Михайло Чухран презентував історію Королева

Минулого тижня мала честь гарно провести час у хорошій компанії за філіжанкою кави у «Літературній кав’ярні». Саме таку дружну, родинну атмосферу створили у Королівській ЗОШ І-ІІІ ступенів №2, яку ось уже десять років очолює творча особистість – Оксана Онучак. Цікавою була і тема зустрічі – Михайло Чухран презентував односельцям збірку «Королево. Історія у фрагментах».
Як сказали ведучі свята, кожен народ має свою неповторну дорогу, а кожна його часточка – людина – власну життєву стежинку. І так хочеться, щоб кожна людина робила з маленької стежинки свій великий життєвий шлях, вкладала всі свої здібності, можливості й хист у якусь справу, адже творча людина, така як Михайло Чухран, наче той колос, що, налившись силою землі й сонця, дарує людям хліб. «Книга про минуле заради майбутнього» – так можна назвати презентацію історії Королева. Кілька років автор вивчав документи, збирав свідчення односельців, аби відтворити важливі віхи історії рідного селища. У результаті плідної праці вийшла книжка «Королево. Історія у фрагментах» тиражем 300 примірників та вміщує 152 сторінки з фотографіями від найдавніших днів до сьогодення. Для обложки автор вибрав фото знаного у місті фотохудожника Олега Ільчина. Це – неповторна панорама селища. Кожна стаття книжки також ілюстрована фотосвітлинами різних часів.

Ведучі зазначили, що з 2019 року на базі школи функціонує Королівське відділення Міжнародної академії літератури і журналістики (МАЛіЖ), яке об’єднує творчу молодь селища. Михайло Михайлович є активним членом та співавтором, редактором і консультантом МАЛіЖу. За активну громадську діяльність і благодійність, вияв творчості та ініціативи у підготовці та проведенні Міжнародного фестивалю юних талантів «Рекітське сузір’я» директор школи Оксана Онучак вручила Михайлу Чухрану почесну грамоту ректора МАЛіЖ Василя Тарчинця.
Спеціаліст Королівської публічної бібліотеки Оксана Бордок ознайомила присутніх із життєвим шляхом земляка, котрий народився 23 листопада 1954 року і зростав у сім’ї машиніста та бібліотекарки, він – хімік за фахом, батько двох синів.
Сам автор розповів про те, як виникла ідея написання історії, як збирав матеріали від очевидців та свідків подій, про які йдеться в книжці. Деякі розповіді написали історики на замовлення М. Чухрана. Містить книжка і одну статтю учня цієї одинадцятирічки Андрія Фодора, який записав спогади свого дідуся-залізничника про королівську залізницю.
У «Літературній кав’ярні» зібралися голова селищної ОТГ Антон Чейпеш та його заступник Павло Фабріці, начальник відділу освіти, молоді, спорту, культури і туризму Терезія Тодавчич та головний спеціаліст цього ж відділу Валентина Горнецкі, директори сусідніх шкіл, завідувачки дитсадків, учителі історії, української мови і літератури, бібліотекарі, творча молодь, інтелігенція селища.

Виступи ведучих та Михайла Чухрана перепліталися з виступами талановитих учнів школи та гостей. Так, авторські поетичні твори зачитали директор школи Оксана Онучак («Королево моє…») та маліжанка, цьогорічна лауреатка премії ім. Наталки Петренко на фестивалі «Рекітське сузір’я-2021», учениця 11 класу Вікторія Яким («Вічність слова»). Вірш «Наше Королево» Михайла Чухрана декламували учні 4-их класів, «Таємниця вічності» О. Онучак – Анастасія Чорноморець. Учні заспівали пісні про рідний край та «Многая літа» славному земляку. Викладачі та вихованці місцевої мистецької школи порадували музичною композицією. Особливо вразили артистизмом Микола Машіка та Ярослав Келемен, які зіграли інсценізацію уривку королівської легенди Василя Густі «Тайна Града Нялаба».
Захопливі відгуки про книгу, вітальні слова автору Михайлу Чухрану лунали з вуст колишнього директора Королівської ЗОШ №1 Володимира Палька, відомого краєзнавця та поціновувача народної творчості Василя Івашка та місцевого священика о. Олександра Сарая.
Наступного дня не менш організовано та видовищно книгу презентували у читальній залі КЗ «Виноградівська публічна бібліотека». Модератором заходу була директорка Каталіна Вашкеба. Тут автора вітали шанувальники його творчості та друзі-русини – голова обласного науково-культурного товариства ім. О. Духновича Юрій Продан, Святослав Гал та Василь Січ.

Наталія КОБАЛЬ