З ДИНАСТІЇ ПЕДАГОГІВ

Як швидко минають шкільні роки. Кожен із нас згадує їх з особливим ностальгічним теплом. Та є люди, котрі присвятили своє життя школі і з гордістю несуть величне звання педагога, закладаючи підростаючому поколінню міцний фундамент у доросле життя. Зараз ми пишемо нову історію нашої держави. Тож і не дивно, що напередодні Дня працівників освіти вирішила написати нарис саме про вчительку історії, і не просту, а з династії педагогів.
Маріанна БІЛАК народилася і проживає у Великих Ком’ятах, а віднедавна очолила Виноградівську гімназію. Вона розповіла нам про їхню сімейну професію, власну кар’єру та дослідження рідного села.

Почнемо з біографічної довідки.

1994 року закінчила історичний факультет Ужгородського національного університету. Має кваліфікацію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «учитель-методист». Трудовудіяльність розпочала у вересні 1987 року вихователем Великоком’ятівського дитсадочка. З січня 1988 року була переведена на посаду педагога-організатора спочатку у сільську восьмирічку, а згодом у середню школу. З вересня 1996 року працювала вчителем історії Великоком’ятівської ЗОШ І-ІІІ ст. А вже у 2008 року була призначена на посаду заступника директора школи з навчально-виховної роботи. З вересня 2021 року тимчасово виконує обов’язки директора Виноградівської гімназії. У 2004 та 2007 роках брала участь в конкурсі «Вчитель року», номінація «Історія»,  стала лауреатом обласного етапу. У 2019-му була запршена до участі у Всеукраїнській науково-практичній конференції, ініційованій МОН України. За значні досягнення у професійній діяльності, вагомий особистий внесок у реалізацію державної освітньої політики нагороджена подякою Міністерства культури України, центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді та грамотами Департаменту освіти і науки Закарпатської обласної держадміністрації.

– Дуже люблю обрану справу. Загалом я з учительської династії. Батько Іван Васильович Алексик – вчитель трудового навчання, мама Марія Іванівна викладала французьку мову. Пропрацювали у Великоком’ятівській дев’ятиріці понад 45 років. Зараз вони на заслуженому відпочинку. Вчительську династію продовжила і рідна сестра Неля Іванівна Костак. За фахом вона – вчителка біології та хімії. У 2020 році здобула другу вищу освіту з менеджменту дошкільної освіти і тепер очолює Великоком’ятівський ЗОД, – розповідає Маріанна Іванівна. – Викладаючи історію у рідному селі, розпочала з дітьми досліницько-пошукову роботу. Учні із захопленням почали збирати історичні відомості про Великі Ком’яти, старовинні предмети побуту та культури. Робота виявилася досить результативною. У 2001 році на базі навчального закладу було створено історико-краєзнавчий музей «Едельвейс». На основі зібраних матеріалів у 2009 році було видано нарис-опис «Стежками історії Великих Ком’ят». Тоді на позитивних емоціях я навіть написала свої перші віршовані рядки «Про рідне
село». Багато було цікавих проектів. Один з найцікавіших – дослідницька робота про репресованих земляків. Робота отримала 1 місце в області, а в Києві потрапила в 10 кращих робіт у рамках конкурсу «100-річчя Української революції».

– Працюючи вчителем історії, прививала любов до предмету своїм учням. Пишаюся, що дві мої колишні учениці Тетяна Василівна Лендєл та Маріанна Михайлівна Дубляк працюють вчительками історії Великоком’ятівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Я дуже любила історію в школі. Крім того, історичний факультет у кінці 80-их був престижним – близько 20 абітуріентів на 1 місце. Закінчила школу із золотою медаллю і вступила на історичний факультет. Важливим та цікавим етапом у житті та педагогічній діяльності був період,коли працювала заступником  директора у рідній школі під керівництвом директора Надії Андріївни Копчі. Отримала від неї колосальний досвід, за що щиро вдячна. Протягом кількох років у рейтингу шкіл Виноградівського району входила до п’ятірки кращих. Мали багато переможців предметних олімпіад ІІ та ІІІ етапів, всеукраїнських конкурсів. У 2012 році за результатами роботи зайняли ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі «Первоцвіт», – продовжує свою розповідь педагогиня. – Коли я отримала пропозицію очолити Виноградівську гімназію, то погодилася без вагань, адже це один з найкращих навчальних закладів Закарпаття. Минулого року наша гімназія зайняла почесне 7 місце в рейтингу навчальних закладів краю, цього року також маємо чудові результати – 4 золоті медалі, 3 учнів отримали максимальні 200 балів на МНТ. У гімназії навчаються дуже талановиті учні, працює потужний інтелектуальний, творчий і високопрофесійний колектив, який створив якісне освітнє середовище для здобувачів освіти. Навчальний заклад дуже авторитетний у Виноградівській
ОТГ. Щороку є багато бажаючих взяти участь у конкурсних випробуваннях для вступу в гімназію. Робота дуже відповідальна і мені подобається. Щиро вдячна за таку високу довіру очолити один з найкращих навчальних закладів керівнику освіти Виноградівської ОТГ Юрію
Юрійовичу Свищу. Маріанна Білак розповіла, що у Виноградівській гімназії чітко визначена ліцензована кількість учнів – 270, котрих навчають 30 педагогів, 18 працівників та працівниць – обслуговуючого персоналу. Основні профільні напрямки – математика та українська філологія. Вивчають дві іноземні мови – англійську та німецьку.

– Останні роки для освіти дуже непрості. Карантинні обмеження та військовий
стан на території України внесли свої корективи та нові виклики. Але ми намагаємося їх успішно вирішувати. Цьогоріч до початку навчального року було облаштовано згідно вимог два найпростіші укриття. Це дає змогу забезпечити офлайн навчання. І це дуже добре. Адже
очне навчання надає якісні освітні послуги. Діти залюбки відвідують заклад, батьки задоволені. Учні 5-11-их класів забезпечені гарячим харчуванням, – каже Маріанна Іванівна. – Незважаючи на переваги офлайн навчання, у закладі освіти якісно налагоджено онлайн навчання. Уроки проводяться на освітніх платформах Класрум та Гугміт в синхронному та асихронному режимах. Згідно Положення про дистанційне навчання кожен третій урок має проводитися асинхронно вонлайн форматі. Ми чітко дотримуємося цих вимог. Сучасна школа – це школа успіху, широких творчих можливостей. Реформа НУШ вже охопила п’ятий клас. Непросто, але адаптуємося.

На завершення розмови сказала: «Користуючись нагодою, щиро вітаю колег із професійним святом. Бажаю насамперед мирного неба, нових творчих здобутків, терпіння, поваги від учнів та батьків. Віримо в Перемогу! Все буде Україна!»

Наталія КОБАЛЬ