icon clock28.10.2021
icon eye28
Фото Цікаве

Закарпаття трусило

Вранці у середу стрічка новин соцмереж була заповнена єдиною інформацією про землетрус. Хтось проспав, когось поштовхи землі розбудили. Та все ж трусило у Виноградові та кількох населених пунктів. Аби з’ясувати, що це було і якої сили, ми звернулися за розгорнутим коментарем до фахівця – старшого наукового співробітника відділу сейсмічності Карпатського регіону інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України, завідувача режимної геофізичної станції «Тросник», кандидата фізико-математичних наук Василя ІГНАТИШИНА:
– У середу вранці у 01.44 год. 57 сек. за Гринвичем, 4.44 год. 57 сек. за к. ч. населення краю відчувало землетрус магнітудою 5.1, інтенсивністю 3-4,5-ох балів за шкалою MSK-64. Його координати – 48, 12 градусів північної широти і 22, 96 градусів східної довготи, глибина – 8 кілометрів, типових для закарпатських землетрусів.
Сам я також відчував цей поштовх як довгий протяжний гул, який завершився двома глухими поштовхами. Це відповідає тим змінам, які несуть сейсмічну енергію, яку Земля накопичила під час підготовки до цього землетрусу. За попередніми даними епіцентр поштовху – між Тросиком і Фанчиковом у районі річечки, що протікає між населеними пунктами. Та ця інформація ще буде уточнюватися.

Ці землетруси, які відбуваються останнім часом, відповідають тим дослідженням, які ми проводили, оцінюючи геодинамічний стан Закарпатського внутрішнього прогину. Десь чотири з половиною роки ми спостерігали сейсмічне затишшя. Останній раз слабенькі поштовхи близько 1-2 балів відбулися десь 2015 року, але відчутних землетрусів не було. І тільки 23 січня 2020 року був один землетрус. 27 жовтня 2021 року спостерігаємо продовження сейсмо-тиктонічних моделей на Закарпатті.
Подібні поштовхи відбуватимуться і надалі. Проте руйнівної шкоди для будівель вони не несуть. Стіни осель починають тріскати при землетрусах інтенсивністю 7 балів і більше. Такі, на щастя, для Закарпаття є нетиповими. А от люди відчувають землетруси магнітудою від трьох балів і більше.

Наталія Кобаль