Ціна євро в обмінниках вперше перевищила 49 гривень. Чому так відбувається та чи варто скуповувати цю валюту — дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.
Чому євро дорожчає
Подорожчання євро триває з червня: якщо на початку літа курс європейської валюти становив 48 гривень, то у липні він перетнув рекордну позначку у 49. Таке зростання експерти повʼязують насамперед із загальносвітовими процесами. Зокрема, у Національному банку України нагадали, що головним фактором змін стало послаблення американського долара до інших валют. У нашій державі курс іноземних валют формується на основі долара США, тож саме його коливання впливають на вартість євро. “Якщо йдеться про офіційний курс гривні до долара, то він визначається на основі торгів на міжбанківському валютному ринку. Готівковий курс, відповідно, відображає результат взаємодії попиту та пропозиції долара США на готівковому сегменті валютного ринку”, — кажуть в НБУ.
Однією з основних причин зміни вартості долара стала нинішня економічна політика адміністрації Дональда Трампа. На тлі його рішень за перше півріччя 2025 американська валюта втратила понад 10% вартості. Що є найгіршим показником з 1973 року. Водночас, інвестори в умовах глобальної невизначеності дедалі більше сприймають євро як альтернативу долару США. Тож загальноєвропейська валюта демонструє рекордне за останні 15 років зростання.
Наслідки для бізнесу і громадян
Найбільше наслідки подорожчання євро відчують українські споживачі. Імпортні товари на полицях магазинів додадуть в ціні. Витратити трохи більше доведеться і тим українцям, які збиралися у відпустку за кордон, зокрема, в країни, де використовують євро.
Негативно вплинуть коливання курсу і на бізнесменів, які імпортують товари з Євросоюзу. Теоретично гарною новиною нинішній курс може стати хіба для експортерів, наголошує “BBC Україна”. Адже вони зможуть отримати за свій товар більше. Втім, це залежить від того, у якій валюті було укладено контракт.
Чи варто скуповувати європейську валюту
Економісти закликають українців не поспішати скуповувати євро. “Не варто надто хвилюватися, що курс валют може раптово злетіти до небес, приміром, під впливом фактора попиту, або ж впаде у прірву через можливе ситуативне послаблення долара до євро”, — зауважив директор департаменту фінансових ринків та інвестиційної діяльності “Глобус Банку” Тарас Лєсовий у коментарі “РБК Україна”.
Продавати євро член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин радить лише у тому випадку, якщо накопиченням більше року. До того ж, різницю у ціні краще інвестувати, наголошує він: “Продавати можна, якщо євро були придбані не пізніше, ніж рік тому, коли курс був 40-40,5 грн/євро. Продаж у цьому випадку дасть прибуток не менше 20% річних, це вище, ніж дохід від ОВДП і гривневих депозитів. Ці кошти краще не проїсти, а інвестувати у гривневі інструменти — ОВДП або депозити”.
Що буде з курсом у липні
Як зміняться курси долара США і євро, стане відомо вже цього тижня. Все залежатиме від відносин між Америкою та Євросоюзом, які нині узгоджують торговельні мита. Експерти кажуть про кілька сценаріїв розвитку подій.
Перший — якщо Вашингтон таки запровадить 50% мита на європейські товари. За таких умов у гру вступить Центральний банк ЄС, який спробує стабілізувати співвідношення європейської та американської валют. За словами члена Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, це призведе до подешевшання євро. “В Україні при нинішньому офіційному курсі долара у 41,8 грн євро подешевшає до 46 грн, тобто на 3,6-3,8 грн”, — наголосив експерт.
Другий сценарій — якщо Дональд Трамп знову відтермінує запровадження мит. За таких умов євро в Україні продовжить дорожчати. Аналітики називають імовірну вартість європейської валюти: за різними версіями, йдеться про 50 і 52 гривні.
Третій сценарій — якщо Вашингтон і Брюссель домовляться про відносно низькі мита, 10-20% замість 50%. За прогнозами експертів, тоді ціна євро може знизитись до 47,6-48 гривень.