icon clock08.09.2017
icon eye49
Новини

На Виноградівщині у свиногосподарстві зафіксовано перший спалах АЧС

У зв’язку з цим у районі почався ажіотаж. Люди масово вирізають свиней, боячись, аби не втратити вже відгодованих тварин. Про те, якою є наразі ситуація, та як ведеться боротьба з африканською чумою у нашому районі поінформував начальник Виноградівського районного управління головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області Степан БАРЗУЛ:
– Дійсно, 30  серпня у свинокомплексі ТзОВ «АПК Тиса-Захід» (смт. Вилок) зареєстровано випадок африканської чуми свиней. Версій виникнення інфекції є декілька, зокрема, занесення з дикої фауни або через солому, або гризунами. У даному господарстві було виявлено загибель 10 тварин. Нашими спеціалістами було відібрано проби і відправлено у Львівську регіональну лабораторію ветеринарної медицини, за результатами якої встановлено вірус африканської чуми свиней. Одразу було скликано засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації, на якій затверджено план заходів по ліквідації даного вогнища, та недопущення розповсюдження на території району. Згідно цього плану в господарстві ТзОВ «АПК Тиса-Захід» накладено карантин, а все поголів’я буде знищено. Наразі проводяться ці заходи і вже знищено близько 800 голів свиней. До цих робіт залучено всі відповідні служби. Знищення відбувається шляхом умертвіння свиней, після туші скидаються у вириту на території господарства яму, де спалюються, а також проводиться дезінфекція і захоронення. На даний час заходи по ліквідації тривають. Проводиться дезінфекція як приміщення, так і персоналу. В даному господарстві має бути знищено все поголів’я (понад 4000).
Ризик занесення інфекції в населені пункти, які прилягають до свинокомплексу, в принципі є, тому людям треба пильнувати. Вилок входить у трьохкілометрову захисну зону. Це означає, що всі свині у селищі мають бути знищені. Але у селищі людям дозволяється здати свині на забій, тобто, на переробне підприємство або заколоти свиню для себе і лише термічно обробити, тобто, зробити тушонку (не можна коптити, тому що ми не знаємо заражена свиня чи ні). У зону спостереження входять 4 населені пункти Нове Село, Карачин, Притисянське і Пушкіно. В даних селах будуть проводитися подвірні обходи на наявність свинопоголів’я і проведення клінічного стану. За нашими даними свинопоголів’я в селах критично впало. Люди бояться, щоб домашні тварини не підхопили інфекцію, і вирізають свиней. Тому що існує реальний ризик занесення інфекції у приватні господарства.
Днями вже відбулося й позачергове засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, на якій ми надалі повну інформацію про хід виконання заходів і що потрібно для того, щоб оперативніше знищити всіх свиней. Звичайно, що це потребує значних засобів і робочої сили, але робота ведеться в повному обсязі. У зв’язку з тим, що у Вилку оголошено карантин, тваринний ринок у Виноградові закритий. Дане розпорядження надіслано до райвідділу поліції, з ним ознайомлено міського голову і самого власника. На даному ринку заборонена реалізація тварин доти, поки не буде знято карантин у Вилку і поки не буде приведено у відповідність територію ринку відповідно до ветеринарно-санітарних вимог. Тобто, вся територія ринку повинна бути огороджена, всі свині мають продаватися з ветеринарними документами, має бути облаштовано туалет тощо. Тому велике прохання до населення купувати свиней тільки в перевірених населених пунктах, де в порядку ветеринарні документи. Бо ми наразі не готові сказати, звідки в наш район на той тваринний ринок завозяться свині.
Також посилені заходи з продажу м’яса, зокрема, на ринках заборонено продавати копчені вироби домашнього виробництва, всі туші, що йдуть на реалізацію на базарі мають бути з ветеринарними документами тільки з благополучних населених пунктів і після проведення ветеринарно-санітарної експертизи та допуску до реалізації. Також звертаю увагу мешканців району, щоб під час покупки м’ясних виробів у магазинах вимагали від продавців документи, які підтверджують якість і безпеку цих продуктів. Це допоможе вберегтися не лише від африканської чуми, але й інших кишкових захворювань.  Якщо на ринку ми маємо можливість перевірити м’ясо, то в магазинах на неї накладено мораторій, а про її проведення ми маємо попередити за 10 днів заклад, що його реалізовує. Ніде в світі такого немає. Хоча наразі вже є прописані нові закони і до нового року мають бути прийняті понад 40 підзаконних актів про безпеку і якість харчових продуктів. Тому сподіваємося, що з наступного року відбудуться зміни.
Також хочу повідомити, що державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при облдержадміністрації  прийнято рішення про депопуляцію всього дикого кабана. Крім цього, люди повинні дотримувати елементарних заходів закритого режиму роботи в своїх господарствах, тобто, годувати свиней лише в змінному взутті, мати диззасоби, дизковрики при вході у свинарник, якщо прийшли з лісу, то в жодному разі не заходити до свиней, тому що існує реальна загроза занесення збудника  африканської чуми в дворогосподарства. Обов’язково спостерігайте за своїми тваринами і при якихось підозрах  негайно повідомляйте у сільську раду або ветеринарного лікаря.
Підготувала Любов ТОКАЧ