На календарі липень, тож свої підсумки за перше півріччя підвів Виноградівський центр зайнятості. Про те, яка ситуація нині на ринку праці, де в час літніх канікул можна працевлаштуватися студентській і учнівській молоді та які вакансії наразі найзатребуваніші – в коментарі заступника директора центру зайнятості Юрія КОПЧІ:
– Протягом першого півріччя 2016 року до центру зайнятості звернулися 1081незайнята особа (що у порівнянні з відповідним періодом минулого року менше на 2,4 %), з них статус безробітного отримали 559 осіб (менше відповідного минулорічного періоду на 28 %). Що означають ці цифри? Те, що до статусу безробітного деякі громадяни, які до нас звертаються, не доходять – їх відразу ж вдається працевлаштувати – і це радує. Всього на обліку в центрі зайнятості перебували 2193 громадян. Протягом січня-червня поточного року працевлаштовано 714 осіб, що становить 32, 6 % незайнятого населення, яке перебувало на обліку. Серед інших центрів зайнятості області найбільше учасників АТО – семеро працевлаштував саме наш, Виноградівський (із них двоє взяли одноразову допомогу на відкриття підприємницької діяльності, троє пішли служити за контрактом у Збройні сили України і двоє працевлаштувалися на підприємство). Працевлаштовано також двох внутрішньо переміщених осіб.
Протягом півріччя навчання проходили 151 особа. Стажувалися вони, зокрема, на таких підприємствах, як консервний завод «Універ» (саме зараз завершують стажування 29 осіб і відразу ж і працевлаштовуються там), ТОВ «Шаланківське плюс». Одноразову допомогу на відкриття підприємницької діяльності взяли 7 громадян, із них 4 – мешканці сільської місцевості і двоє, як уже було зазначено, учасників АТО.
В громадських та інших роботах тимчасового характеру брали участь 182 особи. Укладено 8 договорів із сільськими радами та один – із міською. Тимчасові роботи проводилися також на підприємствах ТОВ «Райдуга» і ТОВ «Агроальянс», «Шаланківське плюс», «Агробудпласт», «Спектр ЛТД» – загалом було залучено 89 осіб (за рахунок коштів роботодавця). Станом на 1 липня шляхом надання компенсації єдиного соціального внеску було працевлаштовано 7 громадян.
Окремо слід сказати про сільськогосподарські роботи. В ТОВ «Агроальянс», що з початку року діє в селі Онок, через центр зайнятості проходили навчання і громадські роботи, а також було працевлаштовано (в лютому) близько 80-ти осіб. Це підприємство займається вирощуванням сільськогосподарської продукції. Близько 40-ка осіб було працевлаштовано в ТОВ «Райдуга», яке знаходиться в с. Підвиноградові. Тепер консервний завод «Універ» приймає людей на роботу. А ось фермерські господарства зазвичай не потребують працівників – це переважно родинний бізнес. Торік на роботу приймало ще й підприємство «Дядя Ваня – закарпатські овочі», але позаяк свою продукцію вони виготовляли переважно для Росії, то тепер, у нинішніх умовах, зв’язки між виробником та російською стороною обірвалися.
Нині, в час літніх канікул, студентську та учнівську молодь з радістю приймають в основному підприємства легкої промисловості – «Гроно-текс», «Мільтекс», «Сандерс». Охоче дають роботу юним працівникам особливо в літній період, коли, наскільки я знаю, багато людей звільняються (деякі в зв’язку з домашніми сільськогосподарськими роботами, хтось їде на заробітки). Юнь приймають також «Джентерм», «Коннектор Сістемс» та «Платі-Юкрейн». Вакансій для молоді, яка має бажання попрацювати під час канікул, дуже багато. Проте студентам працевлаштуватися значно легше, ніж учням шкіл, бо вони є повнолітніми і з ними менше незручностей у роботодавця, який повинен дотримуватися відповідних вимог законодавства (зокрема, стосовно тривалості робочого часу). Тому роботодавцям вигідніше брати на роботу студентську молодь старше 18 років, яка працюватиме 40 годин на тиждень, а не 24 год. (норма для неповнолітніх).
Найзатребуванішими, як і в минулі періоди, є вакансії швачки, монтера кабельного виробництва, оператора виробничої лінії, а також такі професії, як бармен, офіціант, продавець, вантажник. Потрібні також бухгалтери зі знанням комп’ютерних програм, 1С бухгалтерії, досвідом роботи, а підприємство «Джентерм» потребує логістів, контролерів якості. Так, вакансії наразі є, але із загальної кількості запропонованих 90% (можливо, й більше) саме робітничих.
Ганна КОБАЛЬ