. Їсть мало. В основному використовує продукти, які виростила на своєму городі. Син Василь, який живе через дорогу, відкрив нам одну таємницю: мама щоденно їсть кукурудзя­ний токан (мамалигу) із молоком та сиром. А в період постів – із сливовим повидлом.

До такого поважного віку сільська жінка дожила не завдяки медикам та лікам, вона завжди оптимістично ставилася до всього, що відбувалося навколо неї. Ні­коли не бажала зла комусь у громаді і не заздрила. Спільно із чоловіком виховали 4 дітей – 3 дівчат та сина Василя. Сьогодні всі вони живуть із своїм сім’ями окремо. Від їхнього достатку їй приходиться лише радіти. Внуки приносять старенькій най­різноманітніші солодощі, а вона роздає їх тим, хто до неї приходить. Ще цього літа майже щодень ходила до лісу по гриби. Досконало знає всі місця, де ростуть білі гриби – делікатеси цього села. Ново­селицькі біляки істотно відрізняються від гірських грибів не лише формою, а й смаком. Кукурудзяні голубці з сушеними білими грибами та соняшниковою олією – кулінарна родзинка цього села.

Покидаючи оселю найповажнішої жінки Новоселиці, ми мали можливість переконалися у невичерпній мудрості нашого народу, у наявності своєрідного генетичного фону нашої нації у цьому віддаленому гірському селі, оточеному чарівною природою і розбитими доро­гами. Керівник ветеранської організації цього села радіє за Ганну Олексіївну. Турбота про всіх пенсіонерів для неї – повсякденна справа, за яку вона отримує не заробітну плату, а лише хороші слова подяки. Марта Іванівна теж у роках, Але вона постійно серед людей. Її турбують щоденно ветерани та пенсіонери і через це не може бути байдужою до їх звернень. Багато чого хорошого ця жінка зробила у селі, але ще мріє зробити більше, бо про­блем у поважних людей накопичилося чимало. Ганна Олексіївна щиро дякувала нам за відвідини і радо сфотографувалася з нами для сільського альбому та районної газети. А на прощання наголосила, що буде щоденно молитися за Україну та всіх односельчан.

Василь ІВАШКО, с. Черна