Якщо у вас помилка у свідоцтві,зверніться до ДРАЦСу

Наше життя неможливо уявити без відділу ДРАЦС. Народження, одруження, розлучення, смерть громадян, визнання батьківства, зміна імені або прізвища обов’язково підлягають державній реєстрації. ДРАЦС – це місце, де вершаться долі людські, адже робота його працівників суцільне переплетіння прізвищ, імен, цифр…Інколи помилка, зроблена багато років тому в офіційному документі, стає приводом бюрократичних поневірянь. Про те, як уникнути цього, ми вирішили поспілкуватися із в. о. начальника Виноградівського районного відділу ДРАЦС Тетяною ЧЕДРИК.
– Тетяно Павлівно, у яких випадках громадяни звертаються до ДРАЦСу?
– Більшість громадян вважають, що ДРАЦС – це установа, де відбуваються весільні обряди, а також, як вони звикли казати, видаються копії документів. Хочу розвіяти цей, так би мовити, міф. Адже ми є державним органом, який на державному рівні реєструє певні юридичні факти. Тобто, ті дії чи події, які виникають у житті людини і тягнуть за собою певні цивільно-правові відносини та наслідки. У нашому випадку це є юридичний факт народження, одруження, зміни імені, смерті громадян, розірвання шлюбу і, звичайно, ми також здійснюємо повторну видачу документів, мається на увазі, виготовлення свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану у разі втрати, пошкодження тощо. Саме повторна видача документів займає у нас чималий обсяг роботи. На жаль, дуже часто виявляються помилки в документах, які були допущені в силу неграмотності попередніх наших поколінь, 1950-1960-х роках, коли складалися актові записи про народження, шлюб чи смерть без відповідних підтверджуючих документів заявника, зі слів, тобто, як говорили, так і писали. Тепер, дійсно, через це люди страждають. Інколи громадяни в грубій формі пред’являють нам безпідставні претензії, вимагаючи негайного усунення помилок. Ми стійко витримуємо цей удар і роз’яснюємо, що сьогодні можливо внести зміни до актового запису, але тільки згідно встановленого чинним законодавством порядку.  
– Яким чином відбуваються  внесення змін до актових записів з помилковими даними?
– Доволі часто громадяни звертаються до нашого відділу, через те, що у відповідних свідоцтвах є помилка (підчистка, виправлення, нечіткі дані, перекручування прізвищ та імен із залученням іншомовних слів, невірна дата народження, невірні чи неповні відомості про місце народження). Особливо часто такі проблеми виникають у власників російських та іноземних прізвищ та імен. І чомусь, людина звертає на це увагу лише під час оформлення дитини до вищих навчальних закладів, оформлення пенсії або якихось нотаріальних дій, оформлення спадщини чи втраті паспорта, і відповідно  стикається з труднощами. Для того, щоб усунути ці розбіжності та неточності у свідоцтвах  громадянину потрібно звернутися до відділу ДРАЦС за місцем проживання для консультації та  подачі відповідної заяви (зразок її передбачений  Правилами про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання), сплатити державне мито у розмірі 0,34 грн., а також відповідні квитанції у банківській установі (на вибір громадянина) та надати  низку  інших необхідних документів, які долучаються до заведеної справи. Розгляд справи на внесення змін до актового запису триває від одного до трьох місяців. Тому часто, коли ми озвучуємо ці терміни і порядок, громадяни обурюються, вимагаючи негайного їх вирішення. Але, на жаль, це неможливо, бо є паперові носії, які зберігаються в архівосховищі, і є відомості, що внесені до електронного Державного реєстру, які відповідають тим архівним даним. Тому цей процес потребує часу і клопіткої роботи наших спеціалістів. Матеріали нами опрацьовуються, долучаються копії документів і той, в якому помилка, формуються повні витяги з Державного реєстру, після чого керівником відділу складається висновок, де  власне і надається  роз’яснення, на якій підставі буде внесено ті чи інші зміни в актовий запис або ж навпаки, наведено причини у разі відмови. Якщо висновок задовільний, працівник вносить зміни як у паперовий носій актового запису, так і до електронного варіанту. Старе свідоцтво знищується у порядку, встановленому законодавством і заявнику видається новий документ.  Разом з цим, не можу не звернути увагу на те, що навантаження в нас дуже і дуже велике, бо на весь район, станом на сьогодні, наш відділ має лише  трьох  штатних працівників. А населення  Виноградівщини не таке вже й мале, складає в межах 122 тисячі і в тому числі два великі ромські поселення, що за неофіційною статистикою начисляє приблизно 9 тисяч осіб ромської національності в цілому по району, з якими дуже важко працювати, в силу їх неграмотності та специфічного менталітету. Крім того, кожен випадок, кожна прийнята справа на внесення змін є індивідуальною, тому й терміни розгляду вар’юються, бо все залежить від її складності.
