icon clock18.04.2019
icon eye50
Культура Фото

Унікальні ляльки-мотанки Маріанни ГАВРИЛО

Напередодні Пасхальних свят у Виноградівському районному історичному музеї відкрилася перша персональна виставка традиційних українських ляльок-мотанок молодої авторки з Оноку Маріанни Гаврило під назвою «Моя мотанка».
Народна лялька – одна з найдавніших іграшок, яка була ще й оберегом. Вона зберігала основні традиційні принципи декоративного і символічного мислення народу, його світосприйняття. У побуті ляльки виготовлялися без особливих зусиль з підручних матеріалів (глини, деревини, тканини, тіста рослин тощо). Дуже поширеними були ляльки, які робили з клаптиків тканини або одягу, що вийшов із вжитку без допомоги голки. Найпростішими у виготовленні вважалися ляльки-немовлята у сповитку. Гра дитини з лялькою була підготовкою до життя, мала її заспокоїти і оберігати. Залишаючи дитя, мати змотувала фрукти чи хліб у шматочок тканини, прив’язувала паличку і давала, як іграшку, тому в основі ляльки – хрест. Ще один спосіб створення ляльки називався «вузловий» (шляхом зав’язування вузлика і накручування шматків тканини на обвислі краї полотна). Ретельно виготовлялася голова, на яку накладалося волосся з ниток, клоччя, чесаного льоні та головний убір – віночок зі стрічками, хустка, очіпок тощо. А спільною ознакою «вузлових» ляльок є обличчя з хрестом, виплетеним із ниток. Сьогодні такі мотанки стали декоративними елементами інтер’єру», – сказала, відкриваючи виставку, науковий співробітник районного історичного музею Вікторія Буря.
Маріанна Гаврило – талановита художниця, вже протягом 10 років працює викладачем Виноградівської ДШМ ім. Б. Бартока. Свого часу з відзнакою закінчила Закарпатську академію мистецтв факультет графічного дизайну. Вона бере активну участь у мистецьких заходах міста та району, неодноразово представляла свої твори на регіональних та міжнародних виставках. Картини малює олійними фарбами, а також у техніках – акварель і графіка, проводить майстер-класи з виготовлення писанок та ляльок. Саме лялька-мотанка останнім часом полонила мисткиню. На їх створення її надихає українське народне мистецтво, а вдалим доповненням слугують також сучасні матеріали та елементи.
Експозицію прикрашають 33 унікальні роботи авторки – інтерпретація селянської вузлової ляльки «княгині», але з особливим індивідуальним баченням. Кожна лялька – неймовірний ошатний виріб, доповнений витонченими вишиваними орнаментами та святковими барвами, де майстерно поєдналися найрізноманітніші матеріали та техніки виконання. Замісто обличчя хрест – знак сонця, спідниця символізує землю, сорочка три часи, вишиванка, намисто є уособленнями достатку, головний убір – зв’язок із небом. До слова, художниця зізналася, що їй неабияк допомогли в роботі орнаменти вишивок нашого району, серед яких угорські мотиви, які збирає відома майстриня Ольга Гал. Авторка також розкрила деякі свої секрети, які застосовує у виробах, зокрема наголосила, що дотримується народних традицій і намотує ляльку за сходом сонця.
Особливою виразністю виокремлюються ляльки, що символізують всі 12 місяців кожної пори року – зими, весни, літа і осені. А загалом, роботи дуже вишукані, витримані у певній кольоровій гаммі, в кожній ляльці-мотанці присутній свій стиль і неповторний шарм.
Привітали авторку з першою виставкою начальник відділу культури Василь Югас, директор Виноградівської ДШМ Віктор Марушка, художниця, колега і подруга Діана Добош-Брода, художниця Любов Шпак, керуюча «Імпасто», художниця і поетеса Валентина Костьо, котрі відзначили талант, майстерність та індивідуальність авторки, захоплювалися її вмінню ювелірно виготовляти кожен елемент виробу і, звичайно, щиро бажали подальших творчих успіхів.
Відвідайте цю унікальну виставку, яка триватиме до 15 травня.
Любов ТОКАЧ
.