У Виноградові показали фільм про успішних ромських жінок

На Закарпатті пройшов кіно-тур «Роми, яких ви не знали». З 2 по 6 жовтня у п’ятьох населених пунктах області: Великі Лучки, Виноградів, Хуст, Мукачево та Ужгород відбулися покази фільму «Сім історій успішних ромських жінок». Історії успіху задокументувала громадська організація «Платформа для змін «Ре: Дизайн» за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».
У Виноградові фільм демонструвався у читальному залі районної бібліотеки. Стрічку презентували режисер Роман Блажан, співавторка та науковий консультант проекту, ромологиня Наталія Зіневич, представники фонду «Відродження» Сергій Пономарьов та Радослава Чекмишева і одна з героїнь – Раїса Набаранчук.
«Даний кінопродукт є першим в Україні документальним проектом про сучасних українських ромні, які реалізували себе в громадській діяльності, мистецтві або несценічній професії», – сказав у вступному слові Сергій Пономарьов.
Режисер картини Роман Блажан розповів, що задум створити фільм виник давно, а зйомки його тривали чотири місяці. Наталія Зіневич наголосила, що ідея картини зашифрована у самій його назві. Особливістю його є те, що весь фільм побудований на розповідях героїнь. Автори пропонують протягом 36 хвилин по-іншому оцінити культуру ромів і, насамперед, побачити роль жінки у ромському суспільстві.
На екрані автори представили сім цікавих життєвих історій абсолютно різних жінок, але їх об’єднує одна деталь – вони є лідерками у своїх громадах. Героїнями проекту стали відомі представниці ромської національності з різних регіонів України – Чернігова, Ізмаїла, Одеси, Харкова, Дніпра, Броварів та Києва. Це жінки з неабияким життєвим досвідом, котрі попри перепони та упереджене ставлення суспільства, все ж змогли сформувати себе, як особистості. Про свій шлях до успіху, світогляд та історію роду розповідають співачка, голова Одеського обласного товариства ромської культури «Романі збора» Жужуна Дудучава, співачка і танцюристка, заслужена артистка України Людмила Карафетова, поетеса Раїса Набаранчук (псевдонім Рані Романі), артистка, громадський діяч Любов Власова, президент ромського жіночого фонду «Чіріклі» Юлія Кондур, очільниця громадської організації «Романо Дром» Марина Казанська, актриса музично-драматичного ромського театру «Романс» Міла Крикунова.
Переляд пройшов на одному подиху. Після чого присутні взяли участь у змістовній дискусії, де говорили про культуру і проблеми ромів, важливість подібних соціально-культурних проектів і співпрацю із ромськими громадами нашого району. А ще попросили авторів відзняти історію про закарпатських ромів.
Поетеса Раїса Набаранчук декламувала свої поезії російською, українською та ромською мовами. А ще жінка наголосила, що власним прикладом хоче розвінчати роками складені міфи про ромів і довести, що вони теж заслуговують на щастя і можуть досягти успіху.
Від імені виноградівців авторам фільму та всім, хто долучився до його створення подякували заступник керівника апарату РДА Ігор Вантюх та завідувачка районної бібліотеки Катерина Вашкеба. А глядачі оцінили стрічку щирими оплесками.
Любов ТОКАЧ