Проблема поводження зі сміттям – одна з найактуальніших та найболючіших у всьому світі. Однак у той час, коли у прогресивних країнах навчились повторно використовувати та обробляти тверді побутові відходи, будувати спеціалізовані для цього заводи, в Україні продовжують процвітати стихійні сміттєзвалища. Про те, яку шкоду вони несуть довкіллю і самим людям, очевидно, вкотре повторювати не варто.
Питання утилізації відходів дуже гостро стоїть у великих українських містах, що вже казати про малі містечка і села. Так, неабиякого суспільного резонансу набуває ця тема у Виноградові. Починаючи з кінця 2016 року за рішенням Виноградівської міської ради припинили завозити відходи від навколишніх сіл та селищ до міського сміттєзвалища. На договірній основі з 2017 до серпня 2019 року захороненням побутових відходів займалося Мукачівське міське комунальне підприємство «Чисте місто». А в серпні після розширення об’єднаної територіальної громади м. Мукачева, КП «Чисте місто» не продовжило дію договору з «АВЕ Виноградів». Це ж зумовило припинення діяльності останнього.
Задля сприяння у вирішенні складної ситуації, що може перерости в екологічну катастрофу, до народного депутата України Владіслава Поляка звернулася в.о. голови Виноградівської райдержадміністрації Наталія Костелеба-Веремчук.
«З метою зняття соціальної напруги та відновлення регулярного вивозу сміття від сільських населених пунктів Вашого округу, просимо вашого сприяння у вирішенні проблеми утилізації твердих побутових відходів на Виноградівське сміттєзвалище через відсутність, наразі, альтернативи захоронення побутових відходів на території району, а в подальшому можливого будівництва сміттєпереробного комплексу», – ідеться у зверненні в.о. голови Виноградівської РДА.
Проблема є чи її нема?
У зв’язку із фактом звернення Виноградівської РДА до народного депутата від округу варто зауважити на кількох моментах. Передусім ідеться про саму проблему. Ще у 2015 році, коли проблема не була настільки гострою, райдержадміністрація затвердила Програму поводження із твердими побутовими відходами до 2019 року. Її основною метою було будівництво сміттєпереробного комплексу по утилізації, сортуванню твердих побутових відходів. Минуло 4 роки: заводу нема, в районі назріває екологічна катастрофа. Відповідальними за реалізацію програми згідно з чинним законодавством є органи місцевого самоврядування (їх керівники та профільні управління).
Згідно з даними, оприлюдненими прес-службою Виноградівської РДА, критична ситуація мала місце у серпні, проте за кілька тижнів вона позитивно вирішилася. Водночас ЗМІ спростовують інформацію про відновлені домовленості між Виноградівською РДА і мером Мукачева про продовження вивозу твердих побутових відходів з населених пунктів Виноградівського району на полігон ТВП Мукачівського міського КП «Чисте місто». Нижче подаємо скріншоти публікацій.
Народний депутат Владіслав Поляк у своїй відповіді керівникові району зазначив, що розділяє стурбованість в.о. голови Виноградівської РДА з приводу напруженої ситуації у районі. І нагадує, що згідно з чинним законодавством саме органи місцевого самоврядування відповідальні за вирішення такого роду проблем. Водночас політик запропонував, яким може бути наступний крок у ситуації, що склалася.
«Розділяю з Вами стурбованість щодо екології регіону.
З метою вирішення даного питання, зняття соціальної напруги щодо утилізації твердих побутових відходів на території району та виконання «Програми поводження з твердими побутовими відходами до 2019 року», на
території Виноградівського району Закарпатської області пропоную провести за Вашим головуванням відповідні розширені наради з відповідальними особами по даному напрямку роботи із залученням громадськості, депутатів різних рівнів з донесенням реальної та правдивої інформації щодо стану справ у поводженні з твердими побутовими відходами на території району», – зазначив Владіслав Поляк.
Підводні камені
У зверненні райдержадміністрації є й інший бік. І стосується він чи то людського фактору, чи непрофесійності, чи іншого умислу. В цій ситуації складно буде розібратись людині, яка тісно не співпрацює із документообігом, тому пояснимо все максимально зрозуміло. Лист від Виноградівської РДА, адресований Владіславу Поляку, надійшов 4 листопада 2019 року. Документ від райдержадміністрації датований 25 вересня 2019 року. У тексті звернення зазначено, що його політикові надсилають повторно. Однак до приймальні нардепа надходив лише один лист. Це підтверджує відповідь Апарату Верховної Ради України на запит народного депутата. Виникає закономірне питання: куди подівся перший лист?
На прохання Владіслава Поляка апарат Виноградівської РДА надсилає копію першого звернення. З’ясувалося, що у першого і повторного листа одні вихідні дані, один номер реєстрації, одна дата. Нижче – фото для підтвердження.
Якщо лист просто забули відіслати, то чому він прийшов із приписом «Повторно»? Якщо його не відіслали у вересні, а пізніше (наприкінці жовтня), то чому на двох різних листах залишився один вихідний номер? Кого намагалася ввести в оману в.о. голови Виноградівської РДА Наталія Костелеба-Веремчук? Народного депутата? Громадськість? Очевидно, що всіх: від мешканців Виноградівщини до нового губернатора Закарпаття. Крім того, виникає резонне питання щодо профпридатності кадрів. Та його повинні вирішувати керівники на місцях. Адже невідправлений вчасно документ міг бути терміновим листом, а отже і наслідки могли бути дуже серйозні.
Прес-служба Владіслава Поляка