icon clock10.02.2017
icon eye49
Новини Фото

Аби нацменшинам жилося комфортно

Особливість нашого району полягає у різноманітності культури та релігії, толерантності різних національностей та народностей. На державному рівні саме нацменшинам зараз приділяється особлива увага. Одним із напрямків діяльності відділу організаційної роботи апарату райдержадміністрації є підтримка зв’язків влади з громадськістю. Саме про підтримку ромського та угорського населення нам і розповів заступник керівника апарату Виноградівської РДА  Ігор Вантюх.

– З метою підвищення рівня задоволення етнокультурних потреб національних меншин району, райдержадміністрацією розроблено Програму забезпечення розвитку освіти, культури, традицій національних меншин Виноградівського району на 2016-2020 роки та Програму «Ромське населення Виноградівщини» на 2016-2020 роки. Ці програми затверджені відповідними рішеннями сесій районної ради, однак протягом 2016 року фінансування їх не здійснювалося, – розповідає Ігор Віталійович. – Тема освіти є дуже актуальною, адже розумні діти – це майбутнє кожного народу. Тому проводиться ряд заходів у забезпеченні здобуття освіти національними меншинами району, одним із яких є удосконалена мережа навчальних закладів для задоволення освітніх потреб національних меншин. На даний час в районі працюють 13 дошкільних навчальних закладів (з них один двомовний), 12 загальноосвітніх навчальних закладів з угорською мовою навчання та 6 двомовних навчальних закладів. Учні шкіл району з мовами національних меншин  беруть активну участь  у культмасових заходах  району. Проводять різноманітні конкурси, виставки, випускають тематичні стінгазети. Наразі школярі готуються до відзначення у лютому Дня рідної мови та участі в районному етапі Міжнародного конкурсу знавців угорської мови імені Жігмонда Шімоні, постійними учасниками якого є учні всіх угорськомовних шкіл району. З метою етнічної просвіти дітей та дорослих, формування толерантних взаємовідносин між представниками різних етнічних груп, набуття навичок ненасильницького розв’язання конфліктних ситуацій в загальноосвітніх навчальних закладах району проводиться ряд виховних заходів, індивідуальних бесід. У всіх навчальних закладах району постійно проводиться інформаційно-просвітницька робота, яка спрямована на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської народності. Проводиться обмін досвідом роботи вчителів щодо впровадження в навчально-виховний процес інноваційних технологій, спрямованих на формування етнічної і конфесійної толерантності, навичок успішного міжкультурного спілкування та раннього попередження конфліктів серед школярів. З метою більшого залучення ромів до навчання та ліквідації прогалин у їх знаннях, організовано роботу окремих класів у Підвиноградівській та Королівській №1 загальноосвітніх школах І-ІІІ ступенів. Для роботи з учнями-ромами підібрано досвідчених педагогів.
Не оминув Ігор Вантюх увагою комплекс заходів із збереження і розвитку культурних потреб, виховання поваги до народних звичаїв національних меншин та зміцнення міжнародної злагоди і порозуміння.
– Проводяться концерти, виставки, круглі столи, літературні читання тощо у рамках відзначення у  районі Дня угорської культури, річниці повстання куруців 1703–1711 років під проводом Ференца Ракоці ІІ, річниць народження видатних угорських діячів – Бели Бартока, Шандора Гергея, Мігая Фозекоша, – продовжує свою розповідь Ігор Віталійович. – Особлива увага приділена питанню інтеграції в українське суспільство ромської народності. На даний час відібрано двох радників голови районної державної адміністрації, які безпосередньо «із  середини» вивчають проблемні питання ромів району та беруть участь у пошуку шляхів їхнього вирішення. Зокрема, за участю радників із питань ромів підготовлено план заходів із попередження конфліктів та етнічному ґрунті у Виноградівському районі. Організовано проведення для осіб, які належать до ромської національної меншини, інформаційно-просвітницьких заходів з метою підвищення рівня обізнаності про права людини та її обов’язки, вирішено питання відновлення газопостачання у місце компактного проживання ромів у Підвиноградові, проведена робота по залученню учнів ромської народності до відвідування шкіл; забезпечення надання їм якісних медичних послуг.
На завершення бесіди поділився мій співрозмовник і планами на майбутнє: активізація роботи у напрямку підтримки аматорського мистецтва представників національних спільнот, активізація діяльності ромського самоврядування та громадських організацій у місцях компактного проживання ромів, організація роботи пересувного флюорографа у місцях компактного проживання ромів, тощо. Підсумовуючи вищесказане можна відверто констатувати, що влада району докладає максимум зусиль, аби нацменшинам жилося комфортно.
Наталія Кобаль