Саме під такою назвою у Всесвітній День вишиванки у читальній залі центральної публічної бібліотеки відбулося урочисте відкриття персональної виставки вишиваних картин, ікон, рушників та вишиванок мами військового Оксани Миглис з села Онок.
Оксана Юріївна дуже активна особистість. Окрім того, що вона є дочкою 87-річної мами, турботливою дружиною та люблячою мамою двох чудових синів, талановитою вишивальницею і квітникаркою, ще й членкинею ГО «Відокремлений підрозділ Всеукраїнського жіночого товариства імені О. Теліги у місті Виноградів» та учасницею аматорського народного хору ветеранів праці міського будинку культури.
Модераторкою заходу була в.о. директора КЗ «Виноградівська публічна бібліотека» Мар’яна Марушка, котра розповіла про багатозначність та особливості культури української вишивки, а також познайомила присутніх з винуватицею урочистого зібрання.
– Загалом вишивальницька творчість розпочалася ще з шкільних років завдяки моїй класній керівниці Січ Юлії Денисівні, котра надихнула вишити перший рушник. Потім з дівчатами вишили скатертину, котра стояла на столі на всіх урочистостях. Так було приємно… Затим вишивала серветки. А коли вже старший син Віктор (котрий зараз боронить Україну) пішов у дитячий садочок, його вихователькою була дочка Юлії Денисівни Ірина Василівна. Саме від неї взяла схему першої ікони Богородиці. Згодом вирішила, як не вишити ікону Архангела Михаїла, коли у селі церковний празник на його честь? А ікону Георгія Побідоносця, адже в мене чоловік Юрій? А улюбленого святого всіх дітей – Миколая? Зараз уже не рахую кількість вишитих ікон та картин. Бо коли є задум і натхнення – важко зупинитися. Квіти обожнюю і живі, і вишиті. Вишила і маки, і калину, і горгону… А саме тепер захотілося бавовни у прямому й переносному значеннях. Саме букет бавовни є одним із крайніх моїх робіт. Тепер хочеться чогось складнішого, тож маю репродукції вишитих картин відомих художників, до прикладу, «Поцілунок» австрійського художника і графіка Густава Клімта. Цікавим для мене виконання різних технік, а також дрібного хрестика та великого і бісеру. А от сувеніри вишиті бісером – «відпочивалочка» від складних робіт. – розповіла Оксана Миглис.
Промовчала жінка лише про те, що більш активно почала вишивати чотири роки тому, коли старший син Віктор (читайте на сайті «Регіональні новини статтю про молодого 25-річного командира «Для військового Віктора Миглиса головне, аби вдома рідні були у безпеці»), після закінчення військового вишу поїхав торувати фронтові стежки Донбасу. Бо саме вишивкою відволікає і заспокоює себе від надмірних хвилювань. А ще, коли вишиває ікони, молиться за сина і всіх захисників та просить у Всевишнього переможного миру Україні. А Віктор і на правду відчуває материнську молитву. Вона – його броня, як і вишивка є бронею українського народу… Бо ж коли вперше завітала до цієї чудової сім’ї у гості, потрапила у неповторну атмосферу затишку та гармонії: на стінах вишиті ікони, картини із зображенням квітів та природи, а на підставках, землі, підвіконнях – вазони з квітами… Всюди яскраво, зелено та охайно… А що треба змореного запеклими боями військовому, приїхавши додому у відпустку на кілька днів окрім затишку і спокою. Все це мама намагається дати своєму первістку. Її захоплення підтримує і мама, чоловік Юрій та молодший син Богдан. Бо ж красу люблять у цій сім’ї усі.
Неповторною родзинкою заходу стала присутність учасників та учасниць аматорського народного хору ветеранів праці міського будинку культури під керівництвом Віктора Марушки (директор КПНЗ «Виноградівська мистецька школа ім. Бели Бартока», заслужений працівник культури України). Вони виконали пісні «Ой у лузі червона калина», «За Україну», «Рідня» та ін.
Завідувач бібліотекою ВСП Виноградівський фаховий коледж Мукачівського державного університету, учасниця хору Алла Кайзер зачитала вірш «День вишиванки».
У сім’ї Чех зросло 4 донечки. Тож завітала на свято і одна з сестер – виноградівка Світлана Шімон, котра розповіла про творчі досягнення їх найменшої Оксаночки і від імені всіх сестер подякувала їй за достойну старість їх батьків.
З вітальним словом виступила також редакторка сайту «Регіональні новини» Наталія Кобаль. Начальник відділу культури та туризму Виноградівської міської ради Василь Югас вручив Оксані Юріївні подяку за вагомий внесок у розвиток культурного потенціалу Виноградівської територіальної громади, збереження та популяризацію вікових традицій українського народу та з нагоди відкриття персональної виставки «Вишивка – символ української душі». А в.о. директора КЗ «Виноградівська публічна бібліотека» та голова ГО «Відокремлений підрозділ Всеукраїнського жіночого товариства імені О. Теліги у місті Виноградів» Мар’яна Марушка привітала Оксану Юріївну, побажавши їй від членів громадської організації добрих звісток з передової, щасливого майбутнього під мирним українським небом, творчої наснаги, гармонії, щастя та добробуту. А всі присутні наостанок заспівали «Многая літа».
Оглянувши шедевральні експонати виставки Оксани Миглис, за філіжанкою кави з тістечком, гості ще довго не розходилися: ділилися враженнями і співали…
Виставка функціонуватиме до кінця місяця. Тож усіх бажаючі мають змогу завітати у книгозбірню і ознайомитися з творчістю видатної майстрині.
Наталія КОБАЛЬ