НАРІКАТИ НА ДОРОЖНЕЧУ ОВОЧІВ ЦЬОГОРІЧ НЕ ВАРТО

Прийшов час робити традиційні запаси овочів на зиму. Добре тим, у кого є власний город – мають усе своє, а хто не має де посадити-посіяти або ж земельна ділянка маленька, доводиться подбати про осінню заготівлю. Поспішайте з цією справою, не відкладаючи на потім, аби з настанням зимових холодів не купити перемерзлі овочі. Хтось скаже, мовляв, а навіщо перейматися цим, якщо на малому ринку будь-коли можна купити кілограм-два картоплі, капусти, моркви чи буряка? Інші господині вважають за краще запастися якісними овочами за нижчими цінами на оптовому ринку у Виноградові й покласти вдома на збереження, аби все необхідне завжди при потребі було під руками.
А в тому, що різниця у вартості сільськогосподарської продукції на ринках міста дійсно відчутна – годі й вагатися. Якщо, приміром, кілограм картоплі на малому базарі коштує 3-3,50 грн., то на оптовому (овочевому) – від 1,80 до 2,20 грн. Різняться й ціни на капусту. На малому ринку – перекупники просять 2 гривні за кілограм, на оптовому – 1-1,30, а подекуди можна знайти й за 0,80 (принаймні така вартість була минулого тижня).  Недорога оптова ціна й моркви – 1,80 за кг та буряка – 1,50-1,80. Часник на оптовому ринку коштує 15-17 грн. за кг, цибуля – від 2,50 грн. (але вартість, звісно ж, оптова – кілограм-два за такою ціною не купиш). А скільки яблук там – аж очі розбігаються. А які гарні, відбірні! Продавці кажуть, що з Ужгородщини. Ціна яблук коливається – від 4 до 6 грн. за кілограм (купувати потрібно, знову ж таки, ящиками).
Що не кажіть, а цьогоріч нарікати на дорожнечу овочів не варто. Широка пропозиція «завалила» ціну. Навіть шкода аграріїв, які збувають продукцію по такій низькій вартості (нижче рентабельності). «Більше витратиш, ніж заробиш», – нарікають люди. – Хотілося б запитати нашого Прем’єр-міністра, чому нам, сільгоспвиробникам, потрібно продати мішок капусти, аби купити 2 літри солярки? А вже який рік поспіль можновладці з високих трибун говорять, що державі потрібно повернутися обличчям до аграріїв, які, власне, годують усю країну, а влада, буцімто, має робити акцент на сільському господарстві. Але то тільки солодкі обіцянки. Як у прислів’ї: «Обіцяв пан кожух, та тільки слово його тепле»…
А найбільше на оптовому ринку картоплі – куди не глянь. І чи не скрізь кажуть: «Волинська». Того дня тільки двоє сільгоспвиробників продавали свою, вирощену на Виноградівщині – з Чепи та з Широкого. Продавці, звичайно ж, нарікають на низьку ціну картоплі. Адже в попередні роки продукцію можна було збути за вигідною ціною. Перекупники кажуть, що якби Росія не анексувала Крим і на Сході не велися б бойові дії, то вартість картоплі була б не такою, як зараз. І хоч урожай картоплі на Волині цьогоріч дійсно хороший, але знайти ринки збуту проблематично. Донбас – один із вагомих сегментів – через війну відпав. А, як розповідали продавці на оптовому ринку, на цей регіон у попередні роки постачалися тисячі тонн картоплі. Люди подейкують про те, що коли наші сільгоспвиробники-закарпатці повезли фуру овочів на Донбас, то сепаратисти забрали все, разом з машиною…
Єдине, що тішить сільгоспвиробників: через низькі ціни люди купують більше овочів, ніж зазвичай.


Ганна КОБАЛЬ