Вздовж придорожньої смуги у Великій Копані збирали сміття

Минулої середи ДП «Виноградівське лісове господарство» організувало акцію «Чисті Карпати». До благородної справи зробити довкілля чистішим долучилися учні шкільного лісництва міської ЗОШ №6 разом зі своїм директором та вчителями, а також працівники Великокопанської сільської ради та обох дитячих садочків. Засукали рукави і працівники лісової охорони та адміністрації держпідприємства. Як то кажуть, працювали всі – від малого до великого.
Тільки-но гамірлива дітвора прибула до пункту призначення, їм роздали рукавички та сміттєві пакети, а для впізнаваності – кепки та жилети з логотипом держпідприємства. Вишикувавшись у чималу колону, всі попрямували вздовж придорожньої смуги у Великій Копані. Змішані почуття панували серед дітей: вони водночас і раді були робити добру справу, і прикро засмучені непорядністю дорослих, котрі все це сміття тут накидали.
– У подібній акції я вперше беру участь. Проте переконана, що подібні заходи дуже корисні для всіх людей, тому що ті, хто прибирає сміття, ніколи не буде викидати свої побутові відходи де попало. Це нас виховує бути охайними і порядними. Вдома батьки нас вчать всі папірці, пляшечки чи пакети викидати у ящики «АВЕ». Тепер ми вдома їм розказуватимемо, що як це не красиво, коли дорослі викидають сміття у ліс. Тут його було дуже багато, ми нарахували 200 мішків. Дуже неприємно прибирати за іншими. Прикро, що люди не бачать, яка довкола них гарна природа і самі її не тільки псують, а знищують. Адже, якщо, не шкодуючи, отак засмічувати ліс, то що тут буде через сто років? Люди мають усвідомити, що вони самі собі шкодять, – так мудро озвучила свої роздуми восьмикласниця Крістіна Сотко.
Вчитель біології та хімії Мар’яна Зихор сказала, що участь у акції «Чисті Карпати» беруть учні 7, 8 та 9-го класів. «Шкільне лісництво у нас офіційно діє тільки цього року. Проте, наші хлопці та дівчата вже залюбки долучалися до акцій, які проводило Виноградівське лісництво. Зокрема, під час акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» садили молоді дерева. А от тепер – збирають сміття. Ця акція носить надзвичайно виховний характер, адже, переконана, що ці хлопці та дівчата точно не смітитимуть у лісі», – каже Мар’яна Зихор.
Завгосп Великокопанського ДНЗ №1 Світлана Івченко сказала, що подібні акції для працівників дитсадків села є доволі частими, адже вони вже прибирали узбіччя доріг, що ведуть до Тиси, до сільського кладовища, територію села та прилеглі до лісу узбіччя вздовж траси. А от разом з лісниками та школярами вперше беруть участь у такій масовій публічній акції. «Дуже багато сміття люди накидали вздовж дороги. Жах, що тут відбувається. Зараз приємно повернутися позаду себе і побачити чисті узбіччя лісу та придорожніх смуг. Ми задоволені результатом своєї роботи. Переконані, що подібні показові акції дуже потрібні, адже привертають увагу суспільства до вкрай болючої проблеми чистого довкілля», – каже Світлана Юріївна.  
– Знаю, що більшість сміття викинули не діти, а дорослі. Проте, ця акція навчить підростаюче покоління дуже важливим речам – не смітити. Тож, вони ростимуть чемними та охайними, справжніми європейцями, – переконаний головний лісничий держпідприємства Дмитро Зейкан. – Лісівники створюють для відпочивальників належні умови, є спеціально відведені місця для розкладання багаття, лісові меблі. Проте, люди не вміють цінувати те, що для них робиться, захаращуючи рекреаційні зони. З дорослими ведуться виховні бесіди, на порушників накладаються адмінштрафи… А от це покоління школярів, що бере участь у подібних акціях, не потребує багатослівних лекцій на тему чистоти та бережного ставлення до «легенів планети». Адже, діти самі бачать, як це не красиво – смітити.
Лісничий Виноградівського лісництва Степан Фединець резюмував, що для лісівників збирати сміття у лісі та повз придорожніх смуг – це не одноразова акція, а щоденна марудна робота, яка, до слова, не є його обов’язком. Проте, за словами директора ДП «Виноградівський лісгосп» Василя Агія, «акція «Чисті Карпати» є потрібною. Але, водночас, дуже прикро виконувати невластиву нам функцію  прибиральника. Зараз ми за кимось виправляли прогалини виховання, у першу чергу водіїв, котрі нахабно та безвідповідально викидають купи сміття в ліс вздовж придорожніх смуг. Проте, з іншого боку, ця акція є дуже благородною, адже вона покликана виховувати дітей і водночас звертати увагу суспільства на проблему засмічення. Ми щиро вдячні учням та їх вчителям і дирекції міської ЗОШ №6, управлінню освіти, владі села Велика Копаня та її мешканцям, що долучилися до прибирання, а також керівництву «АВЕ Виноградово» за надання техніки для вивезення сміття», – сказав Василь Омелянович.
 «Згідно законодавчих актів, засмічення лісів відходами від серпня цьогоріч тягне за собою накладання штрафу на громадян від 25 до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто – від 425 до 850 гривень. На юридичних та посадових осіб – від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів. До 5 серпня сума штрафів складала всього 510 гривень. Загалом, протягом поточного року складено 5 протоколів на адмінпорушників. На кілька сотень може збідніти гаманець і при порушенні в лісі вимог пожежної безпеки»,  – констатував провідний інженер з охорони та захисту лісу Юрій Дзяпко.
Чисто не там, де постійно прибирають, а там, де не смітять. Проте, на жаль, не всі це розуміють. Лад у нашому спільному домі буде лише тоді, коли ми самі усвідомимо відповідальність за власне майбутнє та екологічно-чисте майбутнє наших дітей.

Наталія Кобаль