– У яких ще випадках громадяни змінюють імена або прізвища?
– Таких випадків є чимало. Зокрема, є люди, які змінюють прізвище, коли воно не так звучить, як би хотілося. Наприклад, громадянин не хоче носити прізвище «Пацкан» чи «Заяєць», тому бере інше прізвище когось із родини. Бувають випадки, коли син, у силу якихось обставин, категорично не хоче носити прізвище свого батька. Часто жінки, після розірвання шлюбу згаряча залишаються на прізвищі колишнього чоловіка, але потім приходять, щоб повернути своє дівоче прізвище. Але більша тенденція все ж таки спостерігається, коли заяви на зміну імені подаються у зв’язку з тим, що громадяни прострочують термін перебування за кордоном. Щоб мати змогу знову виїхати до Європи, вони змінюють свої дані.  Згідно норм Цивільного кодексу, ім’я фізичної особи включає в себе  ім’я, прізвище та по батькові. Змінити собі прізвище або ім’я – це право кожного громадянина України, яке передбачене як цивільним кодексом, так і сімейним, але це знову ж таки окремий порядок, встановлений законодавством.
– Що може стати причиною відмови щодо зміни імені фізичної особи?
– Громадянин може отримати відмову, якщо він надав про себе неправдиві дані, має непогашену або не зняту судимість, перебуває під слідством чи в розшуку. Для перевірки цього ми передаємо матеріали справи до Виноградівського відділення поліції, звідки й отримуємо відповідний висновок. Коли  фізична особа  отримує дозвіл, ми видаємо свідоцтво про зміну імені, в результаті чого, в  державній міграційній службі громадянину виготовляють новий  паспорт, але при тому необхідно мати на увазі, що в  актових записах цивільного стану (про народження, шлюб, народження дітей) він залишається по-старому, тобто, там зміни не відбуваються.
– Чи відмовляються наречені брати прізвище чоловіка, якщо воно не подобається?
– Під час подачі заяви на шлюб ми завжди акцентуємо увагу наречених, що є можливість змінити прізвище і це може зробити як жінка так і чоловік. Якщо раніше жінка традиційно завжди брала прізвище чоловіка, то наразі існує можливість вільного вибору і наречені залишаються кожен на своєму, а бо ж утворюють собі подвійне прізвище. Все ж таки, тенденція зберігається така, що переважна більшість наречених бере прізвище коханого. І це добре, бо, коли народжується дитина, то спільне прізвище присвоюється й дитині. Це дозволяє уникнути чергової паперової тяганини.
– Щоби Ви порекомендували громадянам, аби уникнути проблем з документами?
– Якщо мова іде про первинну державну реєстрацію народження, то найперше, батькам слід виважено поставитися до вибору імені дитини. Зі свого боку ми надаємо їм певні рекомендації, коли воно неправильно звучить (Денієль, Єгор, Крістіна, Анюта) або носить більш європейський характер, наприклад, «Марк», «Девід», «Патрік», «Ванесса», «Джесіка», щоб в подальшому уникнути перекручувань та помилок у написанні. Але одночасно наголошуємо добре подумати, віднестися відповідально і усвідомити, що свідоцтво про народження – це є первинний юридичний документ, який змінювати не можна, бо видається людині на все життя. Свідоцтвом про народження  керуються при оформленні дитини у дошкільні та навчальні заклади, і саме головне – на основі свідоцтва виготовляється перший паспорт. Як правило, найбільше проблем виникає з ромським населенням, де дуже специфічними іменами називають дітей («Лимон», «Цариця», «Принцеса», «Раджу»).  Відмовити ми їм не маємо права, але в актовому записі підстраховуємося, що ім’я дитини  вказано за бажанням батьків.
А в цілому, всім громадянам рекомендую бути самим собі юристами, слідкувати за своїми документами, дбайливо до них ставитися, тому що кожен документ несе певну юридичну силу. Моя порада – дуже уважно вивчайте особисті документи, особливу увагу звертайте на написання прізвищ, імен, по батькові, перевіряйте дату та місце народження. Потративши кілька хвилин, ви звільните себе від різного роду відмов під час реалізації своїх законних прав, від місяців очікування та паперової тяганини. В свою чергу ми з порозумінням ставимося до всіх громадян, які звертаються до нашого відділу і у випадку розбіжностей, помилок, та неточностей, вносимо зміни, доповнюємо та виправляємо,  але лише у спосіб та в межах, передбачених чинним законодавством.
Розмовляла Любов ТОКАЧ