«Коли в Москві говорять про Україну як про нібито свою канонічну територію, хіба це не є зазіханням на нашу територіальну цілісність?», – Президент України Петро Порошенко

Напередодні Томоса Президент пояснив, для чого бореться за автокефалію

«4 сентября с. г. у Председателя Сонета Народних Комиссаров СССР т. И. В. Сталина состоялся прием, во время котрого имела место беседа с патриаршим местоблюстителем митрополитом Сергием, Ленинградским митрополитом Алексием и екзархом Украины Киевским и Галицким митрополитом Николаем. Во время беседы митрополит Сергий довел до сведения Председателя Совнаркома, что в руководящих кругах православной церкви имеется намерение созвать Собор епископов для избрания патриарха Московского и всея Руси и образования при патриархе Священного Синода.  Глава Правительства т. И. В. Сталин сочувственно отнесся к этим предложениям и заявил, что со стороны Правительства не будет к этому препятствий. При беседе присутствовал Заместитель Председателя Совнаркома СССР т. В. М. Молотов», – газета «Известия» 5 вересня 1943 року. Саме так, в кабінеті диктатора Йосипа Сталін утворилося те, що ми нині називаємо Московським патріархатом.

Не дивно, що патріарх  РПЦ Кирил відправляє службу за російське воїнство, яке прийшло з війною в Україну, а священики Московського патріархату освячують зброю, котра вбиває тих, кого ще вчора вони називала «братами». В окупованому Криму єпископ УПЦ МП (РПЦ) освятив С-400. Фото священика на фоні ракетного комплексу – найкраща ілюстрація чому Україні потрібна Помісна Церква. Це питання безпеки і суверенітету.

А ще створення Української помісної автокефальної церкви – це відновлення справедливості, якої українці пригнули понад 300 років.

Петру Порошенку вдалося те, що не вдавалося нікому, ані сто  років тому, коли УНР почала боротьбу за автокефалію, ані протягом років Незалежності.

Переговори зі Вселенським патріархатом велися з першого дня президентства Петра Порошенка, а формалізувалися 9 квітня підписанням Угоди зі Вселенським патріархом Варфоломієм.

Від цього часу «руській мір» впав в агонію, «скрєпи» почали тріщати по КГБістським лампасам, а РПЦ перетворюватися у секту. Томос – непросто церковний документ. Це потужна зброя проти неправди.

«РПЦ – невід’ємна частина політичної системи РФ. Кремль не приховує, що розглядає її як один із головних інструментів для впливу на Україну. Ситуацію в українському православ’ї обговорюють на раді безпеки Росії під головуванням Володимира Путіна. Натомість від української держави вимагають не втручатися. Та коли в Москві говорять про Україну як про нібито свою канонічну територію, хіба це не є зазіханням на нашу територіальну цілісність? Було би злочином дивитися на все це крізь пальці. Змінити ситуацію було не право, то обов’язок українського Президента», – заявив Петро Порошенко.

Президент України прирівняв створення Української церкви з проголошенням незалежності, цього разу духовної. Символічно, що цю заяву Глава держави  виголосив 1 грудня, у річницю референдуму на якому у 1991 році 90% українців підтримали проголошення незалежності України.

«До якої ви б церкви не ходили, навіть, якщо ви атеїст, ніколи не були і не є хрещеними будь-ласка ви зараз бачите відновлення справедливості. Створення Української помісної автокефальної церкви – це відновлення справедливості. Хочу нагадати слова апостола Петра, який сказав, що «один Господь, одна віра, одне хрещення, будьмо єдиними», – заявив в одному з телеефірів політичний експерт та екс-депутат Віктор Уколов.

Нині залишилося зовсім небагато – не зламатися перед тиском Москви та погрозами прихильників російської церкви, а провести Собор та обрати Предстоятеля Української церкви. Саме йому і буде вручено Томос.

«Наступний крок – Предстоятель їде до Константинополя, служить разом з Вселенським патріархом і йому вручається Томос. Саме тому він (Томос, – ред.) зараз не показується, бо він є унікальним документом, який вручається один раз», – стверджує радник Президента Ростислав Павленко.

Ми за мить до історичної події, котра змінить ландшафт православної карти. Українська церква буде незалежною та рівною з-поміж інших чотирнадцяти помісних церков, із яких і складається Вселенське православ’я.

Квітослава ЩАСЛИВА, журналіст