У Виноградові відбувся русинський фестиваль

У суботу, 13 жовтня, у Виноградові вперше пройшов ІV Міжнародний фестиваль русинської культури «Червена ружа трояка». Три попередні фестивалі проходили у Мукачеві, а цьогорічний його організатори – обласне науково-культурологічне товариство ім. О. Духновича та Крайове товариство підкарпатських русинів вирішили провести в нашому місті. На фестиваль прибули й закордонні гості – русинські фольклорно-мистецькі колективи з Словакії та Румунії.
Розпочалися урочистості спільним покладанням корзин із квітами до погруддя О. Духновичу.
А на сцені фестиваль відкрили ведучі Юрій Мельник та Тетяна Микита віршованими рядками русинського поета Михайла Чухрана. Затим із вітальним словом до учасників та гостей фестивалю звернувся міський голова Степан Бочкай.
Концертна програма була цікава і насичена. Спочатку на сцені виступив русинський фольклорно-музичний колектив із Румунії, який виконав в’язанку стародавніх співанок та русинські народні танці регіону Мараморош.
Порадував виступом самодіяльний народний хоровий колектив ветеранів війни і праці міського будинку культури (керівник заслужений працівник культури України Віктор Марушка), який виконав русинські та українські пісні.
Відтак «запалили» зал своїми русинськими народними піснями та неймовірними танцювальними композиціями, вчергове довівши, що культуру своїх предків бережуть і розвивають у нашім краї, дитячі колективи «Оноцькі ластівочки» (керівник Лариса Білак) та будинку культури с. Новоселиця (керівник Іван Рацин). Не дивно, що голова Закарпатського науково-культурологічного товариства ім. О. Духновича Юрій Продан назвав цих талановитих діточок «ружами, котрі являються символом фестивалю».
Неабиякої насолоди додав виступ самодіяльного хору працівників культури та любителів хорового співу міського будинку культури на чолі з Тетяною Гудачок.
Виконали свої популярні композиції під бурхливі овації присутніх й хлопці з гурту «Чаламада» (керівник Роберт Тіводор). За популяризацію русинського слова, материнської мови, шляхом естрадної пісні, за розвиток культури краю гурт став цьогорічним лауреатом премії ім. О. Митрака.
Продовжили концертну програму гості з села Біловежа (Словакія) та відомі виконавці Мартін Караш і Марія Железна. А завершальним акордом стала пісня «Червена ружа трояка» у виконанні з усім залом.
Організатори висловили щиру подяку директору міського будинку культури, депутату міської ради Святославу Галу, депутату Верховної Ради України VІІ скликання Івану Бушку та іншим спонсорам за фінансову підтримку фесту.
Вл. інф.