Нелегальні маршрутки проблема для перевізників


 Щороку через діяльність нелегальних перевізників державний бюджет втрачає мільярди гривень. Хоча за перевезення пасажирів без ліцензії штрафи зросли у десятки разів, мінімальна сума – від 17 тисяч гривень, водіїв це не зупиняє. Вони все одно виходять на ті ж маршрути, що і ліцензовані. Пасажирів збирають переважно біля малого базару у Виноградові. Перевізники, скаржаться, що «нелегали» зайняли всі прибуткові маршрути. Вже зверталися із скаргами у всі можливі інстанції, а впливу на нелегальних конкурентів немає. Коментар з цього приводу нашому часопису надав голова ГО «Виноградівська асоціація автомобільних перевізників» Роман ФУРМАН:

– З року в рік кількість нелегальних перевізників на Виноградівщині, на жаль, не зменшується, а зростає. Вони не тільки зайняли маже всі прибуткові маршрути, а поводяться зухвало, на закон не зважають, податків не платять. Основні їхні напрямки роботи: Велика Копаня, Великі Ком’яти, Заріччя, Вилок і трохи менше Королево. До прикладу, у напрямку Виноградів – Велика Копаня їздить понад 10 мікроавтобусів. Тому для Виноградівського АТП, яке працює на даному маршруті, це приносить значні збитки. Така ж ситуація і на інших напрямках. Неодноразово були звернення до організатора автоперевезень, тобто, райдержадміністрації щодо розірвання угоди в зв’язку з такою великою кількістю нелегалів. Адже працювати і заробляти в таких умовах не можна.
Як голова асоціації, я звертався в райдержадміністрацію щодо зібрання перевізників району та обговорення питань перевезення. На жаль, ніхто нашими проблемами не переймається. Не знаю, чи є ще в області хоча б один район, який би був настільки забезпечений автобусами. Крім того, закон зобов’язує перевізника кожен маршрут починати з автостанції, якщо така є. Це ще одна стаття витрат. До прикладу, у Берегівському районі  на сьогоднішній день немає жодного укладеного договору з автостанцією.
Нелегалам у цьому випадку зручніше, бо вони прив’язані лише до пасажирів. Останнім здебільшого байдуже, на якому транспорті їхати. Люди не з’ясовують,  чи легально працює той чи інший підприємець.
Не так давно на маршруті Виноградів – Ужгород у Берегові сталася транспортна пригода: нелегальний перевізник, який приїхав із Мукачева, намагаючись обігнати рейсовий автобус, щоб встигнути забрати пасажирів, підрізав його і скоїв ДТП. На жаль, громадяни, сідаючи до такого «нелегала», не задумуються про те, що наражають себе на небезпеку. Адже, в них немає квитка, вони не застраховані, і ніякі збитки їм відшкодовуватись не будуть. Це не лише питання безпеки пасажирів, а й через нелегальні перевезення страждає економіка області, йде недофінансування у бюджет. Є й такі недобросовісні перевізники, котрі виграють конкурс на один маршрут, а їздять зовсім іншим (до прикладу, маршрут Берегово – Оросієво, а їздить до Пийтерфолво). Як нормально і в рамках закону працювати, сплачувати податки і розвиватися легальним перевізникам? За минулий рік в області жодного нового автобуса не придбано. Якщо у минулі роки застосовувалися якісь кредити, лізинги, перевізники за власний рахунок закуповували транспортні засоби, то останнім часом цього вже не стається. Це є проблемою, адже цією галуззю ніхто не переймається. А ще на ринок автоперевезень виходять нелегали. Вони здійснюють роботу без фіксованого графіку, без проходження медогляду та техогляду. Такими темпами ми повернемося до тих років, коли замість 6 рейсів по кільцевому маршруту буде здійснюватись два. Це загрожує припиненню пасажирських перевезень. Дуже не хотілося б, аби до такого дійшло. Необхідно подалати цю проблему і створити нормальні конкурентні умови на ринку перевезень.
Підготувала Любов ТОКАЧ