З січня Виноградівське міжрайонне управління водного господарства, як партнер проєкту, бере участь у реалізації спільного українсько-угорського проєкту «Адаптація до кліматичних змін шляхом гармонізації водогосподарських заходів і попередження паводкового ризику в транскордонному басейні річок Батар-Паладь-Тур» (AdaptWater) в рамках Програми Interreg VI-A NEXT Угорщина Словаччина Румунія Україна 2021-2027. Партнерами проєкту є ще дві водогосподарські організації – Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса (головний партнер) і Верхнє-Тисайська Дирекція водного господарства (Угорщина). Територія проєкту – це транскордонний українсько-угорський водозбірний басейн річок Батар-Паладь-Тур площею 287 квадратних кілометрів, розташований адміністративно у Берегівському районі Закарпатської області України і області Саболч-Сотмар-Берег Угорщини, що охоплює 22 населені пункти з населенням понад 21 тисячу мешканців. Жителі даної території стикаються з двома важливими проблемами, якими є негативні наслідки тривалих засушливих періодів та паводків повеней.
6 березня цьогоріч у Виноградові було проведено Стартову Конференцію, яка мала за мету ознайомити місцеве населення та зацікавлених сторін з проектом, основними цілями проекту, про передумови та важливість втілення поставлених завдань.
На конференції виступили представники всіх партнерських організацій, а також представники місцевих органів влади. Вони розказали про заплановані заходи проєкту з протипаводкового захисту та обводнення як на українській частині території, так і на угорській частині Батарської меліоративної системи.
Ознайомили учасників з історією створення, роллю у відведенні паводкових вод та обводненні території. Експерт Виноградівського міжрайонного управління водного господарства розказав присутнім про сучасний стан водогосподарської ситуації на даній території. Про те, що 1930 р. річку Батар каналізували, укріпили дамбами і розділили на Старий і Новий Батар для скидання води в ріку Тису під час повені. Однак, за довгий час експлуатації, русло річки заросло чагарниковою рослинністю та відбулось його замулення. Відсутність води в басейні річки Старий Батар призвела до проблем, як для ведення сільського господарства, так і для збереження біорізноманіття. Через обмежений вільний стік води міграція риби практично відсутня.
Даний проєкт AdaptWater спрямований на вирішенні вище зазначених проблем шляхом покращення гідрологічного режиму та підвищення водності Старого Батару за допомогою очищення русла річки та реконструкції розподільчого шлюзу для підтримки сталого стоку води в посушливі періоди, безпечного проходження надлишку води під час паводків. Наразі в рамках проекту проводяться підготовчі роботи, закупівлі засобів та матеріалів для виконання майбутніх робіт.
Тож будемо чекати позитивні результати впровадження даного проекту, які дозволять підвищити готовність прикордонних регіонів до природних загроз та несприятливих впливів зміни клімату.
Цю публікацію створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю Виноградівського МУВГ і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.