У Виноградівській центральній публічній бібліотеці №1 презентували нову книжку Юлії Драгун «Чарівний вогник доброти», яка вийшла в друк вже після смерті відомої дитячої поетки. На подію приїхали її чоловік Михайло Іванович, сини Михайло та Володимир, онуки, родичі, друзі та численні поціновувачі творчості. На передньому плані працівники книгозбірні розгорнули книжкову виставку з промовистою назвою «Сила її слова, материнської любові та молитви». Це була не просто презентація чергової дитячої книжечки, а дань шани людині, котра за життя дуже любила Бога, дітей і Україну.
Життєвий та творчий шлях
Координаторка – бібліотекарка інтернет-центру Кароліна Михайлянич – розповіла про життєвий і творчий шлях Юлії Драгун. Зокрема, зазначила, що вона є авторкою 23 книжок, численних публікацій в часописах і періодичних виданнях. 15 п’єс та 250 віршів покладених на музику. За життя з Юлією Юріївною було організовано чимало конкурсів для творчих дітей, сотні зустрічей у школах і бібліотеках Закарпаття – це результат літературної праці письменниці, якого вона досягла всього за 14 років.
Юлія Драгун – учасниця літературних, поетичних, мистецьких та етнографічно-культурологічних, загальнонаціональних та міжнародних конкурсів і фестивалів, лауреатка літературних премій «Гілка золотого каштана», ім. Григорія Сковороди, Миколи Сингаївського, Івана Нечуя-Левицького, Василя Юхимовича, Архипа Тесленка, Мирона Утриска, Леся Мартовича, Володимира Дроцика.
Нагороджена медалями «За працю і звитягу» «За розвиток Закарпаття» Закарпатської облради та обласної державної адміністрації, «Знамення Пресвятої Богородиці» І ступеня, «За вірність заповітам кобзаря» «За служіння мистецтву», почесною відзнакою нагрудним знаком «За розвиток Тячівщини», почесною грамотою Українського фонду культури ім. Б. Олійника.
Юлія Драгун вела благодійну роботу задля розвитку та відродження української культури, збереження духовних цінностей та національної спадщини. У 2017 році створена благодійна організація «Фонд імені Юлії Драгун», яка активно функціонує і допомагає тим, хто цього потребує. За всі ці 11 років російсько-української війни
Щоб вшанувати пам’ять письменниці та популяризувати її творчість з ініціативи її родини у співпраці із Закарпатською організацією Національної спілки письменників України та Всеукраїнським державним видавництвом «Карпати» у 2024 році була заснована Літературна премія імені Юлії Драгун.
На честь своєї матері і пам’яті про неї та її труди перед дітьми та дорослими у вересні 2024 року у Виноградові відомий підприємець та благодійник краю Володимир Драгун у затишній новобудові заснував Діагностично-корекційний центр розвитку дітей імені Юлії Драгун «Розквіт», у якому надають корекційно-розвиткові, реабілітаційні та абілітаційні послуги дітям з особливими освітніми потребами.Трохи згодом на його будівлі встановили пам’ятну дошку.
Між розповідей про головну героїню літературного дійства та промов гостей гармонійно вплелися виступи хлопців та дівчат. Так, вірш «Хвала Ісусові» виконала Еріка Беца. Інсценізували казку «Дарунки Божі». Родзинкою заходу стало музичне оформлення на слова Юлії Драгун у виконанні Вікторії — вихованки музичної школи ім. Б. Бартока (викладачка – Вікторія Бачкай).
«Чарівний вогник доброти»
Письменник та журналіст Василь Горват виступив не лише від себе особисто, а й від спілки письменників Закарпаття, поділившись спогадами колег про Юлію Юріївну. Чимало теплих слів звучали з вуст голови Асамблеї громадських рад Закарпаття Федора Харути, доктора політичних наук, професора УжНУ Миколи Палінчака, директорки діагностично-корекційного центру ім. Ю. Драгун Таміли Коломоєць, начальника відділу культури та туризму Виноградівської міської ради, заслуженого працівника культури України Василя Югаса та голови Закарпатського обласного культурно-просвітницького товариства ім. О. Духновича Юрія Продана.
«Мені дуже приємно, що мамина справа живе і житиме у віках, доки Бог допомагатиме нам робити ту роботу, яку мама розпочала. Відрадно, що її книги читають у садочках, школах та бібліотеках. Бо нас мама завжди вчила, що треба читати книги. І нам так само хочеться, щоб діти черпали мудрість із книжок, особливо тих, котрі вчать доброті, патріотизму та любові до Бога», – сказав у своєму виступі син письменниці, відомий підприємець та меценат Володимир Драгун. Він подарував 20 примірників книг для бібліотек КЗ «Виноградівська публічна бібліотека», щоб творча спадщина Юлії Драгун була у вільному доступі для всіх читачів і зазначив, що бажаючі придбати видання талановитої поетки та письменниці можуть у Діагностично-корекційному центрі розвитку дітей імені Юлії Драгун «Розквіт» або кафе «Соки Драгун» у Виноградові по вулиці Студентській, 57/А.
Голова Української асоціації письменників Західного регіону, директорка видавництва «Плай» Елла Красноступ поділилася спогадами про те, як народжувалася ця книжка, адже працювати над нею почали ще за життя Юлії Драгун і саме з нею обговорювали її концепцію. Дорогий якісний друк на білому папері, кольорова глянцева палітурка. Та особливістю «Чарівного вогника доброти», за словами Алли Віталіївни, є мальовані львівською художницею Людмилою Войтович ілюстрації. До кожної п’єси є малюнок, намальовані акварельними фарбами і проскановані. Тому ми бачимо не діснеєвських героїв, виконаних комп’ютерною програмою, а щирі українські обличчя, у вікно до української родини заглядають ангелики. Нові казкові п’єси написані у віршованій формі, тому легко сприйматимуться читачем.
– Ця книжка для мене є особливою тим, що останні п’єси для дітей Юлія Юріївна писала вже лежачи у ліжку коли хворіла. Вона мені диктувала, а я писала. Ще спілкувалася з Юлією Юріївною за три дні до її відходу у вічність. Тоді вона мене запитала; «Ти мені її видаш?», я відповіла: «Так, обов’язково, з родиною Драгунів ми це зробимо!». За її бажанням почалася її книга, як і попередні, з молитва «Отче наш». Далі, за бажанням родина, надрукована в центрі пані Юлія, а довкола неї її 8 онуків. Назва книги прийшла мені сама в кінці», – сказала, із сльозами на очах, пані Елла.
На завершення директора КЗ «Виноградівська публічна бібліотека» Мар’яна Марушка подякувала родині Юлії Драгун за збереження та популяризацію її творчості, а також за цінний внесок у фонд бібліотек Виноградівської громади і вручила подарунок її чоловіку Михайлу Івановичу.
Відтак, усі присутні гості мали змогу поласувати смачними соками родинної торгової марки Драгунів і поділитися спогадами про неординарну, напрочуд щиру, патріотичну та боголюбну Юлію Юріївну, її повчальну творчість та внесок у розвиток української етнопедагогічної літератури.
Наталія Кобаль