В Ужгороді за участі керівників краю відбулася зустріч керівництва Національної служби здоров’я України з представниками медіа.
Голова НСЗУ Наталія Гусак розповіла журналістам про проведення моніторингу роботи закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій (ПМГ) у регіоні та важливість дотримання надавачами послуг умов договору з НСЗУ.
НСЗУ проводить два види моніторингу – автоматичний (здійснюється постійно в електронній системі охорони здоровʼя) та фактичний (плановий або позаплановий, передбачає візити в медзаклади або аналіз їхніх документів).
До планового моніторингу в першому півріччі 2024 року потрапили два медзаклади Закарпатської області:
За результатами моніторингу зауваження до Центру нейрохірургії відсутні, до пологового будинку застосують перерахунок отриманих коштів.
Автоматичний моніторинг виявив на Закарпатті зразкові показники проведення тромболітичної терапії під час лікування інсультів. Зокрема, в Обласному центрі нейрохірургії та неврології – майже 22%. В середньому по Україні показник застосування тромболітичної терапії складає 10%.
У чотирьох медзакладах області за перші пів року 2024 року спостерігається високий показник проведення кесаревих розтинів – понад 30%:
Міжгірська районна лікарня прийняла за перше півріччя 2024 року 67 пологів, у тому числі 14 – кесаревим розтином, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом.
«Для нас важливо, щоб кошти, які НСЗУ сплачує медичним закладам за договорами, використовувалися максимально ефективно та перетворювались у якісні, безпечні та безоплатні послуги для пацієнтів. І моніторинг дає нам можливість бачити та реагувати на порушення з боку лікарень. На Закарпатті в чотирьох медзакладах спостерігається занадто високий показник проведення кесаревих розтинів – 35-40%. Це не відповідає міжнародним нормам, ми можемо говорити про те, що лікарні калічать своїх пацієнток. І з наступного року НСЗУ контрактуватиме лікарні за пакетом з пологів, якщо показник проведення кесаревих розтинів в цих медзакладах становить не більше 25%» – говорить Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
Окрім забезпечення права пацієнта на безоплатні та якісні медичні послуги, моніторинг допомагає також контролювати цільове використання лікарнями бюджетних коштів. У трьох лікарнях автоматичний моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМЗ) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій»:
Цим медзакладам перерахують кошти, отримані за відповідним пакетом від НСЗУ.
Корисним для пацієнтів стане новий дашборд, який вже доступний на сайті НСЗУ «Електронна карта місць надання послуг із медичної допомоги» (http://surl.li/wqyvcr). На ньому можна переглянути, в якому медзакладі надають ту чи іншу послугу, де є потрібний лікар або де можна пройти потрібне обстеження, а також побачити, скільки людей скористалися певною послугою за останні три місяці, щоб зрозуміти рівень завантаженості.