досвідчений агроном Сергій Микулін у Підвиноградівській «Райдузі» дбає про гарні врожаї

Про сільськогосподарські угіддя ТОВ «Райдуга», що розташувались на колишніх колгоспних землях у селі Підвиноградів, ми вже писали на шпальтах районки. Торік, навесні керівник підприємства Юрій Морозович провів для нас цікаву та змістовну екскурсію. Цього ж разу про те, що і як вродило, нам розказав агроном Сергій Микулін. Та спочатку – біографічна довідка про нашого давнього знайомого, котрий, кілька років тому,  писав для наших читачів повчальні статті – фахові поради, як правильно зростити гарний урожай вдома на огороді.
– Навчався у Львівському державному аграрному університеті, який закінчив по спеціальності «Агрономія». Працював у Закарпатському інституті агропромислового виробництва у відділі захисту рослин с. Велика Бакта, Берегівсього району, затим – провідним грунтознавцем в лабораторії «Облдержродючість»,  агрономом Іршавської сортодослідної станції у Новому Селі Виноградівського району. Наразі ж працюю агрономом ТОВ «Райдуга» у Підвиноградові. Мій батько також був агрономом і навіть мав вчену ступінь – «кандидат сільськогосподарських наук». Брат теж працює агрономом на Берегівщині. Дома вирощую картоплю, огірки, помідори, дині й кавуни, з ягід – смородину, йошту, полуниці, ожину, малину, з плодових – яблуні, сливи, черешні, вишні, абрикоси, персики, горіхи, – всього більше 100 дерев. Маємо і сортовий виноград, переважно столового напрямку. Дочка Анастасія та син Іван допомагають доглядати за садом та городом, – розповідає Сергій Миколайович.
– Цього року у «Райдузі» ми вирощували редиску, буряк столовий, пшеницю, цибулю, а в другий оборот – пекінську  капусту та соняшник. Не можна однозначно сказати, який був рік для городництва. Редиска виросла вчасно і хорошої якості, також гарно вродив ранній буряк столовий. Більш пізні культури потерпали від бур’янів,  які росли після кожної хвилі дощів, а ночі  були нехарактерно холодними. Була велика різниця між денною і нічною температурами, що не могло не відобразитися на овочах. Тому, врожайність культур, що ми вирощували, цьогоріч менша, порівняно з минулим роком, крім редиски та зернових. Полюбляємо експериментувати з новими культурами. Не стала винятком і ця весна: ми випробовували новий гібрид редиски від компанії «Енза Заден», а також цибулю від  компанії «Бейо». Наступного року, думаю, великих змін в асортименті культур не буде, скоріш за все, будуть коректуватися площі вирощуваних культур. Рік на рік не приходиться, та й кожна земля має свої врожайні особливості. Тому дуже важко давати поради, особливо овочівникам Виноградівщини, де кожен господар дотримується своєї технології, має перелік своїх культур. Але одне можу сказати точно: при любій технології потрібно покращувати родючість ґрунту за рахунок балансу органічних та мінеральних добрив. Тоді буде висока якість плодів, які будуть добре зберігатись, – резюмує досвідчений агроном.
Осінь по праву вважається однією з найбагатших пір року щодо збору врожаю. Проте, аби наповнити комору свіжими чи законсервованими овочами та фруктами, треба трудитися з ранньої весни. Сергій Микулін встигає і вдома, і на роботі. А земля любить тінь господаря і за працьовиті руки віддячує стократ.
Наталія Кобаль