icon clock03.11.2016
icon eye38
Фото Цікаве

П’ять кроків до здорового серця

Контролювати рівень АД
Завдяки контролю артеріального тиску, який потрібно регулярно вимірювати, починаючи з 40 років, випадки інфаркту міокарда зменшуються на 30%, інсульту – на 50%.
Кинути курити і не зловживати спиртним. Смертність від серцево-судинних захворювань зменшується на 16%.
Налагодити харчування. Зменшити споживання солі до 5 гр на день.
Зменшити споживання цукру, меду, тістечок. Обмежити споживання продуктів тваринного походження, багатих на холестерин (жирне м’ясо, ковбасні вироби, жирні сири і молочні продукти). Їсти більше продуктів рослинного походження (сирі овочі і фрукти). Середня норма – 600 гр. на день.
Більше рухатися. Оптимальний варіант – швидка хода (бажано на свіжому повітрі). Середня норма – 10 тис. кроків на день (3-5 км). Для здоров’я судин також корисне плавання, їзда на велосипеді.
Виробляти стійкість до стресів.
Для початку налагодити свій сон, який у середньому повинен бути не менше 8 годин на день. Дотримуватися чергування режиму праці і відпочинку.
Коли обстежуватися. Починаючи з 40 років (у чоловіків) і 45 років (у жінок) необхідно щорічно проходити кардіологічне обстеження, яке включає: аналіз крові на рівень холестерину і різних його фракцій (ліпідний профіль); аналіз крові на рівень глюкози у крові; аналіз на рівень сечової кислоти; електрокардіограма, ехограма (за показом); ультразвукове обстеження артерій (при наявності факторів ризику).
Що призводить до катастрофи?
Порушення ліпідного обміну (збільшення рівня холестерину на 10% підвищує смертність від інфаркту на 15%. Чого прагнути: оптимально, щоби рівень ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) «поганого» холестерину був не менше 3,0 ммоль/л, а загального холестерину – менше 5,0 ммоль/л.
Куріння. У людей, які палять, ризик розвитку серцево-судинних захворювань вище у 8-10 разів. Куріння особливо небезпечне для жінок (навіть 1 сигарета на день – це фактор ризику для серця). Чого прагнути: до зменшення кількості викурювальних сигарет і повної відмови від них.
Ожиріння. У людей з надлишковою вагою ризик розвитку інфаркту у 3-4 рази вищий (особливо якщо ожиріння поєднується з підвищеним тиском, рівнем холестерину і цукру у крові). Чого прагнути: до нормального об’єму талії, який у жінок повинен бути 80 см, у чоловіків 94 см.
Підвищений артеріальний тиск: В нормі артеріальний тиск повинен бути не вище на 140/90 мм.рт.ст.
5. Високий рівень глюкози у крові. У 80% випадків хворі на цукровий діабет вмирають від інфарктів і інсультів. Чого прагнути: згідно з рекомендаціями ВООЗ, у нормі рівень глюкози плазми (кров з вени) натщесерце складає менше 6,1 ммоль/л, а через 2 години після проведення навантажувального тесту – менше 7,8 ммоль/л.
Як розпізнати інфаркт. Негайно набирати номер «103», якщо біль у ділянці серця: не схожа на попередні і не проходить після стандартної дози нітропрепаратів; триває більше 15 хв.; віддає у плече, шию, щелепу, підложечну ділянку; вперше виникла у чоловіка старшого за 30-35 років, у жінки 40-45 років; супроводжується холодним потом, задишкою, загальною слабкістю, підвищенням артеріального тиску.
До приїзду «швидкої» рекомендується 1-2 прийом нітроспрея (краще у положенні сидячи або лежачи. Це попереджає різке зниження артеріального тиску і знепритомніння).
Треба пам’ятати, що можуть виникати і безбольові форми інфаркту,  перебіг яких проходить по гастралгічному (біль у животі, здуття, слабкість, падіння АТ), астматичному (із сильною задишкою і нападами задухи), вербальному (плутана свідомість, мова) варіантам.
Люди не рідко терплять до останнього, не підозрюючи, що з моменту виникнення серцевого болю на порятунок клітин серця, а іноді життя відведено всього 90 хв. Це основи надання швидкої медичної допомоги при інфаркті міокарда, основним принципом якої є максимально можливе скорочення часу доставки хворого у стаціонар. Цей період називається «терапевтичним вікном», під час якого необхідно відновити введення спеціальних препаратів або за допомогою стентування, при якому у пошкоджену судину під контролем спеціальної апаратури вводиться тонка металева розпірка.
Чи можна після інфаркту жити повноцінним життям і запобігти його повторенню? Лікарі стверджують: можна. Головне дотримуватися ряду важливих правил:
Правило №1. Приймати необхідні ліки, які призначає лікар. Їх хворим потрібно приймати решту життя.
Правило №2. Регулярно  відвідувати лікаря-кардіолога.
Бажано одного, який знає добре історію вашої хвороби і може скорегувати дозу ліків.
Правило №3. Дотримуватися оптимального рівня артеріального тиску і пульсу.
У людини, яка перенесла інфаркт, цільові показники артеріального тиску повинні бути вищими ніж при гіпертонії: систологічний (верхній) не нижче 120 і не вище 150, а діастолічний (нижній) – не вище 90. При цьому рекомендуємо частоту пульсу 56-60 ударів на хвилину.
Правило №4. Не лежати.  Чим скоріше пацієнт після неускладненого інфаркту розпочне фізичну реабілітацію, тим краще. Спочатку за допомогою масажу, ході на кардіотренажері. Частина серцевого м’язу, яка залишилася здоровою після інфаркту, потребує тренувань.
Єва СІДЕЙ,
завідувачка відділення профілактики райлікарні