Од отчого порога

Під такою назвою з нагоди Дня української писемності та мови в Королівській загальноосвітній школі №1 пройшла творча зустріч із Петром Степановичем Проданом – нашим відомим земляком, поетом і прозаїком, педагогом, культурним і громадським діячем, делегатом І з’їзду народних комітетів Закарпатської України (до слова, з сім’ї Проданів у Мукачево були делеговані двоє – Петро та Іван), стрілка життєвого годинника якого нещодавно сягнула позначки славного 100-річчя.

Хлібом-сіллю зустрічали учні поважного гостя на порозі своєї школи, а також його сина Сергія та племінника, голову обласного науково-культурологічного товариства ім. О. Духновича Юрій Продана, за ініціативи якого відбулося це літературно-музичне свято.
Петро Продан народився на початку минулого століття 3 серпня 1919 року в селі Горбки в сім’ї залізничника. Після закінчення Севлюшської горожанки продовжив навчання в Хустській гімназії, де записався в літературну студію. У 1940-му  юнак поступив на філософський факультет Будапештського університету. На четвертому курсі його навчання перервала війна, відлуння якої можна почути у поезіях. Згодом вищу освіту здобув на філологічному факультеті Ужгородського державного університету, який з відзнакою заочно закінчив у 1959 році. Після війни почав вчителювати. Спочатку у Хустській середній школі, а потім у Хустському педагогічному училищі. З 1951-го два роки був директором семирічки в Синевирській Поляні, а з вересня 1953-го і до виходу на пенсію (1984 р.) директорував у восьмирічній школі села Вучкове, що також на Міжгірщині. Крім педагогічної, вів активну громадську роботу, організував культурно-просвітницьку діяльність, керував хором, різноманітними гуртками художньої самодіяльності. За культурно-мистецьке подвижництво йому присвоєне високе звання «Заслужений працівник культури УРСР». У 2006 році за самовіддану багаторічну працю на благо рідного народу Петро Продан був нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
Перша його поетична збірочка «Яблоня» була надрукована в 1942 році, тиражем 500 примірників. У ній поет описав рідні мальовничі карпатські гори, гомін гірських річок, спів жайворонка в полі над достиглою пшеницею, своє захоплення сільськими людьми та їхньою повсякденною працею.  Затим були наступні, зокрема, «Літні вечори», «Од отчого порога», «Поле», «Подих надії». Поет неодноразово звертався до філософської лірики. Наскрізною темою цих творів є власне життя і любов до рідного краю.
Чудові поезії Петра Продана, проникнуті безмежною і щирою синівською любов’ю до рідної землі, до людей, нашої неповторної природи, роздумами про життя звучали зі сцени у виконанні юних королівчан – учнів сьомих класів. Вони влучно перепліталися з розповіддю про життєвий і творчий шлях Петра Степановича, уривком із автобіографічної книги з гумористичним доповненням Михайла Чухрана, сценкою «Вперше до школи» зі спогадів автора. Діти талановито зіграли роль майбутнього поета, його мами та вчителя. Також на святі лунали закарпатські народні та сучасні українські пісні, гостей веселили запальними танцями, великодніми забавами та гаївками: «Цинторія», «Лиска», «Голезо», «Прутик», «Мостик», подивували закарпатськими вечорницями. Учасники святкового дійства разом зі своїми наставниками-педагогами Юліанною Коста і Сільвією Чонка та музкерівником Ерікою Чукран зуміли створити неймовірно колоритну і теплу атмосферу, яка захопила душевні струни кожного від початку дійства аж до його завершення. Не дивно, що виступи юних артистів присутні вітали бурхливими оплесками.
Петро Степанович привітав усіх присутніх з Днем української писемності та мови, а також високо оцінив артистичну майстерність школярів та творчу роботу педагогів, подякувавши за гарно організоване свято і любов до рідного українського слова. Розповів про вічні моральні та духовні цінності, поділився спогадами, згадавши теплим словом своїх вчителів та тих людей, з якими протягом життя його зводила доля. У його мові відчувалася яскрава прив’язаність і любов до рідного краю, людей, з якими живе поруч, зустрічає і радіє кожному новому дню.
Про своє захоплення творчістю Петра Продана говорили у виступах директор Королівської ЗОШ №2 Оксана Онучак, яка також має талант до написання художнього слова, ветеран педагогічної праці, колишній директор школи Володимир Пальок, співавтор концертної програми, місцевий поет, котрий майстерно складає вірші на нашій материнській говірці Михайло Чухран, директор Королівської ЗОШ №1 Валентина Гримут, наголошуючи, що твори поета-земляка – це морські глибини, які вчать нас жити, пам’ятати своє минуле, берегти народне надбання для нащадків і впевнено йти у прийдешнє. Бо «кожна життєва дорога – од отчого порога»…
На завершення літературно-музичного свята всі бажаючи мали можливість поспілкуватися з Петром Проданом і, звичайно, зробити фото на добру згадку про зустріч із надзвичайно цікавою та обдарованою людиною.
Любов ТОКАЧ