За покликом душі і серця – у Країні дитинства

Традиційно 27 вересня ми святкуємо День вихователя і всіх дошкільних працівників. Марія Йосипівна КАДАР за покликом душі і серця вже понад 40 років «прописана» у Країні дитинства. Любов до діток, вміння підібрати ключик до серця кожного маляти, відповідальність і професіоналізм – усі ці якості притаманні чудовому наставнику міських дошкільнят.  Кожну зустріч із «своїми» дітьми вихователька перетворює на маленьке свято теплого спілкування й самовираження.

Про фах вихователя вона мріяла ще зі шкільної парти, бо завжди дуже любила дітей і хотіла з ними працювати. Після закінчення школи вступила до Бердичівського педагогічного училища, яке закінчила у 1978 році. За направленням працювала п’ять місяців на Кіровоградщині у селі із квітковою назвою Ромашки, що в Компаніївському районі. Але за сімейними обставинами повернулася до рідного дому. Спочатку влаштувалася на роботу у Перехресно-хутірський дитбудинок, де працювала до травня 1981 року. Потім була вихователем міського ДНЗ №6, а з 1991-го і донині трудиться в міському закладі дошкільної освіти №5 «Гармонія». За цей час випустила у світ не одне покоління дошкільнят. Щиро тішиться успіхам колишніх вихованців, котрі вже самі стали батьками і приводять до своєї улюбленої виховательки своїх діточок.
Наразі з колегою-вихователем Світланою Бажура та помічником вихователя Людмилою Гаврищук у закладі, що справедливо називається «Країною дитинства», опікуються вихованцями старшої групи «Колосок», яку відвідують 27-ро дітей – 12 дівчаток і 15 хлопчиків. Свідченням того, що малеча любить свій дитсадок і вихователів, є щоденна майже стовідсоткова відвідуваність закладу. Адже ЗДО №5 «Гармонія» – справжнє маленьке дитяче містечко, де все направлено на творчий розвиток малечі нашого міста. Тут надзвичайно дружній колектив, на чолі якого стоїть завідувачка Ганна Йовжій – керівник від Бога, котра і підтримає, і допоможе, і заступиться, якщо треба, бо для неї і колеги, і дітки – це справжня дошкільна родина.
«Я працюю вихователем уже понад 40 років, – розповідає вихователь. – Мій робочий день розпочинається о сьомій. Щоранку зустрічаю малят із батьками в групі, а в теплу пору року – на вулиці. З малечею разом робимо ранкову зарядку. Після сніданку проводимо навчальні заняття з використанням різноманітного дидактичного матеріалу. У нас є багато іграшок, настільних ігор, розмальовок, пазли, конструктори тощо. Дівчатка граються з ляльками, а хлопчики з машинками. Дозволяю їм приносити свої улюблені іграшки, з якими вони навіть лягають спати. Навіть були випадки, коли дітки приносили в садок свою пелюшку, з якою заспокоювалися і швидко засинали. А ще ми завжди з дітками відправляємося на вулицю, де граємо в рухливі ігри, спостерігаємо за природою та її мешканцями. Адже вони допитливі дослідники і дуже люблять спостерігати за всім навколо. Далі – обід, сон, після якого займаємося ручною працею або художньою діяльністю. Велику увагу також приділяю розвитку в дітей навиків із самообслуговування. Завжди піклуюсь, аби дівчатка і хлопчики були доглянуті, одягнуті і нагодовані. А ще намагаюся знайти підхід, зацікавити вихованців, бо в кожної дитини свій характер, свої звички, свій темперамент. Моє педагогічне кредо: «Відкрити в кожній дитині творця, дати їй змогу пробудитись і розквітнути».
Звичайно, найскладніше працювати з новенькими дітками, які прийшли до садка вперше. Адже дехто ще не вміє тримати ложечку, когось потрібно одягати. Аби малюки з радістю відвідували заклад, вихователь радить вдома створити режим дня, як у садочку, менше дозволяти сидіти з ґаджетами і побільше гуляти. Перед відвідуванням закладу позитивно налаштовувати дитину, вчасно приводити, а ввечері цікавитися, чим малеча займалась і чому навчилася.
«Для створення сімейної атмосфери ми з колегами влаштовуємо свята, де разом зі своїми дітьми беруть участь батьки. Адже гарний контакт із батьківським колективом – це 99 відсотків успіху нашої роботи, – переконана Марія Йосипівна. – Дуже добре, що батьки ідуть на контакт, активно цікавляться життям дошкільного закладу і тісно співпрацюють із вихователями».
Загалом у дитсадку проводиться багато тематичних заходів та святкових ранків – до Дня Незалежності, «Золотої осені», «Святого Миколая», Різдва, Дня матері тощо. Незабаром у дітлахів групи Марії Кадар розпочнеться активна підготовка ще й до випускного. А цими днями малеча підготувала прекрасне свято до Дня вихователя для всіх працівників рідного закладу, під час якого вони не тільки вітали своїх других мам віршиками і музичними номерами, а й відбувалися цікаві конкурси та розваги.
Та, попри щільний графік основної роботи, Марія Йосипівна ще й любляча дружина (чоловік Василь наразі вже на пенсії і займається підсобним господарством), ласкава мама трьох чудових дітей – Таміли, Василя і Меліси, а також неймовірна бабуся для внуків Аделінки, Елінки та дворічного Арсенчика, які є її радістю, гордістю і розрадою. Під час спілкування з онуками їй також стають у пригоді такі важливі професійні якості, як любов, доброта, чуйність і уважність. Адже працювати з дітьми мають тільки люди за покликом душі. За таку самовідданість її шанують колеги і батьки, люблять дошкільнята, яким вона щодня допомагає пізнавати навколишній світ, є не лише наставником, а й справжнім другом.
«Користуючись нагодою, сердечно вітаю своїх колег з Днем вихователя і всіх дошкільних працівників, бажають їм доброї долі та радості в житті, натхнення у справах  і творчих успіхів, добра та миру в родинах і нашій країні», – підсумувала Марія Кадар.
Любов ТОКАЧ