ПОЛЯКИ ВСТАНОВЛЯТЬ ВИНОГРАДІВЦЯМ ТЕПЛИЦІ ТА ВІТРЯКИ

Благодійний фонд «Терра Деі» вже не перший рік співпрацює із закордонними колегами, котрі допомагають закарпатським сільгоспвиробникам, основна частина яких – прості селянські багатодітні сім’ї, корисними порадами та дотаціями для вирощування різних овочевих культур. От і нещодавно керівник фонду Олександр Омельченко організував зустріч із польськими фахівцями. Спочатку Олександр Андрійович розповів присутнім історію створення «Терра Деі».
Позаяк наразі на Україні, через стрімке здорожчання газу та світла, гостро постає питання пошуку альтернативних видів опалення, спеціаліст по відновлювальних видах енергії Гжегош Беднарек розповів, як можна заощадити на опаленні, встановивши біогазові установки, вітряки чи фотоелементи (сонячні батареї). У Польщі повністю безвідходне виробництво, адже з  відходів зеленої біомаси вони виробляють теплову енергію та спирт. Встановлення відповідного обладнання – задоволення не з дешевих. Вартість установки на 3 кВт коштує 3 тис. євро. Та держава надає безвідсоткові кредити і, крім того, повертає 50% витрачених коштів. За кожен спожитий кіловат біоенергії держава також повертає 70 % загальної суми.
Агроном Анна Чешинська розповіла, як у них вирощують овочі у плівкових та скляних теплицях за нано-технологіями. Висаджують помідори, огірки, капусту, перець тощо у штучний та біо- ґрунт. Використовують і засоби захисту рослин від хвороб та шкідників, проте виступаюча зауважила, що в штучному ґрунті овочі не хворіють, проте вони потребують відповідного живлення. Висівають і салати та редиску. Проте є й такі селяни, котрі вирощують у теплицях квіти. Так, як і в нас, вкривають агроволокном картоплю та полуницю. А от запилюють овочі в теплицях не хімічними засобами, як наші селяни – для цього спеціально купляють джмелів. За хвилину один джміль може запилити від 20 до 400 квіток. Створили поляки таке агроволокно, яке розкладається в землі. На завершення зустрічі пані Анна презентувала насіння овочів їх підприємства.
Виступи польських спеціалістів проходили у формі діалогу. Керівників фермерських та сільськогосподарських підприємства Виноградівщини зацікавили їх методи господарювання. Та позаяк на Україні ще не діє така система дотацій, як у них, переймати їх позитивний досвід нам не під силу. Та Польсько-Українська співпраця полягає не лише у словесних порадах, а й у практичній допомозі.   Керівник товариства інженерів сільськогосподарського господарства Тадеуш Поша (Польща) зазначив, що в наш край вони приїхали у рамках Американсько-Польського проекту для того, аби провести навчання по вирощуванню овочів, а також планують встановити 13 теплиць для багатодітних сімей Виноградівщини. Також польські гості пообіцяли шукати кошти для встановлення вітряків та фотоелементів на Чорній Горі. Відвідали вони і кілька сімей із Пийтерфолва, котрі кілька років тому отримали теплиці від «Терра Деі», ознайомили що і як вирощують.


Наталія ШАРКАДІ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.