Відкриття в «Імпасто» етно-виставки «Збережена самобутність» стало справжньою культурною подією Виноградівщини. Організатори презентували цікаві експонати з фонду сільського музею-майстерні с. Черна, яким керує Василь Івашко і мали на меті – продемонструвати широкому загалу свою неповторну чернянську самобутність, що визначена їхніми пращурами – волохами, показати велич і красу народного мистецтва, привернути увагу до автентичних цінностей, до історії свого роду.
Як кажуть, уже з самого порогу, одразу поринаєш в особливий світ – домотканих покрівців і файних тайстринок, вишиваних скатертин і рушників, предметів побуту і волоського одягу, а ще пахощів смачних наїдків…
Основними експонатами виставки стали понад шістдесят зразків домотканих доріжок створені народними майстринями с. Черна. Зокрема, тут вперше представлені вироби народного мистецтва з приватних колекцій родин В.В.Івашко і Т.О. Тотар, фонду сільського музею-майстерні, роботи народних майстринь А.І. Івашко, М.І. Баник, Т.І. Густі, М.І. Громовчук, М.М. Лемак, М.О. Плиска, І.І. Росоха, І.А. Чонка. Як влучно підмітила, відкриваючи виставку, керуюча «Імпасто» Валентина Костьо, кожен смугастий тканий виріб, немов живописне полотно художника, в якому зашифровані абстрактні лінії, загадкові орнаменти та геометричні елементи, що передають особливу унікальну ауру, бо зроблені жіночими руками ткаль-трудівниць.
Донедавна такі покрівці прикрашали кожну оселю. Та й зараз у багатьох сільських хатах вони не лише зберігаються, а й використовуються у побуті. Зізнаюся, я й сама маю декілька килимків, які мені виткала моя мама. Але, на жаль, не в кожному селі збереглася технологія їх виготовлення. Саме завдяки фанатичній любові Василя Івашка до свого отчого краю, його народних традицій і звичаїв, ткацтво у Черні не тільки відродилося, а й стало його родзинкою, яка привертає увагу туристів і численних гостей. Вони не лише охоче спостерігають за роботою народних майстринь, а й із задоволенням купують їхні вироби, щоб прикрасити свої сучасні помешкання.
Не дивно, що відкриття експозиції чернянських покрівців зацікавило багатьох шанувальників народної творчості – від відомих знавців мистецтва і до пересічних громадян.
– Я хочу щиро подякувати організаторам і майстриням села за таку чудову виставку, від перегляду якої отримав величезне задоволення. Всі роботи представляють невичерпне джерело своєрідності і самобутності нашого краю. Дійсно, збереження наших народних традицій, культури і звичаїв, – це надзвичайно важлива річ. Так званий «волоський кущ», куди входять Черна, Хижа, Новоселиця, завжди вражає не лише своєю неперевершеною природою, особливою кухнею, а й щирими і хлібосольними людьми, котрі зберігають і шанують традиції прадідів, нашу самоідентичність, що заслуговує на велику повагу і, звичайно, нашу підтримку, яку будемо намагатися надавати. З нагоди такого чудового свята, яке ви нам організували, дозвольте вручити подяку районної ради за активну громадську позицію, збереження культурних традицій краю, особистий вагомий внесок у розвиток територіальної громади села Черна завідувачу музею-майстерні Василю Івашку, – наголосив у вітальному слові голова виноградівської районної ради Віталій Любка.
«Приємно, що в «Імпасто», дійсно, свято нашого рідного села і його працьовитих людей, – сказав Чернянський сільський голова Михайло Чонка. – Багато років усі ці роботи, які ви зараз бачите, зберігалися у скринях наших мам і бабусь, а є, на жаль, такі, що назавжди втрачені. Величезна подяка Василю Івашку за те, що він робить важливу справу і відкриває це надбання для широкого загалу, а головне – воно буде збережено для наших майбутніх поколінь».
(Продовження на 8 стор.)
Любов Токач