Презентація науково-дослідної книги краєзнавця Івана Біланчука «Греко-католицький Севлюш» у Виноградівській центральній публічній бібліотеці №1 почалася з хвилини мовчання за полеглими захисниками та захисницями і цивільним населенням у російсько-українськів війні. Відтак за бажанням автора була молитва «Отче Наш», яка торкнулася душ всіх присутніх.
Оскільки книжка присвячена історії греко-католицької громади Виноградова (колишнього Севлюша), то першим надали наміснику храму Успення Пресвятої Богородиці отцю Мирославу Сипку. Він наголосив, що ця книга має стати настільною у кожній греко-католицькій рожині Виноградова. Поміж виступами гостей, координаторка Катерина Ромушко розповідала про життєвий і творчий шлях Івана Біланчука. Багато щирих, позитивних слів лунало того дня на його адресу. Завжди в костюмі, спокійний, врівноважений. До кожної окремої публікації чи книги підходить з особливою прискіпливістю до деталей. Для нього важливо, щоб історію рідного району не мала білих плям.
«Греко-католицький Севлюш» – п’ята книга Івана Біланчука. Тож він поділився спогадами про те, як працював над усіма історичними виданнями, більш детально зупинившись про роботу над останнім. Бо ж під час збору матеріалів нерідко стикався і з труднощами. Краєзнавець висловив подяку всім, хто підтримував його цій справі. Серед решти згадав і молодого товариша, уродженця села Тросник. Лікар Василь Качур добре обізнаний з сучасною комп’ютерною графікою та фотографією, тож допомагав з професійною обробкою світлмн, розміщених у збірці. Він подарував у фонд сектору краєзнавчої літератури центральної публічної бібліотеки картину «Шашвар 1890».
Вчитель історії з Оноку Олександр Данко розказав про творчу співпрацю з краєзнавцем під час написання книги про село Онік.
Заступник міського голови Віталія Любки у вітальному слові високо оцінив напрацювання Івана Біланчука, наголосивши на важливості його дослідницьких трудів. Віталій Володимирович вручив Івану Івановичу грамоту Виноградівської міської ради за вагомий внесок у розвиток краєзнавства, дослідження історико-культурної спадщини рідного краю, популяризацію знань про минуле та активну громадську діяльність.
Голова Закарпатського обласного науково-культурологічного товариства імені Олександра Духновича Юрій Продан розповів про священика-просвітителя, іменем якого назване русиньке товариство, та Теодора Ромжу.
Художнику з Харкова Олегу Омельченкопроживає з сім’єю і Виноградові з перших днів повномасштабного вторгнення. Він свіжим вітром увірвався у нашу творчу когорту, до того ж поглиблено вивчає місцеву історію краю. Кілька ілюстрацій Олега Вікторовича чудово доповнили видання. Він розповів про дружбу з Іваном Івановичем і подякував за можливість долучитися до духовної спадщини.
Думками з приводу поділилися голова товариства «Просвіта», уродженець села Гетиня, городянин, громадський активіст Віктор Урста, очільниця Виноградівського відділення ГО МАЛІЖ Марія Конкіна та історик з Підвиноградова Ярослав Мар’ян.
Мешканець Фанчикова, колишній головний лікар Виноградівської райлікарні Юрій Добош. Він був одним з ініціаторів закладання наріжного каменю і будівництва Святотроїцький храм на території лікарні. У храмі роками роками лунали духовні пісні у виконанні хору медичних працівників під керівництвом Надії Будз. Юрій Михайлович пдарував автору букет квітів і заспівав «Многая літ». Присутні в залі встали і долучилися до співу.
Директорка комунального закладу Виноградівської публічної бібліотеки Мар’яна Марушка подякувала краєзнавцю Івану Біланчуку за його труди і вручила подарунок.
На завершення прозвучала велична композиція «Боже великий, єдиний, нам Україну храни».