У нашому закладі загальної середньої освіти відбулися три надзвичайно цікаві і корисні зустрічі, які організувала для учнів директор Наталія Шкіря. Перша була з лікарем-терапевтом сільського ФАП Мариною Липей. Темою розмови стали інфекційні захворювання. Зокрема, найбільше уваги приділялося туберкульозу, сальмонельозу та гельмінтозу. Ми, учні 6-9 класів, дізналися, що туберкульоз спричиняється туберкульозною паличкою, яку у 1882 році відкрив німецький вчений Роберт Кох. Як розповіла Марина Іванівна, ця бактерія стійка до високих температур, а також до таких хімічних речовин як кислоти, луги та спирти. Туберкульоз – це одна з основних медико-соціальних проблем. Лікар розповіла нам про симптоматику хвороби, а також наголосила, що однією з причин захворюваності серед населення є зниження його життєвого рівня, недостатнє і неякісне харчування. На туберкульоз часто хворіють ВІЛ-інфіковані, алкоголіки, жебраки, наркомани тощо. Для щеплення від туберкульозу використовують вакцину БЦЖ та проводять щорічне обстеження – пробу Манту. Наші учні також його проходять.
Марина Липей акцентувала увагу, що багато інфекційних хвороб виникають через недотримання санітарних норм, через немиті руки, овочі, фрукти тощо.
На другій зустрічі ми спілкувалися з працівником Шаланківського лісництва Діаною Мотрунич, яка прийшла до нас у формі лісників. Вона принесла багато буклетів, демонструвала слайди. Ми дізналися про такий, здавалося б знайомий і незнайомий ліс – як природне угруповання. Згадали, які дерева ростуть у наших лісах, які їхні особливості, які тварини мешкають.
Діана Іванівна розповіла про лісові пожежі, якої шкоди та збитків наносять лісовому господарству. Вела мову про працівників лісу та їхні обов’язки. Особливу увагу звернула на Червонокнижні рослини і тварини, на їх охорону від браконьєрів. Наголосила, коли мисливці можуть вести полювання тощо.
Третя зустріч була з групою пожежників Виноградівського РВ УДСНС України в Закарпатській області: пожежним рятувальником, головним фахівцем Наталією Фаркаш, командиром відділення Томою Ліваком та водієм АПД Володимиром Килинником. Захід був насиченим і інформативно, і видовищно. Спочатку фахівців провели своєрідне фронтальне опитування учнів 1-9 класів, зокрема, який номер пожежної служби, від чого найбільше виникають пожежі, як правильно розпалювати багаття тощо. Ми довідалися, що при сильному вітрі вогонь розпалювати не можна. Наталія Фаркаш наголосила, що кожного тижня близько п’ять пожеж буває в районі. Велася мова й про вибухонебезпечні предмети і що потрібно робити, коли їх виявлено. Наталія Іванівна зауважила, що не можна телефонувати біля знайденої вибухівки. Вона розповіла про знайдену гранату у Підвиноградові, наголошуючи про необхідність бути обережними з невідомими предметами, особливо зараз у цей напружений для України час. Також подарувала нам малюнки про правила безпеки в природі, які будуть вивішені на стенді в школі.
Фахівці демонстрували нам, як одягати протигази, каски, як користуватися вогнегасником. Всі бажаючі мали змогу взяти вогнегасник і загасити «пожежу». Найбільш активними були учні початкових класів та 5-6-их. Також нас вчили правильно тримати шланг. Таким чином «зросили» спортмайданчик. Цікаво було побачити, як спеціальним насосом та ножицями перерізати залізо. Це необхідно під час порятунку людей з транспортних засобів, що потрапили в аварію. Нам розповіли, як важко рятувати людей при землетрусах.
Учні цікавилися, де можна отримати професію пожежника та яку зарплату вони отримують. А на згадку про зустріч ми всією школою сфотографувались біля автомобіля першої допомоги з командою пожежників. Ми щиро вдячні всім гостям за їхню невтому роботу, а також за такі корисні для школярів зустрічі, після яких дехто з учнів навіть вже визначився, ким стане в майбутньому.
Вікторія СКУНЦЬ,
Роман ЛИПЕЙ,
учні 7 класу Пушкінського ЗЗСО ІІ ст.