Екскурсія вузькоколійкою

Минулої неділі на центральній площі міста було велелюдно. Під сакурами на лавочках шкільна молодь під вмілим керівництвом Люби Шпак проводили пленер, а біля пам’ятника винороба збиралася група туристів, яких гостинно зустріла Валентина Горнецкі, завідуюча відділом туризму та євроінтеграції РДА та музиканти, які подорожували з ними. Мета візиту – екскурсія Боржавською вузькоколійкою, відвідання історичного винного підвалу у с. Шаланки, ознайомлення з традиціями Угочанщини.
Гості взнали багато цікавого про історичне минуле Севлюша, про історичні пам’ятки міста, фотографувалися біля пам’ятних місць, зокрема й біля фонтану, пам’ятника виноробу тощо. Після екскурсії цетром виноградова туристи ретропоїздом поїхали до станції Хмільник. Звідти бажаючі мали змогу на конях  поїхати у село Шаланки, відвідати винний підвал, де проводив свій останній сейм князь Ференц Ракоці ІІ.
Дорогою туристи взнали багато цікавинок, зокрема:  боржавська вузькоколійна залізниця – в народі має назву «Анця кушницька» – одна з діючих вузькоколійних залізниць в Україні, в межах Іршавського, Берегівського та Виноградівського районів. Загальна довжина залізниці — 123 км, ширина колії — 750 мм. Перша черга боржавської вузькоколійки введена в експлуатацію 23 грудня 1908 року. Залізниця використовувалась передусім для перевезення деревини. Головна гілка пролягла вздовж річки Боржави, що й дало назву залізниці. У верхів’ях річки колія розгалужувалась на кілька гілок. Нині в експлуатації залишається гілка Виноградів — Хмільник. Залізницю і сьогодні використовують не лише для перевезення вантажів, але й для пасажирських перевезень. Пасажирські потяги складаються з локомотива і декількох вагонів. Цікавою була екскурсія по станції Хмільник – огляд залізного мосту та системи сигналізації станції. У Шаланках гостинно прийняли туристів, які мали змогу смачно пообідати, скуштувати місцеві вина. Настрій гостей був чудовим, про це подбали й троїсті музики, які супроводжували групу.
На прощання фотографія на пам’ять – і до нових зустрічей!
Вл. інф.