Бібліотека була, є і буде центром достовірноЇ, оперативної та відкритої інформації

Минулого тижня на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбувся практикум «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області», під час якого учасники – бібліотекарі краю навчалися співпрацювати з засобами масової інформації, інформувати про процес децентралізації та вибудовувати ефективну взаємодію із органами місцевого самоврядування.
У даному випадку діяльність бібліотек спрямована на інформування про процес реформи децентралізації в Україні, що доводить важливу роль бібліотеки як інформаційної структури в розвитку громади.
Слід зазначити, що бібліотекарі Виноградівської централізованої бібліотечної системи вже третій рік поспіль у простій та доступній формі розкривають даний процес. Свідченням цьому є проведені численні інформаційно-навчальні заходи. Чи не в кожній бібліотеці району ви знайдете постійно-діючі інформаційні стенди про хід реформи децентралізації в Україні, Закарпатті та районі зокрема. Серед форм заходів бібліотекарі навіть застосовують ігрові. Так, нещодавно у читальній залі головної книгозбірні району було проведено моделювання розвитку громади #ГраСвітГромад. Крізь особисті життєві обставини, які пропонує гра, гравці обирали різноманітні інструменти розвитку громади, разом вирішували їх доцільність та впровадження, підтримували один одного та досягали мети. В результаті, всі стали щасливими, адже розігрували сценарій «Щасливої громади».
Саме тому серед учасників практикуму була й завідувач відділу обслуговування Виноградівської центральної районної бібліотеки, редактор інет-видання «Виноградівські Вогні» Світлана Кедик. Вона розповіла, що практикум провела Олена Костриця – ментор бібліотечних прес-клубів «ПУЛЬС». У ролі консультанта виступив консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький, який вів мову про ефективність співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації. Серед запрошених журналістів були – Саша Артюхіна (Uzhinform), Зоряна Попович, Вероніка Мороз (UA: Закарпаття).
«Я не збираюсь судити доцільність чи правильність реформи децентралізації, проте розумію, що система управління державою потребує змін. Ця реформа є потенційною можливістю, коли громада може не тільки споглядати за процесами державотворення, а брати в них безпосередню участь. Зараз успіх цієї реформи залежить від багатьох факторів, і одним з найважливіших є підтримка громади. Підтримку можна збільшити, інформуючи населення щодо переваг запровадження таких змін. Я цілком підтримую Олену Кострицю у тому, що бібліотеки – це організації, які розвиваються разом з громадою і беруть участь у інформуванні про процес децентралізації, а бібліотекар володіє певними знаннями та навиками, тому може виконувати в громаді функцію прес-служби. Адже важлива роль бібліотеки в тому, що вона була, є і буде центром достовірної, оперативної та відкритої інформації», – зауважила Світлана Кедик.
Діяльність Виноградівської ЦБС можна відслідковувати за постами у соцмережі Facebook на відповідно створених бібліотечних сторінках, на бібліотечних блогах (для цього достатньо набрати в пошуковій системі – Виноградівська ЦРБ) та на сайті бібліотеки http://vin-library.org/ або безпосередньо навідатись до книгозбірні. Інформаційну підтримку районній книгозбірні також надає наша газета, яка систематично висвітлює на своїх сторінках ініціативу бібліотекарів.
Довідково: Створення та робота піар-клубів бібліотек в умовах децентралізації відбувається в рамках підтримки проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС). Проект виконується Асоціацією міст України (АМУ) в партнерстві з IREX Україна за фінансової підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект покликаний підвищити обізнаність громадян та їхнє розуміння реформи місцевого самоврядування. Через залучення місцевих громадських організацій, бібліотек та ЗМІ. Діяльність бібліотек спрямована на інформування про процес реформи децентралізації в Україні.
Любов ТОКАЧ