icon clock02.02.2018
icon eye47
Культура Фото

Поринули у світ неоціненної творчості

У Виноградівській районній центральній бібліотеці відбулася творча зустріч з відомим на Закарпатті фольклористом, заслуженим діячем мистецтв України Іваном Хлантою. Зібралися гості на презентацію нової книги «Коломийкарі Закарпаття», в якій представлено біографії та фрагменти літературного доробку понад 40 самодіяльних авторів. Книга видрукувана у видавництві «Патент» 2017 року накладом 175 примірників. До збірки також включені твори виноградівських авторів, таких як Михайло Лісіцкі, Юрій Погоріляк, Михайло Лях, Омелян Чонка, Іван Бігун.
В очікуванні автора нової книги, присутні у залі, а їх було чимало, із задоволеністю оглядали книжкову виставку скарбошукача – «Золоті зернинки колосу творчості». Запанувала тиша, заходить до читального залу Іван Васильович. Розпочався захід із декламування уривку з поеми-посвяти шановному гостю «Лицар духу» Михайла Ряшка. Потім ведучі розповіли присутнім про життя та творчість автора. Зміст, масштабність та значення будь-якої яскравої творчої особистості характеризуються багатогранністю її діяльності. Саме до таких особистостей належить фольклорист, літературознавець, бібліограф, етнограф, мистецтвознавець Іван Васильович Хланта. Він –кандидат філологічних наук, член Національної Спілки журналістів України, «Заслужений діяч мистецтв України», лауреат Всеукраїнських премій імені В. Антоновича, Ярослава Мудрого, Зореслава, Ірини Калинець, літературної премії ім. І. Франка, Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини», двічі лауреат обласної премії імені Дезидерія Задора в галузі музичного і виконавського мистецтва у номінації «Фольклорист». Також нагороджений медаллю «За доблесну працю», орденами Нестора Літописця, Володимира Великого, грамотами Міністерства культури, освіти України.
Зараз продовжує трудову діяльність провідним методистом з питань збереження, вивчення та популяризації фольклору відділу народної творчості та аматорського мистецтва обласного організаційно-методичного центру культури м. Ужгород. Та найбільшої слави він зажив як народознавець. Пішки обходив сотні сіл, містечок і міст у своєму рідному Закарпатті, Бойківщині та Гуцульщині, на Кубані, в Румунії та Сербії, Хорватії. Наукові статті з літературознавства та фольклористики друкував у збірниках як в Україні, так і за кордоном. Його перу належать розвідки і творчий шлях письменників Закарпаття та рецензії на їхні книги, а також збірники народно-поетичної творчості.
Окрім того, Іван Васильович постійно виступає в періодичній пресі з рецензіями, статтями, публіцистичними роздумами, бере участь у зустрічах з учнівською та студентською молоддю, різного роду творчих вечорах. Ось уже більше 50-ти  років його ім’я не сходить зі сторінок газет, журналів, наукових збірників, книг.
На захід прийшли привітати Івана Васильовича учні Великокопанської ЗОШ із керівником Ганною Бігун (донька вищезгаданого Івана Бігуна). Вони виконали ряд пісень на честь шанованого гостя. Також вітали його Михайло Лісіцкі та Омелян Чонка. Теплі, щирі й душевні слова лунали на адресу письменника від постійного рецензента його книг – Марії Селехман. Вона висловила свою щиру вдячність та захоплення за його копітку й вкрай необхідну працю.
Відрадно, що у 2005 році у культурному житті не тільки Копашнова, але й Хустщини та Закарпаття відбулася важлива подія – відкриття майже єдиного в Україні крайового музею літератури, фольклору та мистецтва. Його створення ініціював сам Іван Васильович, передаючи значну частину зі свого колекційного зібрання – майже 2000 книг письменників Закарпаття, фольклорні видання, література про Карпатську Україну. У музеї представлено понад 3000 експонатів. Важливим є той факт, що їхня кількість постійно збільшується. Присутні мали можливість оглянути відео-фрагмент про музей.
На заході виступила й односельчанка фольклориста Віра Фегер, якій, до слова, автор підготував приємний сюрприз і вручив книгу «Моє Копашново», де є сторінки з її життєвого шляху.
Іван Васильович дохідливо розповідав про талановитих коломийкарів, наголошував на важливості їхньої творчої праці, що залишиться у спадок молодому поколінню, відповів на питання присутніх.
Щирі слова подяки на адресу Івана Ханти за участь у такому важливому заході, який залишить добрий слід у серцях учасників, пролунали з вуст директора ЦРБС Катерини Вашкеби. Присутні мали змогу придбати різні книги шанованого у нашому краї письменника.
Ріта Мезей