Питання розподілу земельних ділянок учасникам бойових дій на Сході України наразі вкрай актуальне. Довкола цієї теми точиться чимало різних розмов. Аби роз’яснити її для учасників АТО, в міську раду звернулися активісти Громадської організації «Ветерани бойових дій Виноградівщини» на чолі з Дмитром Мілютіним і адресували керівництву міста ряд питань. Тож цілком доречним є їх спільне рішення донести їх до всіх захисників району через ЗМІ. Зазначимо, що цікавилися ветерани і реабілітацією воїнів АТО, на що у міській раді відповідають, що це питання в компетенції Управління праці та соціального захисту населення. А от щодо клаптика власної землі, яку вони заслужили власною кров’ю, компетентно відповів заступник міського голови Сергій ГРАБАР:
– Сергію Аркадійовичу, яка ситуація з виділенням землі під забудову учасникам бойових дій на сьогодні?
– Станом на серпень в міську раду на отримання земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку подано 220 заяв учасників бойових дій. Для забезпечення їх земельними ділянками для будівництва житлового будинку міською радою, враховуючи розроблений проект внесення змін до генерального плану міста, було підібрано земельні ділянки та замовлено виготовлення 4 детальних планів територій для будівництва індивідуальних житлових будинків загальною площею 41,2 га, а саме: в районі вулиць Герцена 12,2 га, Першотравневої 4,9 га, Лермонтова 14 га та Лейзмана-Кривуляка 10 га.
22 серпня відбулося громадське обговорення детальних планів. Після затвердження на черговій сесії детальних планів земельні ділянки будуть розподілені між учасниками бойових дій. Тобто міська рада планує одним рішенням сесії задовольнити всі заяви учасників бойових дій.
– Які саме документи і куди потрібно подати, щоб стати в чергу на отримання землі під забудову? Чи можуть документи подати рідні воїна, який на даний час знаходиться в зоні АТО?
– Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до міської ради, в якій зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри та інформацію про те, чи скористався заявник правом на безоплатну приватизацію з зазначеним цільовим призначенням земельної ділянки. До заяви додаються:
– копії паспорта громадянина України, копія ідентифікаційного коду фізичної особи – платника податків;
– довідка про склад сім’ї;
– копія посвідчення учасника бойових дій (АТО).
Заява з доданими документами подається до приймальної міської ради заявником або уповноваженою ним особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
– Чи можуть отримати ділянку під забудову особи, які не зареєстровані в місті?
– Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України Виноградівська міська рада передає земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності територіальної громади міста. Землі комунальної власності – це землі, які належать територіальній громаді міста (ст. 83 ЗКУ). Територіальна громада – жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями (ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Враховуючи обмежений земельний ресурс територіальної громади, велику кількість громадян, бажаючих отримати земельні ділянки, землі комунальної власності в першу чергу передаються міською радою у власність жителям міста.
– Яка ситуація з отриманням ділянок під будівництво власного гаража, ведення садівництва? Хто має право на отримання таких ділянок?
– Відповідно до Земельного кодексу України, кожен громадянин має право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки площею не більше 0,01 га для будівництва гаража та земельної ділянки площею не більше 0,12 га для ведення садівництва. Міською радою не ведеться облік громадян, які бажають отримати земельні ділянки для будівництва гаража, так як генеральним планом не передбачено земельних ділянок під колективне гаражне будівництво. Будівництво індивідуального гаража можливе в кварталах багатоповерхової забудови, якщо воно не суперечить генеральному плану та проекту забудови кварталу. Щодо ділянок для ведення садівництва: всі землі, передбачені генеральним планом для ведення садівництва, розташовані в основному біля підніжжя Чорної гори та розподілені протягом 1980-2000 років. Вільних земель для ведення садівництва на території міста немає.
Відповіді записала Наталія Кобаль