ЩЕПЛЕННЯ ВІД КОВІДу. КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ І СКІЛЬКИ ВОНО КОШТУЄ

Щодо вакцинації на Закарпатті, то реальна картина суттєво відрізніється від того, що поширюється в Інтернет-мережах з посиланням на інформацію від МОЗ. Якщо пошукати в новинних сайтах і Фейсбуці якісь цифри на тему пунктів вакцинації, то в першу чергу натрапляєш на список із 40 адресами по всій області. Один-єдиний із пунктів вказано і у Виноградові – вулиця Лікарняна 13.
Пошук цього пункту привів до Виноградівського КНП ПМСД. Ця абревіатура розшифровується як «Комунальне некомерційне підприємство первинної медико-санітарної допомоги», а «по-старому», наскільки я розумію, це поліклініка з розширеними функціями – сімейними лікарями, сільськими амбулаторіями, своїм денним стаціонаром і згадуваним пунктом вакцинації. Ніби єдиним у колишньому Виноградівському районі, якщо вірити Інтернету. Насправді ж картина абсолютно інакша. Як розповідає керівник центру первинної медсандопомоги Агата Гал, для проведення вакцинації працює майже 10 пунктів вакцинації, які знаходяться на території чотирьох ОТГ. Крім постійних облаштованих центрів у Виноградові та Підвиноградові, вже розпочали роботу тимчасові пункти у Великих Ком’ятах, Пийтерфолво, Неветленфолу, Тисобикені, Фанчикові, Вилоці. Процес розширення мережі триває, тимчасові пункти, за словами пані Агати, запрацюють ще щонайменше у 8 населених пунктах. Для цього триває підготовка лікарів, які матимуть право проводити щеплення.
Власне вакцинація розпочалася 12 березня. На час нашої розмови на території колишнього Виноградівського району перше щеплення пройшли 1537 осіб. Згідно програми через визначений період почнеться другий етап щеплення цих уже вакцинованих пацієнтів, а тим часом робота з населенням триває.
– Передбачено 5 етапів вакцинації, – каже Агата Олегівна. – Перший етап – вакцинація медиків, які надають допомогу хворим на COVID-19, військовослужбовців-учасників ООС, мешканців інтернатів для людей похилого віку.
Другий етап – населення віком понад 80 років, всі медпрацівники і працівники соцслужб. Зараз уже розпочався третій етап, який стосується людей від 65 років і більше, працівників правоохоронних систем і педагогів, а потім настає 4 етап, коли вакцинуватимуть людей від 60 років. 5 й етап стосуватиметься всіх інших категорій.
Як відбувається підготовка лікарів і як проходить сам процес щеплення? Про це розповів сімейний лікар Виноградівського КНП ПМСД Михайло Попович:
– Спочатку про навчання. Воно відбувається у рамках Міжнародної програми COVAX, яка передбачає підготовку спеціалістів у Києві, а потім роботу цих фахівців в обласних центрах. Курси були короткотривалими, але інтенсивними, – каже Володимир Михайлович. – Були отримані і теоретичні знання, відбувалися й практичні тренінги. Крім того, після закінчення курсів підтримується зворотній зв’язок з лікарями (їх ще називають тренерами), які постійно надають додаткову онлайн-підготовку, до них можна звернутися за консультацією, якщо виникне така потреба.
За результатами підготовки лікар отримує сертифікат із правом вщепити конкретні вакцини. Я, наприклад, маю сертифікати для щеплення AstraZeneca і CoronaVac. За результатами онлайн-навчання отримав ще один сертифікат.
Багатьох закарпатців, мабуть, цікавить, як діє вакцина, що вона робить з організмом?
«Вакцина AstraZeneca, – каже Михайло Попович, – це білкова частина віруса, яка є носієм інформації про вірус, але не здатна до розмноження. Мабуть, всі бачили зображення коронавіруса – таку собі кульку з довгтими «щупальцями». Так от, ці відростки і є білковою частиною, яку вводять людині. Після цього відбувається захисна реакція організму. Під час цієї боротьби з чужорідним тілом людина може відчути якісь помірні симптоми, але в кінцевому рахунку зростає імунітет саме проти коронавіруса. Слід врахувати, що виробництво вакцин, мутації COVID 19 – це все процес, який ще не завершився. Одне можна сказати однозначно – вакцинованій людині вже не загрожує та небезпечна форма хвороби, коли зростає висока температура, відбуваються серйозні, екстремальні ускладнення».
Ще один важливий момент щодо вакцин від різних виробників.
Сьогодні, за словами лікаря, в Інтернет-мережах багато різної інформації і розібратися, де тут правда, а де конкурентна боротьба, не так і просто.
У рамках програми вакцинації Україна отримала вакцину AstraZeneca індійського та південнокорейського виробництва. Саме її, а також вакцину CoronaVac китайського виробництва використовують на Закарпатті. В Україні також використовують дози вакцини Comirnaty від компанії Pfizer-BioNTech, яку найчастіше згадують в засобах інформації. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді та ЄС. З початку вакцинації Україна отримала майже 3 мільйони доз цих вакцин.
«Виходячи з тої інформації, яку я засвоїв, – каже Михайло Попович, – всі сертифіковані вакцини однаково безпечні. Щодо AstraZeneca, то в світі нею вакциновано приблизно 35 мільйонів людей (зрозуміло, що цифра щодня змінюється, але будемо орієнтуватися на цей показник). З 35 мільйонів щеплених AstraZeneca заразилося COVID-19 всього 400 чоловік, а померло 14.
На щастя якихось «нештатних ситуацій, пов’язаних з вакцинацією ні разу не виникало. Усі пітвтора тисячі випадків пройшли цілком спокійно», – наголосив лікар.
Щодо самого процесу отримання щеплення. Куди звертатися для вакцинації? Сьогодні є можливість подати заявку в електронному виді, але найпопулярніший і найпростіший спосіб – це звернутися до свого сімейного лікаря. Тому що він краще знайомий з вами як пацієнтом, може розпитати про наявність алергічних реакцій чи про інші фактори, при яких щеплення відкладається. Такими причинами може бути вагітність, підвищена температура тіла або недавно перенесене захворювання на COVID-19. Ваше звернення реєструється і якщо ви потрапляєте у відповідну категорію пацієнтів, вас реєструють, а потім запрошують у найближчий пункт вакцинування. Туди приїжджає мобільна група, яка виконує необхідне щеплення, 30 хвилин очікує, чи не буде якоїсь непередбачуваної реакції і після цього процедура вважається завершеною.
Часто питають, скільки коштує вакцинування? Так от, щеплення від COVID-19 проводиться абсолютно безоплатно. Вакцинація у світі проходить під егідою ВООЗ і передбачає справедливий розподіл вакцин для всіх країн, незалежно від того чи це бідна країна, чи багата. Щоправда, виробництво вакцин відстає від реальних потреб, тому розроблено етапи першочерговості для різних категорій людей.
Взагалі людям варто запам’ятати що:
1. Вакцина безкоштовна.
2. Вакцинація не обов’язкова.
3. Вона поетапна.

Василь Горват