ОЖЕЛЕДИЦЯ – «ГАРЯЧА» ПОРА ДЛЯ ТРАВМАТОЛОГІВ

Зимові травми –  на цю тему ми спілкувалися із завідувачем травматологічного відділення райлікарні Адальбертом МЕЗЕВОМ.

– Адальберте Адальбертовичу, що скажете про сезонні навантаження Вашого відділення, спричинені зимовими травмами через ожеледицю?
– З погіршенням погодних умов травматологічне відділення дійсно відчуло на собі примхи погоди із-за масового поступлення хворих. Щоправда, основна маса пацієнтів проходить через травмпункт, тобто, вони залишаються на етапі амбулаторного лікування. Звичайно, багато хворих, які мають більш серйозні травми і потребують подальшого оперативного лікування, поступили до нашого відділення. З настанням екстремальних погодних умов через травмпункт проходило 35-40 осіб щоденно.Так, багато. Видно, люди трохи розслабилися і були необачні, бо відвикли від такої погоди, адже в минулому році не було ожеледиці. Тож поки що працюємо в досить-таки напруженому режимі.
– Чи багато роботи додали працівникам Вашого відділення новорічно-різдвяні свята?
– На щастя, новорічно-різдвяні свята пройшли досить тихо, мирно, спокійно. Пошкоджень від використання піротехніки (феєрверків, петард тощо) у нас не було. Ну, а такі незначні травми (приміром, як падіння при ожеледиці, можливо, в нетверезому стані), звичайно, траплялися.
– Очевидно, снігопади та ожеледиця – ще попереду. Тож дайте, будь ласка, пораду нашим читачам: як можна зменшити ризик травмування?
– Напевно, треба бути добрим спортсменом, щоб при падінні, в ту ж секунду, вміти згрупуватися. Мої ж поради такі: якщо в умовах ожеледиці ви змушені вирушити з дому, то для пересування треба вибирати ділянки більш-менш безпечні, причому обирати зручне взуття, підошви якого не ковзатимуть на слизькій дорозі, а запобігатимуть падінню. Звісно ж, падаючи, добре було б згрупуватися, але ж то секундна справа. Тож люди, особливо старшого віку, падають і вравмуються. Тож у пору ожеледиці їм варто утриматися від подорожі, краще залишитися вдома.
– Яких пацієнтів із зимовими переломами кінцівок більше – городян чи жителів сільських місцевостей?
– Складається враження, що в місті комунальники взагалі не чистять дороги від снігу. Днями я пройшовся містом і побачив, що тротуар посипаний гравійно-піщаною сумішшю лише в самісінькому центрі, в районі фонтану і гастроному. Більше ділянок, посипаних і очищених від снігу, не бачив. Можливо, справа ще й у тому, що складні погодні умови зазвичай припадають на вихідні. А щодо того, яких пацієнтів із переломами більше, то за статистикою, як мовиться, 50 на 50. Проте, як не дивно, люди падуть і травмуються навіть удома, на подвір’ї. Дається взнаки необачність і знову-таки незручне в умовах ожеледиці взуття. Це часто-густо резинові тапочки, взувся – і послизнувся чи на сходах, чи в дворі. І таких ось травм трапляється дуже багато.
– Для морозної зими характерні також обмороження. Чи лікувалися вже у вашому відділенні такі пацієнти?
– Такі хворі, на жаль, є щорічно. І навіть у минулому році, коли в нас не було такої зими, як цьогоріч, були випадки відмороження. Цієї ж зими в нас поки що зафіксовано два такі випадки. Ці пацієнти, в основному, безхатьки, соціально запущені особи, які змушені довготривалий час перебувати на вулиці, внаслідок чого вони отримують відмороження кінцівок. Це соціальна проблема, яку, зрештою, тим чи іншим шляхом вирішує медицина. І я думаю, що пацієнти з відмороженням ще будуть. Тому що погодні умови сприяють цьому – спостерігаються досить значні морози.
– Адальберте Адальбертовичу, вірогідно, ще будуть морози та ожеледиця. Тож насамкінець резюмуйте: в яких випадках, впавши і отримавши травму, вартує звернутися до лікаря?
 – Якщо це кінцівки (а, як правило, такі травми найчастіше трапляються), то коли людину різкий біль турбує більше декількох годин, а особливо коли з’являється деформація чи набряк в тому чи іншому сегменті, тоді варто звернутися до лікаря. Бажано не займатися самолікуванням, тобто, не прикладати примочки, компреси. Максимум, що можна самому першочергово зробити – покласти на місце травми холод і випити знеболювальну таблетку. А якщо біль продовжує турбувати, краще звернутися до фахівця. Травмпункт працює цілодобово, тим більше, лікарі, які є у травматологічному відділенні, завжди при потребі надають кваліфіковану медичну допомогу.
Інтерв’ю взяла Ганна КОБАЛЬ