Громадські роботи – вагома соціальна підтримка

Однією з соціальних послуг державної служби зайнятості є організація громадських та інших робіт тимчасового характеру, до участі у яких залучаються безробітні, що перебувають на обліку в центрах зайнятості. Платню, яка не менша ніж мінімальна зарплата, вони при цьому отримують за фактично виконану роботу. Крім того, така діяльність зараховується до страхового стажу. Варто зауважити, що громадські роботи уже кілька років передбачені у співфінансуванні рівними частинами з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (фонд) та з місцевих бюджетів пропорційно сумі витрат на їх організацію. За період їх виконання працівник встигає адаптуватися до робочого місця, налагодити стосунки з колегами. Роботодавець за цей час може розгледіти як сильні, так і слабкі сторони нового працівника й вирішити питання, чи прийняти людину на постійну роботу.
Так, з початку року Виноградівський районний центр зайнятості уклав 14 угод з сільськими радами на проведення громадських та інших робіт тимчасового характеру. Упродовж 2017 року участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру взяли 280 безробітних. За кошти Фонду і місцевого бюджету працювало 172 особи, а за рахунок коштів роботодавців — 108. 77 осіб було працевлаштовано на постійне місце роботи після проведення тимчасових робіт.
Оплачувані громадські роботи вигідні як для роботодавців так і для громадян, які перебувають на обліку в центрі зайнятості.
Зацікавлені у даній послузі як служба зайнятості так і органи місцевої влади. З метою надання додаткової соціальної підтримки і забезпечення тимчасової зайнятості громадян, які шукають роботу, максимального збільшення зайнятості населення та зменшення масштабів безробіття в районі фахівцями центру зайнятості разом з представниками органів місцевого самоврядування постійно проводиться робота щодо вивчення потреб кожної територіальної громади у видах суспільно-корисних робіт, які сприяють соціально-економічному розвитку населених пунктів.
Так, на територіях Великопаладської, Олешницької, Пийтерфолвівської, Неветленфолівської, Хижанської, Дротинської сільських рад безробітні прибирали сміття, впорядковували придорожні смуги, скошували траву на узбіччях, фарбували та чистили бордюри, білили вапном стовбури дерев, впорядковували пам’ятники воїнам-визволителям, зони відпочинку, цвинтарі, тощо.
Протягом цього року було укладені договори з Виноградівською міською радою, Вилоцькою селищною радою та Неветленфолівською сільською радою щодо організації громадських робіт в частині інформування населення про порядок отримання житлових субсидій та робота з документацією. До цих робіт залучено 13 осіб, з числа безробітних, які також задоволені, бо, крім соціальної допомоги по безробіттю, отримують зарплату, вчаться. І досвід роботи в органах місцевого самоврядування – дуже хороший плюс для резюме. Так, 1 особа після закінчення терміну проведення громадських робіт працевлаштувалася на посаду спеціаліста державної служби в Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА.
Особливо хочеться відмітити сільські ради, які виділили власні кошти (100%) для фінансування громадських робіт, а саме: Неветленфолівську с/р – 22 570 грн., Великопаладську с/р – 11 7-2 грн. та Олешницьку с/р – 11 800 грн.
В тимчасових роботах протягом 2017 року взяло участь 108 осіб, які фінансувалися за рахунок коштів таких підприємств: ТОВ «Райдуга», ТОВ «Агро-альянс Закарпаття», ТОВ «Шаланківське плюс», ПП «Ардовецьке», ТОВ «Сількомбуд», ТОВ «Дядя Ваня – Закарпатські овочі», ТОВ «Спектр ЛТД», ПП Лешик С. М. та ПП Густій В. М. Проводились наступні роботи: підготовка грунту до посіву та посадки овочів, підготовка ділянок до бетонування, підготовка виробничих приміщень до початку сезонних робіт, підсобні роботи в корівнику, доїння корів та догляд за ними, прокладання водопровідних та каналізаційних труб.
На наступний рік всім сільським та міській раді запропоновано передбачити кошти у своїх бюджетах для організації громадських робіт та розширити перелік видів громадських робіт, при потребі у таких видах робіт, а саме:
– надання послуг із супроводу, догляду, обслуговування, соціально медичного патронажу осіб з інвалідністю або тимчасово непрацездатних;
– надання допомоги сім’ям, члени яких загинули, постраждали чи є учасниками АТО та зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту;
– супровід осіб з інвалідністю з вадами зору;
Безробітні, які залучаються до кваліфікованих громадських робіт, мають можливість відновити свої професійні навички або набути додаткових, що, звісно, позитивно впливає на їх подальше працевлаштування. Отже, залучення безробітних жителів району до громадських робіт – це прийнятний метод напрацювання суспільно-корисних ініціатив, вигідний і безробітному, і роботодавцю, і суспільству в цілому.
Тетяна Пушкаш, заступник начальника відділу взаємодії з роботодавцями районного центру зайнятості населення