Спілкувалися з обласним інспектором праці

Цьогоріч у серпні на базі Виноградівського районного центру зайнятості розпочав роботу центр розвитку підприємництва (Консалтинговий центр), основним завданням якого є надання послуг підприємцям Виноградівського та Іршавського районів. Тут безкоштовно отримати консультацію чи допомогу фахівців мають змогу громадяни, які мріють започаткувати власну справу, підприємці-початківці, котрі хочуть, щоб їхній бізнес став успішним, та підприємці, які бажають підвищити рентабельність та планують створювати нові робочі місця.
Минулого тижня у Консалтинговому центрі головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Закарпатській області Іван Сита провів семінар на тему: «Легалізація трудових відносин і робочих місць» для бухгалтерів, економістів та кадровиків 11 приватних підприємств та товариств з обмеженою відповідальністю району.
– З квітня цього року відбулися зміни в трудовому законодавстві. Зокрема, згідно Постанови, наразі проводитимуться не перевірки, а інспекційні відвідування. На сайті Департаменту держпраці запрацював реєстр інспекційних відвідувань, де оприлюднено графік інспектування та посвідчення інспекторів. Якщо до вас на перевірку прийшов інспектор і в реєстрі ви не знайшли його прізвища, роботодавець має право не допустити ту особу для здійснення інспекційних відвідувань. Якщо орган місцевого самоврядування відправив свого інспектора, наше управління вже не може туди піти. Саме для того, аби не було дублювання, і був створений реєстр. Інспекції проводитимемо перш за все по напрямку по легалізації зайнятості робочих місць у будь-яку пору доби. Санкції за порушення трудового законодавства будуть застосовуватися за недотримання термінів виплати заробітної плати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. За неоформлених працівників гаманець роботодавця збідніє на 96 тис. грн.. За не нарахування індексації санкції складають 10 мінімальних заробітних плат за кожного чоловіка. Слід розрізняти санкції та адмінштрафи: санкції не мають терміну давності, а адмінштрафи – 3 місяці. Не буде, як раніше, виноситися санкція за порушення, а припис інспектора, згідно якого протягом 10 днів роботодавець має надати відповідь. За цей термін роботодавець має змогу усунути порушення. Також роботодавець може запросити інспектора на аудит. Він описує виявлені порушення в довідці, а ви маєте змогу їх усунути. Ця послуга надається безкоштовно шляхом звернення роботодавця, – каже Іван Юрійович.
Зустріч проходила у формі конструктивного діалогу. Присутніх цікавило, за які порушення не штрафуватимуть: за не дотримання термінів виплати заробітної плати підприємством, під час звільнення та виплати відпускних інспектор буде робити приписи, якщо їх не усунуть протягом місяця – застосовуватимуться санкції. Цікавилися, чи може людина працювати за сумісництвом по 4 години у приватному підприємстві. Інспектор відповів, що «може». Хвилювало кадровиків, чи не будуть вони порушниками, вписавши людині запис про прийняття на роботу у трудову книжку, де не має запису про звільнення з попереднього місця роботи. Таке законом допустимо, лише сама людина матиме проблеми під час виходу на пенсію. Агропідприємства більш переймалися прийомом на сезонні роботи чи на певну операцію по цивільно-правовій угоді, швейні підприємства – як правильно оформити на роботу молодь, котра в них проходить виробничу практику. Наголосив інспектор на дотриманні графіку відпусток, який має бути складено і погоджено з профспілковою організацією або представником трудового колективу, та дотриманні термінів виплати відпускних. У разі, якщо людині треба терміново позапланово йти у відпустку через непередбачувані сімейні обставини, вона має обумовити у заяві, що не заперечує про виплату відпускних пізніше, а не в термін за 3 дні до дня виходу у відпустку, як це передбачено законом.
Цікавий факт: проводитимуться виїзні і не виїзні інспектування. Для останніх роботодавець надаватиме інспектору цілу папку затребуваних документів для ознайомлення в офісі управління в Ужгороді.
Наталія Кобаль