З 1 серпня на українців чекають деякі зміни. Так, у Мінсоцполітики заговорили про додаткову підтримку державою переселенців, а саме про запровадження субсидії для ВПО на оренду житла.
В останній місяць літа деякі категорії громадян нашої країни отримають додаткові виплати до Дня незалежності України.
Мобілізація в Україні продовжиться, а військовозобов’язані українці, які не оновили свої дані протягом 60 днів, ще можуть це робити і протягом серпня.
Які ще важливі зміни очікують на українців із 1 серпня 2024 року – далі в матеріалі.
Українцям із 1 серпня продовжать надавати субсидії на оплату житлових та комунальних послуг, абонентського обслуговування для споживачів, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Житлову субсидію мають право отримати родини, витрати яких на оплату житлово-комунальних послуг перевищують обов’язковий платіж. Розраховують її індивідуально для кожної родини з огляду на встановлену соціальну норму житла, рівень доходу й вартості оренди, а також кількість членів сім’ї.
За даними Міністерства соціальної політики України, обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить від доходів родини. Зокрема, діє така формула:
Новий вид субсидії можуть отримати переселенці, зокрема йдеться про компенсацію оренди житла. Мінсоцполітики готує відповідний додатковий інструмент державної підтримки для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Чи запрацює він у серпні, поки що не відомо.
Субсидія для ВПО призначатиметься за принципом, аналогічним призначенню житлової субсидії.
До Дня незалежності України, яке відзначають 24 серпня, окремі категорії громадян отримають виплату від держави у розмірі 450-3100 грн.
Як інформує Пенсійний фонд України, механізм виплати буде такий самий, як і у 2023 році:
Перелік уповноважених банків — за посиланням.
Зазначимо, що заяви на здійснення разової грошової виплати подаються до 1 серпня поточного року. Якщо можливість зробити це у зазначений термін відсутня, це можна зробити до 1 жовтня 2024 року.
16 липня сплив 60-денний термін для оновлення даних військовозобов’язаними українцями. Тим, хто цього не зробив, загрожує штраф у розмірі від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тис. гривень до 25,5 тис. грн).
Як заявив речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін, військовозобов’язані не будуть отримувати автоматичних штрафів за несвоєчасне оновлення даних – існує відповідна процедура, яка може тривати від трьох місяців до року.
Водночас у тих, хто не оновив дані до 16 липня, ще є можливість це зробити. Для цього необхідно прийти до ТЦК або ж оновити свої дані в електронному кабінеті призовника, військовозобов’язаного та резервіста Резерв+
З 17 липня ЦНАПи не надають таку послугу.
До того ж, із 17 серпня відповідно до закону про мобілізацію всім чоловікам віком від 18 до 60 років для перетину державного кордону необхідно мати військово-обліковий документ – паперовий або електронний. У серпні це не змінилося.
Відповідно до ухвалених змін після 16 липня передбачена можливість надсилати повістки Укрпоштою. Ця опція зберігається і у серпні.
Повістки надсилатимуть за тими адресами, які зазначені під час оновлення військово-облікових даних.
Військово-обліковий документ разом із документом, що посвідчує особу (паспортом), військовозобов’язані мають надати на вимогу прикордонника у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та в пунктах пропуску через державний кордон України.
У військово-облікових документах чоловіків, які мають відстрочку від призову чи виключені з військового обліку за станом здоров’я, повинна бути інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560.
Водночас, наголошують у Держприкордонслужбі, перелік категорій осіб, яким, відповідно до Правил перетинання кордону громадянами України, дозволено виїзд за кордон, наразі не змінювався.
У серпні чоловіки за кордоном можуть знову подавати заяви на оформлення паспортів. Потрібно лише надати чинні військово-облікові документи. Як та де це можна робити, читайте за посиланням.
У серпні зарплата військових не зміниться. Так, згідно з інформацією Кабміну, зарплата мобілізованих, які перебувають на фронті, але не залучені безпосередньо до боїв, становить 30 тис. грн.
Захисники, що виконують спеціальні завдання вздовж лінії бойового зіткнення з ворогом, отримуватимуть у серпні по 50 тис. грн.
Зарплата військовослужбовців, які виконують завдання на передній лінії фронту і беруть безпосередню участь у боях, становить 100 тис. грн.
Ті захисники, які перебувають на лікуванні чи реабілітації через отримане поранення під час служби та ті, хто потрапив у полон, також отримуватимуть 100 тис. грн.
У серпні 2024 року ціни на електроенергію, газ та воду залишатимуться незмінними.
У серпні вартість електроенергії для споживачів залишиться на рівні 4,32 грн за кВт-год.
