icon clock16.02.2017
icon eye40
Новини Фото

Юдіта ПЕТЕІ: «Закарпатські жінки можуть навіть гори перевернути»

Нещодавно на Закарпатті створено Асоціацію угорських жінок-підприємців, що незабаром розпочне своє повноцінне функціонування. Головою цієї організації обрано Юдіту ПЕТЕІ, яку ми попросили розповісти про задум та його втілення в життя. Тож коментар про те, кого об’єднує новостворена Асоціація, яка її мета і першочергові кроки – з перших вуст:

 – Наразі проходить процес офіційної реєстрації Асоціації. Сформовано президію, є співголови, на яких я можу спиратися в роботі. Щодо передісторії створення Асоціації – це фактично була ідея та ініціатива Міністерства закордонних справ Угорщини, Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді та КМКС. Декілька разів до втілення цього задуму проводилися зустрічі, на які до Закарпаття приїжджали дипломати і аташе та подали таку цікаву ідею. Ми замислювалися над тим, як втілити її в життя в нашому краї. Відтак дійшли до спільного знаменника і вирішили, що дійсно зараз, як ніколи, потрібно створити таку асоціацію, тому що, як би ми себе не оцінили чи недооцінювали іноді, але жінки несуть на собі величезний тягар – хто відкрито, а хто, як мовиться, в тилу. Досвід таких організацій практикується вже не один рік, приміром, в Угорщині, Сербії, Хорватії, де асоціації жінок-підприємців дуже успішно працюють.
Конференція про роль жінок у розвитку підприємництва, на якій було створено нашу організацію, відбувалася у Великій Доброні. Міністерство закордонних справ Угорщини підготувало її в такому форматі, що виступаючі розповіли про інноваційні програми, які дають жінкам нові можливості, нові галузі діяльності, спеціальності. Тож запропоновані на конференції програми, яких в Європі наразі багато, ляжуть в основу роботи Асоціації і будуть розширюватися. Я думаю, що європейська практика для нас може бути втілена, бо знаємо, що Закарпаття ідентично специфічне, наш край проєвропейський, а закарпатські жінки не подібні до інших – ми можемо навіть гори перевернути, якщо нас примусить життя.
Асоціація об’єднує всіх тих жінок, які вже працюють і є підприємцями роками або ж віднедавна, а також тих, які планують знайти себе і реалізувати в галузі підприємництва. До слова, є дуже багато бажаючих долучитися до нашої організації. Так, нелегко нині бути підприємцем, але кожна жінка, яка домоглася чогось, тримається і докладає всіх зусиль, аби зберегти своє дітище. Кожна з нас ділитиметься своїми навиками ведення бізнесу. Досвідчені жінки можуть дати поради і настанови, аби початківці не допускали помилок. Таким чином їм можна досягти успіху набагато швидше, ніж тим, які стартували самотужки років 10 тому і пройшли всі етапи з усіма бар’єрами та барикадами.
Щодо географії представниць Асоціації – ми повністю охоплюємо все Закарпаття, без винятку, враховуючи навіть віддалені райони, в тому числі Рахівщину, Тячівщину, і навіть у Міжгір’ї, виявляється, є жінки-угорки, які до сьогоднішнього дня зберегли свою етнічну ідентичність, не покинули наш край, а працюють на благо його економічного розвитку. Основна мета Асоціації – всіляко допомагати жінкам, які хочуть започаткувати або розвивати свій бізнес з тим, аби працювати і знайти своє майбутнє саме на Закарпатті, а не за кордоном, тобто, аби зберегти нацменшину в нашому краї та водночас сприяти розвитку економіки Закарпатської  області. Я переконана – чисельність нашої організації ростиме, бо вона є перспективною. Наступним нашим кроком буде проведення конференції (як на Закарпатті, так і за кордоном), аби ми могли навести контакти для  співпраці, що дасть змогу нашим жінкам розвиватися. Можна буде також укласти угоди про співпрацю, брати участь у грантових проектах, і це буде великим плюсом для розвитку економіки Закарпаття.
Історія повторюється: я пригадую, в кінці 1990-х – на початку 2000-го років, коли запускалися консервні заводи, ми їздили в кожне село з пропозиціями та проханнями, аби люди не виїжджали за кордон, а працювали на своїй землі, вирощуючи овочі. Свого часу переробні підприємства успішно працювали, але політика стала на заваді економіці і наші сільгоспвиробники масово виїхали за кордон на заробітки. Проте я думаю, що інноваційні проекти та грантові програми знову дадуть поштовх виробництву та розвитку нашого краю.
Почувши пропозицію очолити Асоціацію, я була приємно вражена, так само, як і тоді, коли в 2010 році отримала від Угорщини найвищу державну нагороду – орден за заслуги І ступеня «Золотий Хрест», яким уряд цієї країни виразив мені вдячність за те, що сотні, тисячі закарпатських угорців працювали на переробних підприємствах, керівником яких я була 14 років. Нині, очоливши Асоціацію угорських жінок-підприємців, я гідно і з відповідальністю старатимусь виправдати довіру і покладені на мене зобов’язання. Асоціація потрібна, настала 24-та година, коли треба діяти, щоб Закарпаття залишилося таким, як воно було та є нині – і демографічно, і етнічно, і щоб зберегти всі нацменшини та колорит нашого краю.
Ганна КОБАЛЬ