ДЕПУТАТИ РОЗГЛЯНУЛИ ПИТАННЯ РЕФОРМУВАННЯ ВТОРИННОЇ ЛАНКИ В РАЙОНІ ТА ПРИЙНЯЛИ РЯД ВАЖЛИВИХ РІШЕНЬ

21 березня відбулося чергове сесійне засідання Виноградівської районної ради.

Депутати затвердили ряд районних програм та внесли змін до деяких з них, погодили звіт голови районної ради, майнові питання, серед яких вирішили передати в орендне користування частину приміщень в амбулаторії села Новоселиця для розміщення там аптечного пункту. Затвердили Статут комунальної установи районного інклюзивно-ресурсного центру у новій редакції, що відтак передбачає конкурсний відбір на посаду керівника закладу та його працівників, заслухали звіти головних розпорядників коштів про виконання заходів районних програм у 2018 році. Натомість не підтримали звіт про виконання районного бюджету за 2018 рік, до якого були зауваження. Про­ект районного бюджету на розгляд сесії не був поданий. Тож районні обранці наголо­сили, що це можна вважати бездіяльністю райдержадміністрації, яка його формує та подає зміни,адже на сьогодні район має власні надходження, що потребують пере­розподілу для вирішення першочергових питань в освітній, медичній та інших галузях району.

Депутати обговорили стан фінансуван­ня районної лікарні. Зокрема на капітальні видатки у 2017-2019 роках районна рада спрямувала 1 млн 968 тис грн. До слова, вже у 2019 році на утримання медуста­нови з районного бюджету було виділено 102,966 млн грн. Для порівняння, у Хусті за цей період спрямували на лікарню 68 млн. грн., у Сваляві – 48,2 млн. грн.

Районні обранці також розглянули пи­тання про реформування вторинної ланки з надання медичної допомоги в районі. Інформувала начальник відділу охорони здоров’я Виноградівської райдержадмі­ністрації Леся Королевич. Так доповідач і головний лікар Надія Онисько запевнили присутніх, що поспішати з її впроваджен­ням не потрібно.

Голова районної ради Віталій Любка у свою чергу відзначив, що на Закарпатті, та й в цілому в Україні, вже триває процес реорганізації лікарень у комунальні неко­мерційні підприємства, які й отримають у підсумку можливість укласти договір з На­ціональною службою здоров’я України та розпочати фінансування за новою схемою.

З 1 липня 2019 року розпочнеться трансформація спеціалізованої амбула­торної допомоги. Це означає, що нова модель фінансування почне працювати в поліклініках, на вторинній ланці, і Нацслужба почне оплачувати медичним закладам послуги спеціалістів, аналізи та широкий спектр діагностики. Для поліклінік, які увійдуть до програми «Безкоштовна діагностика», у держбю­джеті закладено додаткове до субвенції фінансування — 2 млрд. грн. Однак, до районної ради засновник лікарні − Ви­ноградівська райдержадміністрація, не звертається. Тобто поки що не почина­ємо процес перетворення. Втім, якщо це питання затягуватиметься, і до кінця року не буде пройдена ця процедура – ми не тільки не отримаємо кошти за ді­яльність поліклініки, але й взагалі медики можуть залишитися без заробітної пла­ти, − каже голова ради Віталій Любка. – З цього питання заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк зазна­чив, що закладам спеціалізованої допомоги та місцевій владі потрібно активніше готуватися до другого етапу реформи. Я зацитую: «Місцева влада повинна під­тримати заклади в бажанні долучитися до реформи та автономізувати (змінити статус медичного закладу з бюджетної установи на некомерційне комунальне підприємство). Й до кінця 2018 року діяв пільговий період для зміни статусу. Цього року процес буде набагато складнішим». Це й власне позиція МОЗу.

До прикладу, на Закарпатті процес підготовки до другого етапу реформи відбувся в Ужгороді, Мукачеві, Чопі та Рахові, де вже працюють установи у формі комунальних некомерційних підприємств. І завдяки цьому в цих містах вже з липня медустанови зможуть отримати додаткові кошти, а відтак підвищити зарплатню сво­їм працівникам та покращити оснащення закладів.

Про роботу первинної медицини ін­формувала головний лікар комунального некомерційного підприємства «Виногра­дівський центр первинної медико-сані­тарної допомоги» Агата Гал. Так медик зазначала, що з січня 2019 року, згідно з реформою, суттєво зріс рівень заробітної плати працівників амбулаторій. Крім того, на останніх трудових зборах колективу було наголошено, що ніякої оптимізації у галузі первинки району проведено не буде. Керівник установи також зазначила, що наразі є ще багато питань, які потрібно вирішувати, однак робота Центру розпо­чалася тільки рік тому. Адже наш район один з останніх приєднався до перетво­рення первинної ланки, через що довелося працювати в надскладних умовах.

Виноградівська районна рада