Згідно з тарифами на електроенергію в Україні з 1 серпня, суми у платіжках будуть такими:
Проте власники двозонних лічильників зможуть заощаджувати, оскільки з 23:00 до 07:00 електроенергія коштуватиме лише 2,16 грн за кВт-год.
Ціна на газ для побутових споживачів становить 7,96 грн за куб. Інші постачальники пропонують газ за цінами від 7,7 до 9,9 грн за куб.
У серпні у великих містах українці сплачуватимуть за воду, як і у минулі місяці. А от у маленьких містах можливе здорожчання, оскільки місцева влада має право самостійно встановлювати ціни на ці послуги.
З 1 серпня жодних змін у виплатах ВПО не відбудеться – допомогу отримуватимуть ті, кому її призначили автоматично, а також ті, хто написав заяву на продовження.
Так, виплати автоматично перепризначили пенсіонерам з невеликою пенсією, особам з інвалідністю, дітям-сиротам. За заявою допомогу продовжать отримувати люди, які не можуть працювати, доглядають за дітьми, важко хворими, особами з інвалідністю, не мають доходів або яким надходить низький дохід.
Розмір допомоги становить 2-3 тис. грн.
Відповідно до заяви прем’єр-міністра Дениса Шмигаля під час засідання уряду 23 липня, навчальний рік 2024-2025 в українських школах розпочнеться у понеділок, 2 вересня.
Проте, оскільки педагогічна рада кожного закладу загальної середньої освіти у межах затвердженої урядом тривалості навчального року може самостійно визначати структуру й його тривалість, у деяких регіонах діти підуть до школи раніше, а саме у серпні.
Так, про початок навчального року в школах Львова раніше, а саме 19 серпня, через складну ситуацію з електроенергією, спричинену російськими атаками, заявляв мер Львова Андрій Садовий. Але після виходу постанови уряду міський голова заявив, що навчання у школах міста розпочнеться все ж таки 2 вересня.
Уже відомо, що навчальний рік стартує традиційно на початку вересня у школах Хмельницького, Одеси, Черкас, Житомира, Вінниці, Рівного, Луцька, Полтави, Кропивницького та інших містах України.
Водночас заклади вищої освіти, коледжі та училища можуть почати освітній процес наступного місяця. МОН рекомендувало зазначеним закладам розпочати 2024/2025 навчальний рік у першій половині серпня, враховуючи енергетичну ситуацію в країні. Це стосується освітніх програм усіх рівнів і всіх здобувачів, крім студентів перших курсів.
Так, наприклад, у деяких училищах та університетах Чернівецької області навчальний рік розпочнеться раніше. Зокрема, згідно з інформацією департаменту освіти Чернівецької ОВА у Facebook, у Глибоцькому професійному ліцеї та Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича навчальний рік розпочнеться 12 серпня, а у Чернівецькому торговельно-економічному інституті — 26 серпня. Зокрема, перший дзвоник у школах області пролунає 2 вересня.
Ще в чотирьох потягах в Україні з’являться жіночі купе з 1 серпня.
Укрзалізниця додає жіночі купе на таких рейсах далекого сполучення:
Загалом із 1 серпня в Україні налічуватиметься вже 12 поїздів з жіночими купе.
Від 1 серпня 2024 року Нацбанк почне вилучати з обігу банкноти старого зразка номіналом 500 грн (випуск 2003-2007 років). Поступово такі купюри будуть замінені на сучасні (зразка 2014 року та наступних років випуску).
Як зазначають у НБУ, громадяни без обмежень зможуть продовжувати розраховуватися банкнотами старого зразка, їх не потрібно спеціально обмінювати.
Вилучення з обігу передбачає, що українські банки не видаватимуть із кас такі банкноти за всіма видами готівкових операцій, а Нацбанк припинить підкріплювати такими банкнотами каси банків.
Через воєнний стан в Україні, який Верховна Рада продовжила у липні до 11 листопада, українці не мають додаткових вихідних з нагоди свят.
Так, у серпні на українців чекає одразу декілька важливих державних дат – День державного прапора (23 серпня), День незалежності (24 серпня) День пам’яті захисників України (29 серпня).
День Незалежності 2024 все ж буде вихідним, але лише тому, що дата припадає на суботу. У мирний час неробочим днем мав би стати й понеділок, 26 серпня, проте цьогоріч правило КЗпП про перенесення вихідного не працюватиме.
Наступного місяця також відзначається кілька релігійних свят – вперше у нові дати, оскільки ПЦУ з вересня 2023 року перейшла на новоюліанський календар: